Domů
Obnovitelné zdroje
IRENA: Loňský rekordní růst OZE se odehrál především v Asii
Zdroj:unsplash.com

IRENA: Loňský rekordní růst OZE se odehrál především v Asii

V minulém roce se podle dat agentury IRENA zvýšil instalovaný výkon obnovitelných zdrojů o 161 GW, což je nejvyšší růst od doby, kdy byly data zaznamenávány. Nejvyšší růst zaznamenaly solární elektrárny, které předstihly co do nově instalovaného výkonu větrné elektrárny. 

Díky mimořádnému růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů se v loňském roce zvýšil celkový instalovaný výkon OZE na 2 000 GW. Výkon elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie tak díky loňskému roku zvedl téměř o 9 %.

„Jsme svědky energetické transformace, kterou můžeme pozorovat po celém světě a jehož důsledkem je tento rekordní rok.“
Ředitel agentury IRENA, Adnan Z. Amin

Hlavním tahounem byly v loňském roce poněkud překvapivě solární elektrárny. Těch bylo globálně instalováno přes 71 GW oproti 51 GW výkonu větrných elektráren. Od roku 2013 je to poprvé, kdy bylo instalováno více solárních elektráren, než větrných.

Solární panely Zdroj: unsplash.com

Nezanedbatelnou částí se na příbytku nového výkonu podílely vodní elektrárny a elektrárny na biomasu a bioplyn, kterých přibylo 30 GW resp. 9 GW. V oblasti využívání geotermální energie přibylo celkem 1 GW nového výkonu elektráren.

„Růst sektoru obnovitelných zdrojů poukazuje na to, že se jedná o zajímavou podnikatelskou příležitost, která má zároveň mnoho socioekonomických benefitů, jakými jsou zaměstnanost, ekologie nebo podpora hospodářského růstu.“
Ředitel agentury IRENA, Adnan Z. Amin

Z hlediska geografického rozložení opět dominovala Asie, kde byla vystavěna více než polovina z celkových 161 GW. Aktuálně se podle statistik v Asii nachází cca 41 % celkového výkonu neboli 812 GW.

Nově se také v Asii postavilo o 13 % více instalovaného výkonu než v roce 2015. Obdobnou statistikou se může pochlubit také Afrika, kde se objem nového instalovaného výkonu oproti předcházejícímu roku zdvojnásobil. Zde se ale jedná o nižší přírůstek, protože výkon OZE v Africe se loni rozrostl pouze o 4 GW.

„Pokračující zrychlení růstu tohoto sektoru bude potřebovat další investice, aby se mohla světová ekonomika přiblížit k dekarbonizaci a ke splnění klimatických závazků. Nové statistiky jsou povzbuzujícím signálem, že je stále kam růst a že jsme na dobré cestě.“
Ředitel agentury IRENA, Adnan Z. Amin

Nově se statistiky agentury zaměřují také na off-grid instalace. Jejich celkový výkon byl odhadnut na 2,8 GW, které jsou primárně (40 %) tvořeny solárními elektrárnami. Desetinu off-grid instalací pokrývají elektrárny vodní.

Celý report je možné najít na stránce IRENA zde.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.