Domů
Obnovitelné zdroje
Francie dostala zelenou od EU, do OZE dá dalších 11 mld. Kč ročně
Zdroj: Flickr @Hans Trapp https://www.flickr.com/photos/109570752@N02/11673822624/

Francie dostala zelenou od EU, do OZE dá dalších 11 mld. Kč ročně

Evropská komise schválila Francii schéma podpory pro obnovitelné zdroje. Celkem budou finance rozdělovány v rámci 4 mechanismů podpory pro onshore větrné elektrárny a solární elektrárny. Díky tomu by měla Francie dosáhnout svých cílů v roce 2020.

Energiewende nemá v plánu pouze Německo, v omezené míře se přechod k obnovitelným zdrojům bude realizovat i v jaderné Francii. Zatímco Němci mají v plánu jádro ze svého mixu úplně vyloučit, Francouzi chtějí snížit jeho podíl o cca 25 %. V obou zemích mají namísto jádra nastoupit obnovitelné zdroje.

Pro Francii se jedná o podstatnou změnu, vzhledem k jejich významné závislosti na výrobě z jádra. Francie je sice nyní největším exportérem elektřiny v EU, ale vzhledem ke stárnoucímu portfoliu jaderných elektráren je možné, že prvenství přenechá jinému státu. Navíc, z nových jaderných zdrojů je ve výstavbě pouze Flamanville.

Francie tak z hlediska nízkoemisní energetiky nemá moc jiných možností, než naskočit na trend výstavby obnovitelných zdroj. I proto si zažádala o schválení schématu podpory, které by ji mělo zároveň zajistit dosažení cílů ve výši 23% podílu OZE na spotřebě energie.

Celkem 11 mld. Kč ročně bude rozděleno v aukcích, kde podporu získá žadatel, který bude požadovat nejnižší cenu za vyrobenou elektřinu. V případě úspěchu pak bude mít pro svůj projekt zajištěnou dvacetiletou podporu. Aukce budou rozděleny do 4 sekcí:

  • Podpora pro onshore větrné elektrárny (max 3 GW), která bude rozdělena formou zelených bonusů mezi projekty s alespoň šesti turbínami nebo jednou turbínou o výkonu vyšším než 3 MW.
  • Podpora fotovoltaiky na střechách většího rozsahu v podobě feed in tariffu nebo zeleného bonusu v závislosti na velikosti elektrárny.
  • Podpora fotovoltaiky většího rozsahu na zemi (max 3 GW) v podobě zelených bonusů.
  • Podpora pro onshore větrné elektrárny a fotovoltaické elektrárny (max 200 MW).

Dá se předpokládat, že Francie nebude mít s proměnlivou výrobou z OZE významný problém. Kromě jaderných elektráren zbylou část mixu tvoří zejména vodní a plynové elektrárny. Ty budou moci flexibilně pokrývat dodávku elektřiny v případě, že výkon OZE nebude dostatečný.

Letošní zima může navíc ukázat, jak bude francouzská elektroenergetika vypadat v budoucích letech s nižším podílem energie z jaderných bloků. Loňský podzim a zima nebyly pro největšího francouzského výrobce elektřiny nejšťastnější. Společnost EDF významně potrápily odstávky jaderných elektráren a letos to nevypadá jinak. Po ohlášených odstávkách elektrárny Tricastin přibyly odstávky elektrárny Chooz i10 odstávky aktuálně provozovaných bloků JE Flamanville.

Nejvíce viditelným důsledkem jsou rostoucí ceny elektřiny, dalším je vyšší objem dovozu elektřiny do Francie. V minulém roce dokonce poprvé po letech měla v některém měsíci Francie kladnou přeshraniční bilanci s Německem.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @Hans Trapp

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se