Nizozemsko je podle tamní solární lobby na pokraji solárního boomu

DomůObnovitelné zdrojeNizozemsko je podle tamní solární lobby na pokraji solárního boomu

Instalovaný výkon solárních elektráren v Nizozemsku vzroste podle tamní solární lobby Holland Solar na 20-23 GW do roku 2023. Růst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů a plánované zavedení uhlíkové daně má zemi pomoci s plánovaným snížením emisí CO2 o 49 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

Roční přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren v příštích třech až čtyřech letech by měl podle prezidenta asociace Holland Solar Jaapa Brasmy být kolem 2-3 GW.

„Příštími roky si můžu být jistý, jelikož máme na cestě akceptované projekty, a to jak z pohledu podpory, tak stavebních povolení,“ řekl ve středu zahraničnímu serveru Montel Brasma na konferenci Solar Power Europe v Bruselu.

Podle Montelu bylo v loňském roce v NIzozemsku zprovozněno 1,4 GW nového instalovaného výkonu solárních elektráren, z čehož 0,6 GW tvořily instalace v sektoru domácností a 0,8 GW byly komerční instalace.

Brasma uvedl, že ke konci roku 2018 byl celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Nizozemsku zhruba 4 GW.

Hustě osídlené Nizozemsko má podle Brasmy dostatek prostoru pro instalaci solárních elektráren, které mohou vyrůst podél cest nebo i na vodní hladině jako plovoucí solární elektrárny.

Neúspěch při dosahování cílů ve snižování emisí skleníkových plynů

Nizozemsko má dlouhodobě problémy s plněním cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Na konci loňského roku dokonce soud nařídil nizozemské vládě, aby snižovala emise skleníkových plynů rychlejším tempem. Nizozemská vláda v reakci na nařízení soudu uvedla, že dosažení cílů pro rok 2020 je splnitelné.

Cílem pro rok 2020 je snížení emisí skleníkových plynů o 25 % ve srovnání s rokem 1990, přičemž v roce 2017 byly emise skleníkových plynů v Nizozemsku pouze 13 % pod hodnotou z roku 1990.

Aby byl urychlen pokles emisí skleníkových plynů, plánuje nizozemská vláda od příštího roku zavést uhlíkovou daň pro sektor výroby elektřiny ve výši 12,3 EUR/ t CO2, která by rostla až na 31,9 EUR/t CO2.