Domů
Větrné elektrárny
První čínské větrné elektrárny v Evropě: Německý institut varuje před bezpečnostními riziky
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

První čínské větrné elektrárny v Evropě: Německý institut varuje před bezpečnostními riziky

Plánované instalaci větrného parku u německého pobřeží využívajícího  čínských větrných elektráren by se mělo zabránit z důvodu hrozeb vůči veřejné bezpečnosti. Uvedl to poradní dokument obranných expertů z Německého institutu pro obranné a strategické studie (GIDS).

Analýza, kterou si nechalo vypracovat německé ministerstvo obrany, varuje před možnými bezpečnostními riziky spojenými s výstavbou čínské větrné farmy u pobřeží ostrova Borkum na severozápadě Německa. Podle analýzy je třeba využít všech právních možností, aby se výstavbě zabránilo. Zakázku zadal čínskému výrobci hamburský investor Luxcara.

„Na rozdíl od milionů solárních panelů, které dnes pocházejí téměř výhradně z Číny, je jediná větrná farma na moři s instalovaným výkonem celé elektrárny na strategicky významném místě mnohem větším cílem pro manipulaci s dodávkami energie, a také pro špionáž,“ uvedl deník Handelsblatt.

Analýza jako rizika zmiňuje politický vliv, špionáž prostřednictvím senzorové technologie, přístup k bezpečnostním protokolům důležité infrastruktury a narušení dodávek energie.

Podle německých politiků by varování měla být brána velmi vážně

Politik CDU pro zahraniční záležitosti Roderich Kiesewetter považuje projekt, v jehož rámci má být instalováno 16 větrných turbín čínského výrobce Mingyang, za "hrubě nedbalý a ohrožující bezpečnost", píše deník Handelsblatt.

"Je to také bezpečnostní riziko pro naše partnery v NATO, zejména v Severním moři," uvedl Kiesewetter.

Čína by mohla využívat údaje o situaci ke špionáži vojensky důležité infrastruktury a pohybů. Kiesewetter uvedl, že takový postup je v rozporu se strategií německé vlády vůči Číně, jejímž cílem je snížit rizika pro důležitou infrastrukturu.

"Projekt by proto měl být z bezpečnostních důvodů zastaven a čínští dodavatelé by měli být v budoucnu vyloučeni," dodal Kiesewetter.

Podobně se vyjádřili i politici SPD a Strany zelených. Konstantin von Notz z německých Zelených upozornil, že varování obranných expertů je třeba brát velmi vážně. Všechny možnosti, jak zabránit dohodě, musí být důsledně prozkoumány a skutečně využity, uvedl Notz.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD se vyjádřila, že je otevřená zákazu dodávky kritických energetických komponentů z Číny. Faeserová uvedla, že německá vláda již zavedla zákonná omezení pro mobilní telefonní sítě 5G. Podobná nařízení jsou nyní zapotřebí i pro dodávky energie.

Developer se proti rizikům ohradil

Společnost Luxcara se ohradila proti tvrzení z vojenských kruhů, že by farma mohla představovat rizika pro národní bezpečnost. Dodala, že pro instalované informační technologie jsou zavedena velmi specifická bezpečnostní opatření.

Kromě toho výrobce, společnost Mingyang, nebude mít během provozu přímý přístup k ovládacím prvkům systému, uvedla společnost. Řízení, správa, datová spojení a servis budou prováděny v Německu.

„Diskuse o možných rizicích ze strany neevropských technologií bereme velmi vážně a jsme si vědomi své odpovědnosti,“ řekla Handelsblattu mluvčí.

Všechny kritické komponenty zařízení budou dodány evropskými výrobci, zdůraznila společnost. Větrné elektrárny budou navíc průběžně kontrolovány nezávislými odborníky v souladu s „nejvyššími požadavky na IT a bezpečnost dat“ a všechny kritické komponenty budou před uvedením do provozu podrobeny bezpečnostním testům.

GIDS nicméně varoval před možnou špionáží prostřednictvím senzorů, které by potenciálně mohly sledovat námořní lodě, ponorky a letadla. Dodal také, že nelze vyloučit, že by tato kritická infrastruktura mohla být v případě krize nebo konfliktu nedostupná.

Rostoucí závislost na Číně

Evropská komise rovněž vyjádřila obavy ohledně bezpečnosti a rostoucí závislosti na Číně. Vzhledem k omezeným výrobním kapacitám v dodavatelských řetězcích větrných elektráren na moři po celém světě jsou však němečtí provozovatelé větrných elektráren nuceni obracet se na čínské výrobce.

Čínští výrobci navíc oproti evropským výrobcům těží z řady výhod: nákladové efektivity, velikosti domácího trhu a objemu státních subvencí, či levné pracovní síly. Velkou roli hraje také přístup ke klíčovým materiálům a komponentům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Milan Vaněček
10. březen 2025, 10:31

Samozřejmě že jsou s tím spojena bezpečnostní rizika pro EU. Ale proč to je: kvůli nesmyslné energetické politice EU. Místo aby z větrné energetiky a fotovoltaiky udělala v 21. století svůj úspěšný exportní artikl do celého světa, tak ničí (zavírá, omezuje, pokutuje) svoji existující energetiku (ve jménu své ideologie...) a celosvětově perspektivní průmyslovou výrobu komponent pro FVE a VtE (ve které měla kdysi ve světě přední postavení, byla o mnoho let ve výzkumu a vývoji před Čínou).

