Evropská komise schválila Dánsku podporu OZE na tento a příští rok

DomůObnovitelné zdrojeEvropská komise schválila Dánsku podporu OZE na tento a příští rok

Obnovitelné zdroje v Dánsku budou moci čerpat státní podporu dle navržených schémat, potvrdila Evropská komise. Dánsko na podpoře pro nové zdroje zaplatí během dvaceti let větrným a solárním elektrárnám 1,1 miliardy dánských korun (DKK), tedy zhruba 3,8 miliardy Kč. Cílem země do roku 2030 je dosáhnout 50% podílu obnovitelných zdrojů na domácí spotřebě energie.

Evropská komise minulý pátek oznámila, že dánská schémata podpory větrných a solárních elektráren na roky 2018 a 2019 jsou v pořádku. Dánsko má za cíl dosáhnout 50% podílu OZE na své spotřebě do roku 2030 a do roku 2050 se stát kompletně nezávislé na fosilních palivech.

V rámci tohoto přechodu Dánsko plánuje podpořit obnovitelné zdroje pomocí následujících tří schémat:

  • Aukce pro různé typy OZE – Celkem proběhnou dvě aukce (jedna ještě letos a druhá příští rok) s rozpočtem 842 milionů DKK (zhruba 2,9 miliardy Kč), ve kterých budou o podporu soutěžit onshore i offshore větrné elektrárny a solární elektrárny. Úspěšní výrobci budou podporu získávat formou zeleného bonusu.
  • Podpora pro onshore větrné elektrárny v testovacím a demonstračním provozu – s rozpočtem 200 milionů DKK (690 milionů Kč).
  • Přechodná podpora onshore větrným elektrárnám – s rozpočtem 50 milionů DKK (zhruba 170 milionů Kč).

Podpora bude úspěšným uchazečům garantována na 20 let od připojení zařízení k síti a Dánsko ji bude financovat ze svého státního rozpočtu.

V souladu s cíli EU

V odůvodnění rozhodnutí Evropská komise uvádí, že zmíněná schémata pomohou Dánsku zvýšit podíl elektřiny vyrobené z OZE, což je v souladu s cílem Evropské unie, zatímco možná narušení trhu kvůli státní pomoci jsou minimalizována. Podíl Dánska na unijním cíli pro výrobu elektřiny z OZE do roku 2020 je 30 %.

„Evropská komise zhodnotila všechna tři schémata dle evropských pravidel pro státní podporu a shledala, že tato tři dánská schémata podpoří rozvoj offshore a onshore větrných a také solárních technologií v souladu se všemi nařízeními,“ uvedla Evropská komise v tiskovém prohlášení.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid