Domů
Elektřina
Nová instalovaná solární kapacita loni opět rekordně rostla. Evropským tahounem byla Velká Británie

Nová instalovaná solární kapacita loni opět rekordně rostla. Evropským tahounem byla Velká Británie

Podle nedávno zveřejněné studie od SolarPower Europe (dříve Evropská asociace fotovoltaického průmyslu) bylo v roce 2014 celosvětově instalováno cca 40 GW nové solární kapacity, což překonalo rekord z předchozího roku, kdy bylo instalováno 37 GW. Ke konci roku 2014 tak byl celkový světový instalovaný výkon solárních elektráren přibližně 178 GW.

Nejvíce nových solárních elektráren bylo v loňském roce připojeno do sítě v Číně (10,6 GW), Japonsku (9,7 GW) a v USA (6,5 GW).

Podle dat uvedených ve studii je tak současná instalovaná kapacita přibližně stokrát větší než v roce 2000.

Zdroj grafu: www.theguardian.com (Zdroj dat: SolarPower Europe)

Zajímavé jsou také statistiky pro Evropu, kde byl růst instalované kapacity solárních elektráren s hodnotou necelých 7 GW nejmenší od roku 2009.

Velká Británie sebrala s 2,4 GW nového výkonu pomyslné prvenství Německu, ve kterém bylo do sítě připojeno „pouze“ 1,9 GW.

Světový fotovoltaický lídr tak nesplnil svůj oficiální cíl instalace 2,5 GW nové solární kapacity. Důvodem má být tlak na snížení nákladů na systém podpory v Německu a zvýšení nejistoty pro investory. Výsledkem je snížení růstu německého fotovoltaického výkonu během posledních dvou let  o 75 % z 7,6 GW v roce 2012 na loňských 1,9 GW.

Zdroj: SolarPower Europe – Global Market Outlook For Solar Power / 2015 – 2019

V loňském roce byl také zaznamenám důležitý milník pro evropský průmysl obnovitelných zdrojů. Poprvé v historii měly OZE v Evropě vyprodukovat více elektřiny než elektrárny jaderné. Klíčovou roli v dosažení tohoto milníku hrály právě solární elektrárny.

 

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se