Kdy si to EU uvědomí a začne konat?

Jan Grmela
10. březen 2025, 10:47

To není zdaleka jen energetickou politikou. Je to dané nastavením Evropy, sociálním státem. Evropa začala zaostávat dávno před tím, než přišly drahé energie.

Vítězslav Novák
10. březen 2025, 15:51

Paradox, což?

EU při zachraňování světa si ničí energetiku, kterou by k onomu zachraňování světa potřebovala, takže musí zachraňovat svět pomocí zemí, které si energetiku nezničily. A to i země, o kterou by si EU nejradši neopřela kolo - jenže musí být na ni hodná, neb bez ní by si dnes už ani neškrtla.

A tím, že světu vnucuje svoji představu jeho zachraňování, podporuje průmysl oné fujfujfuj země...

Co čekat od spolčení, jemuž šéfuje gynekoložka a energetiku měla donedávna na starosti politoložka a historička, ovšem ve skutečnosti politička bez jediné hodiny zkušenosti se skutečnou prací? V současnosti pak politolog s podobným "pracovním" CV?

A co si zasluhuje takové spolčení, když si své šéfy vybrali samotní občané spolčení - a to dobrovolně? A co si zasluhují sami zmínění občané?

Vítězslav Novák
10. březen 2025, 15:56

Největším ohrožením bezpečnosti je samotné spoléhání na občasný zdroj elektřiny. To, že by občasný zdroj mohl být vypnut občas i v době, kdy dočasně náhodou dodává (a náhodou nedodává přesmíru), je už "trapná historka okresního formátu" ((C) Š+G).

Milan Vaněček
10. březen 2025, 17:54

Omyl, největší nebezpečí jsou jaderné elektrárny jako jednoduchý cíl válečného útoku.

Emil
10. březen 2025, 18:10

A na tenhle nesmysl jste přišel jak, Vaněčku?

Karel Valenta
10. březen 2025, 19:14

A třeba ukrajinská energetika ve válečném konfliktu paradoxně přežívá i díky jaderným elektrárnám. A chystají se uprostřed války stavět další JE.

Petr prochaska
10. březen 2025, 20:01

On je ale velký rozdíl, jestli někdo chce dané území ovládnout včetně obyvatel jako u nás v roce 1968 a mezitím, kdy nějaký terorista nebo cizí země chce zabíjet civilní obyvatelstvo. V druhém případě jsou naopak JE jednoduchý cíl s obrovskými škodami.

Emil
10. březen 2025, 21:22

Tak to máte dost naivní představy o JE, když jsou pro vás "jednoduchý cíl".

Vítězslav Novák
11. březen 2025, 08:36

Pro zabíjení civilního obyvatelstva jsou mnohem vhodnější, účinnější a hlavně měkčí cíle než jaderná elektrárna, která je už z podstaty stavěná co nejbezpečněji.

I co se fotogeničnosti účinků týče - a o tu teroristům jde především - je taková havárie v Union Carbide v Bhópálu podstatně účinnější. A ani nebylo potřeba na onu chemičku útočit...

Xoor
11. březen 2025, 12:31

Ad cizí země, předpokládám rusko, kdyby z našich JE udělali další Černobyl, tak je pravděpodobné, že radioaktivní mrak zasáhne i jejich uzemí.

Nějaký terorista má jen velmi malou šanci. Projít obálkou reaktorů anebo zasáhnout jiné kriticky důležité systémy bude chtít už hodně snahy. Což se ale nedá vyloučit.

Petr prochaska
10. březen 2025, 16:02

Dá se očekávat, že Trump nyní nějak vyřeší Ukrajinu a zaměří se na Čínu, která jako jediná může ohrozit dominanci USA ve světě. Přistřihnout křídla Číně nebude vůbec jednoduché a Trump to bude zkoušet různými způsoby. Do byznysu s Čínou bych se v současné době rozhodně nepouštěl.

Karel Valenta
10. březen 2025, 19:13

Když kouknete kolem sebe, tak z Číny toho bude moc.

Petr prochaska
10. březen 2025, 20:03

Tady mám na mysli dlouhodobý kontrakt, kdy by Číňani dodávali větrníky a v průběhu dodávky by Trump zavedl sankce.

Vítězslav Novák
11. březen 2025, 08:27

A ty Trumpovy sankce by zakázaly Číně dodávat nebo nám odebírat?

Vzpomněl jsem si na jeden starý vtip, snad není ještě nekorektní: Ptá se pan Roubíček Kohna, co si myslí o tom novém zákoně o daních. A Kohn na to "Roubíček - a co ausgerechnet nás má zajímat nějakej Novej Zákon"?

Pokud už byl zařazen mezi nekorektní, omlouvám se.

jiri sekerac
10. březen 2025, 23:33

vetrna elektrarna je z 99pct primitivni mechanicky stroj, to malo elektroniky je nahraditelne evropskymi soucastkami. Proc ta nesmyslna marxisticka propaganda?

Dpetr
11. březen 2025, 07:09

Marxistická propaganda varuje proti elektrárnám z komunistické Číny?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se