Domů
Obnovitelné zdroje
Německá vládní strana chce ukončit podporu obnovitelných zdrojů
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německá vládní strana chce ukončit podporu obnovitelných zdrojů

Německá vládní strana Svobodných demokratů (FDP) se vyslovila pro postupné ukončení podpory obnovitelných zdrojů energie. Argumentuje tím, že jsou připraveny vystavení tržním cenám. Strana tím vyvolala rozruch v koaliční vládě, uvedl deník Süddeutsche Zeitung.

Vedení FDP před stranickým sjezdem, který se uskutečnil koncem týdne, představilo opatření pro urychlení ekonomické transformace. Jedním z opatření je postupné ukončení podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že tento krok a téměř všechna další opatření jsou v rozporu se společnou politikou koalice. Vedení strany argumentovalo tím, že OZE jsou připraveny pro plné vystavení tržním cenám a mělo by se tak stát co nejdříve.

Dle současného systému podpory provozovatelé OZE v případě, že spotová cena elektřiny je nižší než jejich sjednaná cena, získávají rozdíl těchto cen ve formě příplatku. Aktuálně je podpora pro solární a větrné elektrárny v Německu soutěžena prostřednictvím aukcí. V aukci vítězí provozovatelé, kteří požadují nejnižší cenu za MWh vyrobené elektřiny. Financování podpory OZE prostřednictvím zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG) bylo v roce 2022 přesunuto od zákazníků do státního rozpočtu.

Offshore větrná elektrárna Offshore větrná elektrárna. Zdroj: Unsplash

Součástí systému podpory OZE je garance připojení pro projekty, které jsou úspěšné v aukcích. To v případě větrných elektráren na moři obnáší nákladná připojení větrných parků k přenosové soustavě na pevnině. Nový systém aukcí pro větrné elektrárny na moři zavedený v loňském roce však v případě naplnění a přesažení aukčního objemu projekty požadujícími nulovou podporu umožňuje provozovatelům ve druhém kole aukce nabídnout částku, kterou jsou ochotni zaplatit za možnost projekt realizovat.

EU nyní v rámci reformy trhu s elektřinou plánuje prosadit podporu OZE a dalších technologií formou tzv. rozdílových smluv (CfD), kdy by provozovatelé byli oproti stávající formě podpory nuceni platit zpět státu v případě, že jimi vyrobená elektřina je na trhu prodána za vyšší cenu, než je cena sjednaná v rámci podpory. Aktuálně jsou tyto výnosy příjmem provozovatelů OZE.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Milan Vaněček
27. duben 2024, 13:40

Kdyby se to podařilo v Německu prosadit a kdyby ještě na trh dalo EU velké množství uhlíkových povolenek, aby jejich cena klesla, tak by konečně cena elektřiny na burze v Lipsku výrazně poklesla a zachránilo by to evropský průmysl. A Češi by neměli jednu z nejvyšších cen elektřiny (měřeno kupní silou obyvatel).

Čína už taky v převážné většině objemu nových instalací zrušila jejich dosavadní podporu a po velmi krátkém poklesu nyní staví obrovské množství nových FVE a VtE.

Neuvěřitelné!

Tady máte realitu v Číně

pv-magazine.com/2024/04/23/chinese-pv-industry-brief-chinas-cumulative-pv-capacity-tops-660-gw/?utm_source=Global+%7C+Newsletter&utm_campaign=698b08cd8b-dailynl_gl&utm_medium=email&utm_term=0_6916ce32b6-698b08cd8b-160013634

a tady její obrovské plány (ale ne tak uspěchané, jako byly plány EU)

pv-magazine.com/2024/04/23/chinese-pv-industry-brief-chinas-cumulative-pv-capacity-tops-660-gw/?utm_source=Global+%7C+Newsletter&utm_campaign=698b08cd8b-dailynl_gl&utm_medium=email&utm_term=0_6916ce32b6-698b08cd8b-160013634

Miroslav
27. duben 2024, 14:05

Dotace by měly být pouze investiční a to jen pro instalace s akumulací na střechy RD. Na větší projekty i bez investiční dotace, jelikož se pak jedná čistě o investiční záměr investorů. Veškeré dotace na výkup vyrobené elektřiny jsou jen křivení volného trhu a zbytečně zdražuje elektřinu pro koncové zákazníky.

intfor
27. duben 2024, 15:43

Takže lidé bez RD by měli zadotovat elektrárničku pro lidi vlastnící RD?

