Domů
Obnovitelné zdroje
London Array využila v prosinci svůj instalovaný výkon na 78,9 %

London Array využila v prosinci svůj instalovaný výkon na 78,9 %

Největší offshore větrná farma světa překonala svůj měsíční rekord ve výrobě elektrické energie. Celkem za prosinec vyrobila 369 000 MWh elektřiny. S instalovaným výkonem 630 MW dosáhl offshore park v prosinci na koeficient využití instalovaného výkonu 78,9 %. 

Poslední rekord je z loňského listopadu, kdy London Array dosáhl výroby celkem 317 000 MWh. Prosincové vysoké výrobě pomohly především dobré povětrnostní podmínky, kdy průměrná rychlost větru dosahovala v místě výroby 11,9 m/s.

Obecně byl konec roku pro výrobu elektřiny příznivý, zejména díky tomu vzrostla produkce v London Array za celý rok na 2,5 TWh elektrické energie.

Důležitý je především vysoký prosincový koeficient využití instalovaného výkonu, který dosáhl 78,9 %. Koeficient ročního využití instalovaného výkonu dosáhl 45 % (jaderná elektrárna Dukovany měla letos i přes problémy koeficient ročního využití instalovaného výkonu 72 %, Temelín 76 %).

„Jak měsíční tak roční výroba elektrické energie z parku London Array jsou skvělým výsledkem a jsou příkladem, jak pomáháme Velké Británii s výrobou elektřiny a současně s plněním cílů stanovených pro obnovitelné zdroje energie.“
Jonathan Duffy, generální ředitel offshore parku London Array

Podle údajů z tiskové zprávy stačila výroba London Array na zásobování 600 000 domácností a zabránilo se produkci 1 075 000 tun CO2. Klíčem k vysoké produkci je vysoký důraz na údržbu a provozování celkem 175 větrných turbín. Díky tomu je instalovaný výkon z 98 % dostupný po celou zimu.

Díky lepším podmínkám pro výrobu elektřiny je v Evropě offshore větrná energetika na vzestupu. Například v Německu bylo v offshore parcích v roce 2014 vyrobeno pouze 1,4 TWh, zatímco v roce 2015 již přes 8 TWh.

Výraznou výhodou offshore parků je vyšší koeficient denního využití, kterého elektrárny dosahují díky vyšším rychlostem větru a jejich relativní stálosti.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šéf Solární asociace: Roste zájem o fotovoltaiku, návratnost je pod 10 let
26. květen 2022, 13:33
Expert: Do roku 2050 může v ČR vzniknout dalších 15 gigawattů fotovoltaik
26. květen 2022, 12:54
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se