Domů
Obnovitelné zdroje
Fond SEACEF investuje do projektu plovoucí fotovoltaické elektrárny s akumulací
Plovoucí fotovoltaická elektrárna
Zdroj: SEACEF

Fond SEACEF investuje do projektu plovoucí fotovoltaické elektrárny s akumulací

Singapurská investiční společnost Clime capital, která spravuje fond SEACEF, oznámila svou investici do inovativní projektu plovoucí solární elektrárny s akumulací energie. Projekt Tri An, který se nachází ve Vietnamu, vyvíjí společnost Blueleaf Energy a po dokončení by měl mít instalovaný výkon 500 MWp.

Fond SEACEF (Southeast Asia Clean Energy Facility) vznikl kolaborací mezi různými mezinárodními nadacemi s cílem urychlit přechod k nízkouhlíkovým technologiím v oblasti jihovýchodní Asie. Ve spolupráci s průkopníky čisté energie, vládami, globálními filantropickými organizacemi, nevládními organizacemi a dalšími místními účastníky si fond SEACEF klade za cíl nasměřovat investice do inovativních projektů a společností zaměřených na výrobu čisté energie.

Podle fondu je oblast jihovýchodní Asie zvláště zranitelná vůči klimatickým změnám a i přes významné příležitosti zde rozvoj obnovitelných zdrojů zaostává. SEACEF již v minulosti investoval do solárních a větrných projektů v Indonésii, Vietnamu a Filipínách.

Plánovaný projekt plovoucí fotovoltaické elektrárny, který se nachází v provincii Dong Nai, se má skládat z plovoucích panelů o celkovém výkonu 500 MWp a bateriového úložiště s celkovou kapacitou 200 MWh. Plánovaná životnost projektu má být 25 let.

„Počáteční investice SEACEF do projektu v Dong Nai byl zásadní pro naši schopnost pokračovat v rozvoji tohoto velkého a důležitého infrastrukturního projektu který by měl sloužit jako šablona pro další plovoucí solární elektrárny a akumulací v oblasti jihovýchodní Asie.“ uvedl Sol Proops, výkonný ředitel Blueleaf Energy.

Projekt má umožnit vyšší podíl OZE ve Vietnamu

Plánovaná elektrárna má být díky bateriovému úložišti schopna regulovat svůj výkon v závislosti na aktuální situaci v síti a poskytovat tak podpůrné služby. Díky zakomponovanému bateriovému úložišti má projekt zároveň umožnit integraci vyššího podílu obnovitelných zdrojů energie a snížit namáhání elektroenergetické sítě.

Podle SEACEF má projekt průměrně zabránit vypuštění přibližně 372 tisíc tun CO2 ročně. V případě, že by bateriový systém využíval solární energii pro vytěsnění špičkových dieselových generátorů, by tato hodnota mohla narůst až na 412 kt CO2.

„Vietnamský Plán rozvoje zdrojů pro období od 2021 až do 2030 může zahrnovat značné množství tepelných elektráren, které by řešily hrozící nedostatky energie způsobené rostoucí poptávkou po elektřině, která by byla podporovaná ekonomickým růstem. Věříme, že pokročilé technologie jako je solární a akumulační špičkové zdroje mohou Vietnamu pomoci vyřešit problémy s nedostatky energie způsobem, který bude nákladově efektivní a udržitelný,“ říká Mason Wallick, výkonný ředitel Clime Capital.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karásek
5. květen 2021, 17:22

Kam se hrabeme na Singapur. Bohužel u nás je Rosatommyšlení a to je ten problém.

Miloslav Černý
5. květen 2021, 18:13

Je to daný s tunelovým nedopatřením u nás v minulosti. Málo si ještě uvědomujeme, že nejlepší cesta k uzdravení je právě tím, čím jsme onemocněli. Nejhorší varianta by bylo pokračování tentokrát pro změnu v jaderném selhání za jakoukoli cenu. To už by bylo opravdu do nebe volající. Privatizace, fotovoltaika a nyní nedomyšlené jaderné prosazování mají hodně společné - nastavení pravidel, které ty tunely dovolují.

Chemik
5. květen 2021, 20:36

Jako by jsme se nedokázali zbavit potřeby usilovat stále o něčem, na čem pak můžeme plakat jak nad rozlitém mléce. A to chceme ještě posvícení od EU. Je přece jasný, že už ani nejde tak o snižování skleníkových plynů jako škodlivých zdrojů podporujících oteplování, tím zrychleným oteplováním jsme již nastartovali samovolný zvýšené uvolňování jako přirozený proces. To je ta přemíra obrovských nekontrolovaných požárů, zvyšování koncentrace CH4 v ovzduší rozkladem hydrátů vlivem oteplování, větší odpar vodních par a CO2 z oceánů. Takže už nám nezbývá než clonit energetické sluneční příjmy a rovněž zabránit dalším tepelným zdrojům, do kterého spadá energie z jádra, jejíž energetický výkon by jsme musely eliminovat právě tím cloněním slunce, abychom byli jenom na nule, takže žádná výhra. Tady se dostávají podporovatelé jádra do slepé uličky a vůbec jim to nevadí v ní pokračovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se