Miroslav
28. duben 2024, 10:15

a) peníze na podporu investicí by měly být čerpány pouze z peněz za emisní povolenky, takže lidé bez RD nikoho dotovat nebudou, v opačném případě ty peníze za povolenky shrábnou velké komerční projekty bez akumulace, které jsou jen čistě investiční projekty

b) pokud se SVJ domluví na výstavbě FVE s akumulací, tak klidně i pro bytové domy, ale na bytové domy se většinou montují FVE bez akumulace, protože baterie by musela být obrovská. Navíc snížením spotřeby těch rodinných domů dojde k přebytku energie na trhu a tím k jejímu zlevnění, což bude přínosné opět pro všechny. Nemělo to být myšleno jako diskriminace lidí bez RD, ale zajištění toho, aby dotované FVE byly používány pouze jako úspora energie, nikoliv pro prodej EE, což FVE bez baterie prostě nejsou, když většina vyrobené elektřiny odteče do sítě

intfor
28. duben 2024, 15:29

Emisní povolenka je pořád daň. I když se to maluje jinak, aby EU nemusela přiznat, že dělá něco k čemu není oprávněna - vybírá daně. To samo o sobě podkopává důvěru v právní stát a je to špatně. Dále pokud někdo má dostat dotaci, tak se někomu jinému musí ty peníze sebrat. Neobjeví se jen tak. Chápu, že se lidem bez RD nelíbí, že by měli platit daň ve formě povolenky a z ní by se měla dotovat FVE pro lidi s RD, kteří si díky tomu ušetří na svých účtech. Navíc když majitelé FVE jsou vedle toho fakticky dotování i přes historicky nastavené účtování rovnoměrných cen za elektřinu a její distribuci.

Jirka Líska
28. duben 2024, 16:33

@intfor 28. duben 2024, 15:29

O žádnou daň se nejedná a zdaleka není použita jen na FVE pro RD:-)

Pokud máte zájem, např. tady je spousta zajímavých informací:

faktaoklimatu. cz/explainery/emisni-povolenky-ets

intfor
28. duben 2024, 19:38

Ano, není použita jen na FVE na RD, nikde jsem nepsal opak. Daň to je.

Jirka Líska
28. duben 2024, 20:00

@intfor 28. duben 2024, 19:38

A já nikde nepsal, že jste to psal:-)

V letech 2013–2020 bylo bezplatně přiděleno cca 43 % povolenek

Zbylých 57 % bylo určeno k vydražení.

Dále výnosy z dražby většiny povolenek plynou jednak do rozpočtů členských států – tato část může být od roku 2024 využívána už pouze pro účely spojené s ochranou klimatu.

Od roku 2021 je část z výnosů dražeb určena rovněž pro Modernizační fond a Inovační fond.

Takže EU žádné daně nevybírá, možná nechte právnické otázky na někoho znalejšího:-D

intfor
29. duben 2024, 00:01

Je to povinná platba vybíraná pod hrozbou násilí ze strany státu. O jejím využití rozhoduje suverén. Používá se na transfér prostředků mezi osobami. Je to daň. O jejím uvalení rozhodla EU. Můžete to okecávat jak chcete, můžete hledat právní kličky a třeba i mít pod palcem soudní instituce (to dělá kdejaký režim), ale nic to nezmění na tom, že se jedná o daň.

