Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám
Zdroj: Pixabay

V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám

V Dánsku na konci minulého měsíce proběhlo letošní kolo společné aukce pro výstavbu větrných a solárních elektráren. Na rozdíl od letošních aukcí v Německu a Francii, které zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, se v Dánsku lépe dařilo větrným elektrárnám. Svůj podíl na tom může mít i jiný systém podpory.

Technologicky neutrální aukce, ve kterých se o podporu uchází společně developeři větrných i fotovoltaických elektráren, se v Evropě objevují stále častěji. Některé státy se tak snaží vyvinout větší tlak na snižování cen elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Odpůrci společných aukcí naopak upozorňují na riziko, kdy v aukcích výrazně převáží jeden typ zdroje nad druhým.

V letošním roce proběhly první pilotní společné aukce v Německu a ve Francii. Přestože podle původních očekávání měly větrné elektrárny dominovat nad fotovoltaickými, opak se stal realitou, kdy první i druhé kolo německé aukce, stejně jako pilotní kolo společné aukce ve Francii, zcela ovládly fotovoltaické elektrárny.

Dánská aukce přinesla vyvážené výsledky

Ve společné aukci se developeři větrných a fotovoltaických elektráren ucházeli o podporu i v Dánsku. Do letošní aukce, která probíhala od 27. září do 26. listopadu, bylo přihlášeno celkem 17 projektů na výstavbu onshore větrných parků o výkonu 260 MW a fotovoltaických farem o výkonu 280 MW.

Podle dánského energetického regulátora v aukci nakonec uspělo 6 projektů, a to shodně tři na výstavbu větrných elektráren a tři na elektrárny fotovoltaické. Výkonově nicméně aukce dopadla s 165 MW lépe pro větrné parky, fotovoltaické farmy však se 104 MW nezůstaly nijak významně pozadu.

Na rozdílných výsledcích oproti společným aukcím v Německu a Francii, ve kterých se soutěžila výkupní cena, může mít kromě jiných přírodních podmínek svůj podíl i odlišný systém podpory, kdy v Dánsku developeři soutěžili o podporu, kterou obdrží nad rámec tržní ceny. Podle regulátora dosáhl vážený průměr vysoutěžené podpory 3,1 EUR/MWh. Výše vysoutěžené podpory se pohybovala v případě větrných elektráren mezi 2,5 a 3,3 EUR/MWh, u fotovoltaických elektráren uspěly projekty s podporou od 3,8 do 4 EUR/MWh.

Aby projekty získaly vysoutěženou podporu, kterou mohou čerpat po dobu 20 let, musí být připojeny do sítě do 2 let od uzavření smluv.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Solární panely nejdříve za rok? Jak u koho, někdo má totiž plné sklady
25. září 2022, 23:01
Solární panely na každý panelák. Na bytové domy je půjde pořídit snáz
25. září 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 08:28

To je opravdu ta vysoutěžená podpora nad rámec tržní ceny tak nízká??? Jen pod 100 Kč za MWh??? Srovnejte to se zločinem u nás z roku 2010. Přiton stačilo náš závazek OZE splnit do konce 2020.

To už znamená že nástup fotovoltaiky a větru BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem čisté bezodpadové obnovitelné eelektřiny je opravdu za dveřmi. ?

Dobrá zpráva hned po ránu ....

Petr
5. prosinec 2018, 08:57
Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 11:52

ad Petr: Divné to není, tržní cena je nyní okolo 50 Eur/MWh a k tomu přidejte ty 2-4 eura navíc.

ad Ivan: tak to upřesňuji: cena futures (2019 či 2020) na burze, ČEZ ví co to je.

ad Antonín: samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny, to Vám ještě nedošlo, celý svět o tom mluví. Měla by ale být bez dotací a to už je za dveřmi....

ad Emil: nastal už někdy problém se zálohováním v EU (pokud vím tak jen nespolehlivé jádro v Belgii zadělává na problém).

ad Frank: srovnávám současnost, a nejbližší budoucnost, to lidi zajímá, to je pro ně existenčně důležité

Zkrátka pánové, jak už jsem několikrát psal: už je to tady, čistou, bezodpadovou a levnou energetiku nikdo nezastaví (jen jaderná válka, ale ta by zastavila vše).

skodafil
5. prosinec 2018, 12:22

Cituji: "samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny".

