IEA: Do roku 2020 vzroste instalovaný výkon OZE o 700 GW

DomůObnovitelné zdrojeIEA: Do roku 2020 vzroste instalovaný výkon OZE o 700 GW

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala report s názvem Renewable Energy Medium-Term Market Report 2015, ve kterém analyzuje a předpovídá vývoj obnovitelných zdrojů v následujících pěti letech. Podle IEA dojde do roku 2020 ke globálnímu nárůstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů o 700 GW.

IEA předpokládá, že největší nárůst instalovaného výkonu ze všech zdrojů zaznamenají v příštích pěti letech právě zdroje obnovitelné. Hlavním důvodem jsou jejich klesající ceny a agresivní expanze v rozvojových zemích, které se budou snažit pokrýt svou rostoucí spotřebu elektrické energie.

„Obnovitelné zdroje mohou hrát zásadní roli při podpoře růstu ekonomiky a zajištění energie v subsaharské Africe, kde by mohly pokrýt až dvě třetiny požadované energie v následujících pěti letech.“

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA

Obrovský nárůst obnovitelných zdrojů se předpokládá i v Číně a Indii. Naopak IEA očekává mírné poklesy v některých oblastech jako je Evropa nebo Japonsko. Největší nárůst instalovaného výkonu zaznamenaly solární elektrárny v Evropě v roce 2011, kdy bylo instalováno 22 GW. Od té doby toto číslo každoročně klesá až na loňských 6,3 GW.

Podle Birola jsou obnovitelné zdroje připraveny, aby se chopily zásadního postavení v globálním růstu výroby elektrické energie. Zároveň však zdůrazňuje, že důležitou roli hraje ve vývoji i politika.

„Vládní představitelé musí odstranit otázníky nad obnovitelnými zdroji, pokud mají tyto technologie dosáhnout hranic svého potenciálu a dostat náš energetický systém na bezpečnější a udržitelnější cestu.“

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA

Do obnovitelných zdrojů se v loňském roce investovaly stovky miliard dolarů

IEA je přesvědčena, že pokles cen a rozvojové země se postarají o nárůst 700 GW instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů do roku 2020.

Jen v loňském roce bylo do obnovitelných zdrojů investováno 301 miliard dolarů, počítáme-li také investice do velkých vodní elektráren. V rozvojových zemích se investice do OZE zvýšily o 36 procent oproti roku 2013. Z celkové hodnoty 131,3 miliard dolarů, které do OZE investovaly rozvíjející se země, patří Číně rovných 63 procent.