Jirka Líska
29. duben 2024, 07:57

@intfor 29. duben 2024, 00:01

Po ránu pobavilo, díky.

Petr Hariprasad Hajič
30. duben 2024, 18:19

Emisní povolenky jsou ekonomický nástroj, jak přejít k bezemisní enegerice a potažmo i celému bezemisnímu nebo nízkoemisnímu průmyslu. Není to daň vysloveně. Emisní povolenky postupně zavádějí další státy. Někde už jsou uplatněné, někde je to v legislativním procesu. Mnohé státy jdou trochu jinou cestou a to cestou dotací do bezemisních technologií. Například Amerika je dotacemi úplně prolezlá.

Teď k těm státům, které mají emisní povolenky nebo platby za emise: Kanada, Chile, Argentina, Kalifornie (zbylé státy USA to mají různě), Jižní Afrika, samozřejmě státy EU (ale i tady se politika liší, ČR například nemá platby za emise + povolenky, ale některé státy -Francie, Španělsko, Polsko... - ano), Čína, Indie, Austrálie... Výčet není úplný.

Oldřich Vašíček
29. duben 2024, 09:30

a) platba je povinná a je součástí faktury za spotřebovanou energii (tedy součást vyrobeného mixu energií, kdy výrobce, zatížený touto platbou, ji přenáší do ceny vyrobené energie v plné výši). Tedy ten, kdo nemá možnost zajistit si "náhradní" zdroj, a tím snížit vlastní spotřebu, nepřímo dotuje dotovanou montáž těchto systémů těm, kdo tu možnost mají.

b) bohužel, to že teoreticky snížíte vlastní spotřebu pomocí dotované aplikace např. FVE, tak to automaticky nezajistí levnější energii. A to z toho důvodu, že i pro majitele FVE musí běžet záloha, kdyby se rozhodl odebírat ze sítě. A toto rozhodnutí je jen na něm a nemusí souviset s počasím či stavem nabití jeho baterie. Ale provozovatel soustavy s tím musí počítat. Tedy majitelé FVE spíše zdražují provoz energetické soustavy, místo, aby zlevňovali "přebytkovou" energii. Na spotu se to možná projeví, ale odběrateli v paneláku se to asi na faktuře nepromítne.

Milan Horak
29. duben 2024, 12:55

@Jirka Líska

mě zase pobavil ten vaš odkaz na dezinformační web faktaoklimatu. :-)

Jirka Líska
29. duben 2024, 13:19

@Milan Horak 29. duben 2024, 12:55

To jsem rád, že jste se pobavil:-)

A teď k věci, je tam nějaká faktická chybu v tom článku o emisních povolenkách a případně jaká?

Díky

Petr Hariprasad Hajič
30. duben 2024, 18:04

Fakta o klimatu jsou dobrý informační zdroj. Můžete si informace porovnat třeba s IEA, Ember ap. Statistiky vychází řádově stejně. Jsou tam relevantní infornace.

Filip Kopa
27. duben 2024, 20:20

Jsem proti jakýmkoliv dotacím které slouží jen individuálním potřebám jejich příjemcům a to dotace na mikro zdroje jsou a jsou nemorální. Jako servisní technik FVE střídačů vidím že uživatelé jsou vždy bohatí lidé co nevědí kam s penězi a zároveň mají velmi vysokou spotřebu ( není nic neobvyklého 100-200kWh denně pro živení jejich bazénů, saun, elektroaut a rozlehlých nemovitostí). Příjmy z emisních povolenek nikdy neměli být vyplaceny ve formě podpor pro stavbu mikro zdrojů pro koncové uživatele ale jen na takové projekty které slouží všem. Jako je třeba posilování sítí, velká systémová úložiště a podobně. Tahle kapitalizace výnosů a socializace nákladů musí skončit.

