ČR se loni na rozvoji fotovoltaiky v Evropě podílela z 0,14 %
Česká republika se loni podílela na rozvoji fotovoltaiky v Evropě novými instalacemi z 0,14 procenta, růst je ve srovnání s hlavními trhy v EU stále zanedbatelný. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Solární asociace. V ČR podle nich bylo loni nainstalováno 25,1 megawattu (MW) nových solárních zdrojů, tedy více než dvojnásobek proti roku 2018. Celý trh tak rostl zhruba o procento.
Předseda představenstva asociace Jan Krčmář dnes uvedl, že v celé Evropě bylo loni připojeno 16.700 MW nových solárních zdrojů. „I v tradičně uhelném Polsku přibylo loni 800 MW nových solárních elektráren, tedy třicetkrát víc než v Česku,“ podotkl.
Evropská solární asociace Solar Power Europe podle něj navíc očekává, že rozvoj fotovoltaiky v Evropě bude v následujících letech akcelerovat, mezi lety 2020 až 2021 by mělo přibýt až 94.000 MW nových solárních projektů. „Do tří let by tak celkový instalovaný výkon evropských solárních elektráren mohl vyrůst ze současných 132.000 MW na 226.000 MW,“ uvedl Krčmář. V Česku instalovaný výkon solárních elektráren mírně roste, roční přírůstky jsou ale proti takzvanému solárnímu boomu nicotné.
Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci třetího čtvrtletí 2019 v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok více než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.
Nové solární elektrárny v Česku vznikají podle Solární asociace takřka výhradně na střechách budov. Na střechách rodinných domů bylo loni spuštěno 2905 instalací s celkovým výkonem 12 MW. Dalších téměř 13 MW nového instalovaného výkonu tvoří nové instalace na střechách podniků díky podpoře operačních programů ministerstva průmyslu nebo na veřejných budovách za přispění Státního fondu životního prostředí. Takových fotovoltaických elektráren vzniklo loni v Česku 532.
„Očekáváme, že v dalších letech bude docházet k ještě rychlejšímu nárůstu nových projektů. Klíčovou podmínkou pro udržení zájmu o výrobu energie z vlastních zdrojů je však udržení stabilního systému podpory i po roce 2021 a dostatek kvalitních řemeslníků,“ řekl Krčmář.
Z dat, které má Solární asociace k dispozici, nicméně vyplývá, že tempo růstu malých střešních instalací narazí do dvou let na svůj strop, přičemž v Praze už je roční přírůstek na maximu. „Musíme se rozloučit s mýtem, že malé střešní instalace jsou hodné, zatímco jakékoli instalace na zemi jsou ty špatné,“ dodal Krčmář.
Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, předloni jim bylo vyplaceno 46,1 miliardy korun. Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v polovině ledna uvedl, že příspěvek podporovaným zdrojům energie by mohl od roku 2021 klesnout zhruba o pětinu až 30 procent. Méně by měl zaplatit stát, který ročně vydává 27 miliard, i koneční spotřebitelé, kteří přispívají zhruba 20 miliardami Kč.
Mohlo by vás zajímat:
Opět dotace. A to je cena komponent zlomková oproti stavu, kdy jsme vytvářeli solární tunel. Copak není možné bez dotací nechat na každém, jestli cítí potřebu pomoci klimatu, aby si za své peníze pořídil elektrárnu? Kdo to myslí s klimatem vážně, nebude zajisté litovat pár korun.
Bez dotací to totiž není tak zajímavé, hlavně pokud se to nestihne vrátit během záruky při aktuálních cenách energií.
To víte oni ti ochránci klimatu jsou na vlastní peníze opatrní , ale vyhazovat z okna peníze ostatních to jim jde
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se