Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám
větrná turbína
Zdroj: Pixabay

V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám

V Dánsku na konci minulého měsíce proběhlo letošní kolo společné aukce pro výstavbu větrných a solárních elektráren. Na rozdíl od letošních aukcí v Německu a Francii, které zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, se v Dánsku lépe dařilo větrným elektrárnám. Svůj podíl na tom může mít i jiný systém podpory.

Technologicky neutrální aukce, ve kterých se o podporu uchází společně developeři větrných i fotovoltaických elektráren, se v Evropě objevují stále častěji. Některé státy se tak snaží vyvinout větší tlak na snižování cen elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Odpůrci společných aukcí naopak upozorňují na riziko, kdy v aukcích výrazně převáží jeden typ zdroje nad druhým.

V letošním roce proběhly první pilotní společné aukce v Německu a ve Francii. Přestože podle původních očekávání měly větrné elektrárny dominovat nad fotovoltaickými, opak se stal realitou, kdy prvnídruhé kolo německé aukce, stejně jako pilotní kolo společné aukce ve Francii, zcela ovládly fotovoltaické elektrárny.

Dánská aukce přinesla vyvážené výsledky

Ve společné aukci se developeři větrných a fotovoltaických elektráren ucházeli o podporu i v Dánsku. Do letošní aukce, která probíhala od 27. září do 26. listopadu, bylo přihlášeno celkem 17 projektů na výstavbu onshore větrných parků o výkonu 260 MW a fotovoltaických farem o výkonu 280 MW.

Podle dánského energetického regulátora v aukci nakonec uspělo 6 projektů, a to shodně tři na výstavbu větrných elektráren a tři na elektrárny fotovoltaické. Výkonově nicméně aukce dopadla s 165 MW lépe pro větrné parky, fotovoltaické farmy však se 104 MW nezůstaly nijak významně pozadu.

Na rozdílných výsledcích oproti společným aukcím v Německu a Francii, ve kterých se soutěžila výkupní cena, může mít kromě jiných přírodních podmínek svůj podíl i odlišný systém podpory, kdy v Dánsku developeři soutěžili o podporu, kterou obdrží nad rámec tržní ceny. Podle regulátora dosáhl vážený průměr vysoutěžené podpory 3,1 EUR/MWh. Výše vysoutěžené podpory se pohybovala v případě větrných elektráren mezi 2,5 a 3,3 EUR/MWh, u fotovoltaických elektráren uspěly projekty s podporou od 3,8 do 4 EUR/MWh.

Aby projekty získaly vysoutěženou podporu, kterou mohou čerpat po dobu 20 let, musí být připojeny do sítě do 2 let od uzavření smluv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 08:28

To je opravdu ta vysoutěžená podpora nad rámec tržní ceny tak nízká??? Jen pod 100 Kč za MWh??? Srovnejte to se zločinem u nás z roku 2010. Přiton stačilo náš závazek OZE splnit do konce 2020.

To už znamená že nástup fotovoltaiky a větru BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem čisté bezodpadové obnovitelné eelektřiny je opravdu za dveřmi. ?

Dobrá zpráva hned po ránu ....

Petr
5. prosinec 2018, 08:57
Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 11:52

ad Petr: Divné to není, tržní cena je nyní okolo 50 Eur/MWh a k tomu přidejte ty 2-4 eura navíc.

ad Ivan: tak to upřesňuji: cena futures (2019 či 2020) na burze, ČEZ ví co to je.

ad Antonín: samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny, to Vám ještě nedošlo, celý svět o tom mluví. Měla by ale být bez dotací a to už je za dveřmi....

ad Emil: nastal už někdy problém se zálohováním v EU (pokud vím tak jen nespolehlivé jádro v Belgii zadělává na problém).

ad Frank: srovnávám současnost, a nejbližší budoucnost, to lidi zajímá, to je pro ně existenčně důležité

Zkrátka pánové, jak už jsem několikrát psal: už je to tady, čistou, bezodpadovou a levnou energetiku nikdo nezastaví (jen jaderná válka, ale ta by zastavila vše).

skodafil
5. prosinec 2018, 12:22

Cituji: "samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny".