Jinak to skončí jak za Francouzské revoluce kdy chudina neměla co ztratil ale novodobí Robspierove budou už vědět jak tu frustraci mezi lidmi využít a určitým směrem namířit

Jirka Líska
27. duben 2024, 21:53

@Filip Kopa 27. duben 2024, 20:20

Mohu se zeptat, co si přesně představujete pod "kapitalizace výnosů a socializace nákladů" u domácích mikrozdrojů?

Díky

Filip Kopa
28. duben 2024, 17:11

Přibývání mikro zdrojů OZE kde jsou dovolené pretoky tlačí na investice do sítí a to platí všichni jako náklad v regulované části ceny EE, ale nejvíce to dopadá na ty kteří nemohou mít FVE a zejména na nemajetné, emisní povolenky které jsou hlavním zdrojem dotací na mikro zdroje ale platí hlavně ti co FVE nemají. Ale kritické situace na síti vznikají díky OZE a dovoleným pretokum. Měla by platit podmínka, kdo čerpá dotace, nebude moci posílat do sítě více jak 1% z výrobní kapacity FVE. Tím ustane tlak na řadě míst na síť. Principiálně je energetika založena na mikro zdrojích blbost. Tím že v tom dělám, tak to vidím každý den. Jen minimum instalací z posledních dvou let je provedena dobře a v podstatě neexistují lidské kapacity na servis těchto instalací

Petr Hariprasad Hajič
1. květen 2024, 05:04

No vidíte a nejvíc dotované OZE jsou asi v USA. Symbol nejkapitalističtější země dotuje kdeco. Proč s tím máte takový problém? Že to dopadá na ty, kteří FVE mít nemohou, nebo na ty, kteří nechtějí? Kolik takových, kteří opravdu nemohou je? Většinou žijí v bytových domech a ty si od července zřídit společnou FVE a čerpat dotace mohou. Distribuovaná energetika je způsob, jak si naopak pomoci k energetické nezávislosti. Píšete nesmysly.

Bob
1. květen 2024, 10:38

To jirka líska:

Ve svém příspěvku uvádíte několik mírně řečeno tendenčních nepravd:

- Distributoři, přesto, že domácí FVE povolují nad nimi nemají téměř žádnou kontrolu. Majitel si sám dle svého uvážení a svojí okamžité situace volí kolik odebírá, kolik nabíjí, nebo kolik dodává do sítě. Na to distributor nemá vůbec žádný přímý vliv. Pouze může za předem stanovených (kritických) podmínek omezit jejich přetoky do sítě. Chování prosumerů lze předvídat daleko méně, než běžných odběratelů. Přičemž aktuální neznámý stav nabití jejich akumulátorů to ještě více znejisťuje.

- Emisní povolenky, ale také poplatky za distribuci platí majitelé FVE nižší, než běžní odběratelé. Přitom sítě i záložní zdroje musejí být pro ně připraveny, jako kdyby FVE neměli.

Jirka Líska
29. duben 2024, 07:54

@Filip Kopa 28. duben 2024, 17:11

Každá legálně připojená domácí FVE musí být předem schválena, včetně možnosti a velikosti přetoků.

Distributoři tedy nad tím mají plnou kontrolu a za problémy prímárně nemohou majitelé FVE.

Emisní povolenky platí všichni, tedy i majitelé domácích FVE.

Příjmy z povolenek neslouží jen na domácích FVE, jsou pro mnoho dalších věcí, např. pro modernizace teplárenství pro centrální zásobování teplem, které zase majitelné RD naopak nevyužívají a přispívají na ně.

Nikdo nechce stavět energetiku na mikrozdrojích:-)

Tak to už jste druhý, který tu FVE dělá a nadává na ně, tedy přeneseně vlastně tu situaci zhoršuje, to jsou paradoxy:-)

To máte tedy o práci postaráno, snad alespoň vy to děláte dobře.