Nebylo by, Ivane Pavlovici, jednodussi zakazat lidem dychat?

Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 14:25

Vidím že by jste měl raději aby vítězila dvakrát či třikrát dražší energetika s nebezpečným odpadem který nikdo nechce ?

Emil
5. prosinec 2018, 14:37

Váš příspěvek vyvolává řadu otázek. Předpokládáte, že pokud problém se zálohováním dosud nenastal, ani v budoucnu nenastane? Proč potom Poláci vyhazují v kapacitních aukcích zbytečně tolik peněz? Nebo to snad má být nějaká forma humanitární pomoci bohatého Polska ubohým Belgičanům, kterých se Polsku zželelo, a chtějí jim tímto způsobem pomoci v řešení jejich problému s jadernými elektrárnami? Nebo se Polsko již dopředu připravuje na situaci, že přeci jen nějakou jadernou elektrárnu postaví, a v předstihu si zajišťují její zálohování pro případ odstávky?

Stainslav
6. prosinec 2018, 09:37

Samozrejme, že to je "divné", páni sa v článku pomýlili v desatinnej čiarke...

Milan Vaněček
6. prosinec 2018, 10:17

Naučte se číst text, těch pár Eur je navíc k tržní ceně. Brzy to už bude NULA. ?

Stainslav
6. prosinec 2018, 19:23

Máte pravdu, beriem späť... Každopádne podpora 2-4 EUR/MWh je absolútne zanedbateľná a na ekonomickú návratnosť projektu, napr. FVE v Dánsku (predpoklad výroby pod 1000MWh/MWp/rok), nemá takmer žiaden vplyv. Inými slovami, takáto podpora je už v zásade takmer zbytočná...

Ivan Novák
5. prosinec 2018, 09:38

"Tržní cena" v situaci, kdy rovný trh zmizel, může být cokoliv, jde o výrok o prvku prázdné množiny, resp. množiny, jejíž obsah si každý představuje jinak. A bez starostí o to, jak sehnat elektřinu v době, kdy zrovna nefouká a nesvítí ... to se to nám to hoduje za cizí peníze.

Carlos
5. prosinec 2018, 17:01

Rovný trh v energetice není minimálně od konce 2. světové, ale spíš už od konce 1. Mám se zase odkázat na zákon 438/1919 Sb.? Už tento zákon v podstatě ruší rovný trh a i trh volný, když jsme u toho. Elektrárnám se tu, a nejen u nás, dovolilo pod různými "specifiky" si dělat v zásadě kde co, být státy ve státě, podpora těžby, výstavby elektráren a sítí... Takže tu chcete mluvit o odvětví, které dostalo za několik desítek let takovou faktickou dotaci, že se o tom OZE ani nesní.

Antonín Mikeš
5. prosinec 2018, 09:54

"BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem" to je pěkný oxymóron :-)

Emil
5. prosinec 2018, 10:07

"Jenom" je to jenom když zanedbáte cenu za zálohování těchto nestabilních zdrojů, která se třeba teď v Polsku vysoutěžila za 50,9 až 56,0 EUR/kW/rok.

frank
5. prosinec 2018, 11:08

Možná by stálo za to si najít data, za jaké ceny se " nedělal zločin" v roce 2010 v ostatních státech EU :) Tímto nehájím dotační politiku z těch let, ale spíš mi váš výkřik bez srovnatelných dat přijde jako taková divná účelkovka :) Měl by jste k dispozici data , která by nesrovnávala situaci před skoro dvěma solárními " pětiletkami" s koncem roku 2018 ale s příslušnou dobou ? To bych ocenil...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se