Nebylo by, Ivane Pavlovici, jednodussi zakazat lidem dychat?

Milan Vaněček
5. prosinec 2018, 14:25

Vidím že by jste měl raději aby vítězila dvakrát či třikrát dražší energetika s nebezpečným odpadem který nikdo nechce ?

Emil
5. prosinec 2018, 14:37

Váš příspěvek vyvolává řadu otázek. Předpokládáte, že pokud problém se zálohováním dosud nenastal, ani v budoucnu nenastane? Proč potom Poláci vyhazují v kapacitních aukcích zbytečně tolik peněz? Nebo to snad má být nějaká forma humanitární pomoci bohatého Polska ubohým Belgičanům, kterých se Polsku zželelo, a chtějí jim tímto způsobem pomoci v řešení jejich problému s jadernými elektrárnami? Nebo se Polsko již dopředu připravuje na situaci, že přeci jen nějakou jadernou elektrárnu postaví, a v předstihu si zajišťují její zálohování pro případ odstávky?

Stainslav
6. prosinec 2018, 09:37

Samozrejme, že to je "divné", páni sa v článku pomýlili v desatinnej čiarke...

Milan Vaněček
6. prosinec 2018, 10:17

Naučte se číst text, těch pár Eur je navíc k tržní ceně. Brzy to už bude NULA. ?

Stainslav
6. prosinec 2018, 19:23

Máte pravdu, beriem späť... Každopádne podpora 2-4 EUR/MWh je absolútne zanedbateľná a na ekonomickú návratnosť projektu, napr. FVE v Dánsku (predpoklad výroby pod 1000MWh/MWp/rok), nemá takmer žiaden vplyv. Inými slovami, takáto podpora je už v zásade takmer zbytočná...

Ivan Novák
5. prosinec 2018, 09:38

"Tržní cena" v situaci, kdy rovný trh zmizel, může být cokoliv, jde o výrok o prvku prázdné množiny, resp. množiny, jejíž obsah si každý představuje jinak. A bez starostí o to, jak sehnat elektřinu v době, kdy zrovna nefouká a nesvítí ... to se to nám to hoduje za cizí peníze.

Carlos
5. prosinec 2018, 17:01

Rovný trh v energetice není minimálně od konce 2. světové, ale spíš už od konce 1. Mám se zase odkázat na zákon 438/1919 Sb.? Už tento zákon v podstatě ruší rovný trh a i trh volný, když jsme u toho. Elektrárnám se tu, a nejen u nás, dovolilo pod různými "specifiky" si dělat v zásadě kde co, být státy ve státě, podpora těžby, výstavby elektráren a sítí... Takže tu chcete mluvit o odvětví, které dostalo za několik desítek let takovou faktickou dotaci, že se o tom OZE ani nesní.

Antonín Mikeš
5. prosinec 2018, 09:54

"BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem" to je pěkný oxymóron :-)

Emil
5. prosinec 2018, 10:07

"Jenom" je to jenom když zanedbáte cenu za zálohování těchto nestabilních zdrojů, která se třeba teď v Polsku vysoutěžila za 50,9 až 56,0 EUR/kW/rok.

frank
5. prosinec 2018, 11:08

Možná by stálo za to si najít data, za jaké ceny se " nedělal zločin" v roce 2010 v ostatních státech EU :) Tímto nehájím dotační politiku z těch let, ale spíš mi váš výkřik bez srovnatelných dat přijde jako taková divná účelkovka :) Měl by jste k dispozici data , která by nesrovnávala situaci před skoro dvěma solárními " pětiletkami" s koncem roku 2018 ale s příslušnou dobou ? To bych ocenil...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516