Jirka Líska
29. duben 2024, 08:13

@Filip Kopa 28. duben 2024, 17:11

Každá legálně připojená domácí FVE musí být předem schválena, včetně možnosti a velikosti přetoků. Distributoři tedy nad tím mají plnou kontrolu a za problémy prímárně nemohou majitelé FVE. Emisní povolenky platí všichni, tedy i majitelé domácích FVE. Příjmy z povolenek neslouží jen na domácích FVE, jsou pro mnoho dalších věcí, např. pro modernizace teplárenství pro centrální zásobování teplem, které zase majitelné RD naopak nevyužívají a přispívají na ně. Nikdo nechce stavět energetiku na mikrozdrojích:-) Tak to už jste druhý, který tu FVE dělá a nadává na ně, tedy přeneseně vlastně tu situaci zhoršuje, to jsou paradoxy:-) To máte tedy o práci postaráno, snad alespoň vy to děláte dobře.

Jirka Líska
3. květen 2024, 12:19

@Bob 1. květen 2024, 10:38

Taky stále dokola.

Distributor si stanovuje podmínky pro připojení (a není jich málo) a kontroluje jejich splnění, bez toho vás prostě nepřipojí.

Spotřeba je omezena velikostí hlavního jističe, výroba povoleným přetokem.

Pokud jsem v těchto mantinelech, tak předpokládám, že rizika s chováním prosumera distributor moc dobře zná a že mu to nevadí.

Pokud mu vadí, má možnost je omezit/zakázat.

Ta zodpovědnost leží jen a pouze na distributorech, ČEPSu nebo státu.

---

Co se týká poplatků. Měsíční poplatky a za kWh platím stejně jako ostatní.

Víte kolik zaplatím ročně když vypnu hlavní jistič a nebude žádná spotřeba nebo výroba?

Cca 5000,-Kč, takže asi tak.

Miroslav
28. duben 2024, 10:19

To jsou samozřejmě extrémy, které tu uvádíte, ale na to stačí přidat jednoduchou podmínku, že dotace je jen do 10kWp. Můj původní příspěvek byl právě myšlený jako omezení dotací pro velké instalace. Pokud by se dotovaly jen malé do 10kWp s akumulací, tak by na to dosáhla právě více lidí, nyní se velká část těchto financí převádá na podporu i těch velkých a na ty malé nezbyde. Pokud by bylo více peněz pro ty malé, pak by se mohlo dávat třeba i více než 50% investičních nákladů, třeba dle příjmů investora do malé FVE s akumulací.

Filip Kopa
28. duben 2024, 17:16

Tím že v tom dělám, tak to vidím každý den. Jen minimum instalací z posledních dvou let je provedena dobře a v podstatě neexistují lidské kapacity na servis těchto instalací . Prostě mikro zdroje ať si každý buduje za své a pretoky bych výrazně omezil u elektráren placených z dotací max 1%-10% z výkonu elektrárny. Řeklo se že to má sloužit především ke snížení vlastní spotřeby ale v podstatě to pomáhá hlavně dotovat rozežrané životy vyšší střední třídy.

Vítězslav Novák
27. duben 2024, 14:08

Bohužel ta nejmenší vládní strana. A navíc s vidinou blížících se voleb do EP a později i do Bundestagu. Dosud držela FDP hubu a krok a nechala Anilíniny Zelené greendealově řádit dle libosti.

Nejspíš se obává, že "mitgefangen - mitgehangen"...

Jan Veselý
27. duben 2024, 17:22

Myslím, že fotovoltaika a pozemní větrné elektrárny už finanční podporu nepotřebují. I těch aukci už se stejně účastní hlavně projekty druhé a třetí sorty. Těm kvalitním ty aukce nestojí za to.

Proti podpoře formou standardizovaných a předvídatelných povolovacích procesů a podobně snad a i FDP nebude nic mít.

Podpora a legislativní úsilí by se měly přesunout k jiným technologiím, které by je měly doplňovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se