Domů
Obnovitelné zdroje
Obnovitelné zdroje za sebou mají i přes problémy dodavatelského řetězce rekordní pololetí
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Obnovitelné zdroje za sebou mají i přes problémy dodavatelského řetězce rekordní pololetí

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) dosáhly v prvním pololetí letošního roku rekordních 226 miliard USD. Více než polovinu z této hodnoty tvořily investice do solárních elektráren, které vzrostly meziročně o 33 % na 120 mld. USD. Vyplývá to z dat zveřejněných zahraničním serverem BloombergNEF (BNEF).

Podle výzkumníků z BNEF odráží růst investic do obnovitelných zdrojů navyšující se poptávku po dodávkách "čisté" energie, které pomáhají bojovat s probíhající globální energetickou a klimatickou krizí.

Investice do velkých a malých solárních projektů vzrostly na rekordních 120 mld. USD, tedy o 33 % ve srovnání s prvním pololetím 2021. Investice do větrných projektů vzrostly proti prvnímu pololetí 2021 o 16 % na 84 mld. USD.

"Oba sektory čelí v poslední době jak rostoucím nákladům na klíčové materiály, jako jsou ocel a polykrystalický křemík, tak problémům dodavatelského řetězce a rostoucím nákladům na financování. Přesto dnešní čísla ukazují, že chuť investorů je větší než kdy jindy, a to i díky velmi vysokým cenám elektřiny, které jsou dnes viděny na mnoha světových trzích," uvedl BNEF.

Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie podle regionů. (AMER = USA a Latinská Amerika, EMEA = Evropa, Blízký východ a Afrika, APAC = Asie a Tichomoří). Zdroj: BNEF Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie podle regionů. (AMER = USA a Latinská Amerika, EMEA = Evropa, Blízký východ a Afrika, APAC = Asie a Tichomoří). Zdroj: BNEF

Obzvláště velký růst byl podle dat BNEF zaznamenán v Číně, a to jak u solárních, tak větrných projektů. Zatímco investice do velkých solárních elektráren v prvním pololetí letošního roku činily 41 mld. USD (meziroční růst o 173 %), investice do nových větrných zdrojů dosáhly 58 mld. USD (meziroční růst o 107 %).

"Zelená infrastruktura je nejvýznamnější investiční oblastí, na kterou Čína spoléhá ve snaze podpořit svou slabou ekonomiku ve druhé polovině roku 2022. Trend růstu investic navazuje na strategii Číny spočívající ve výstavbě nové výrobní kapacity v obnovitelných zdrojích, která má nahradit stávající uhelnou flotilu. Čína je na dobré cestě k dosažení cíle 1200 GW instalovaného výkonu větrných a solárních elektráren do roku 2030," uvedl Nannan Kou, vedoucí analýz čínského trhu v BNEF.

Výzkumníci z BNEF dodali, že prudký růst byl zaznamenán také v sektoru offshore větrných elektráren, když investice do těchto zdrojů vzrostly meziročně o 52 % na 32 mld. USD. Tento sektor je tak dle BNEF na cestě k růstu celkového instalovaného výkonu z 53 GW na konci roku 2021 na 504 GW v roce 2035.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Milan Vaněček
6. srpen 2022, 11:23

Je vidět, že technický pokrok ve světě vítězí, ale chce to čas (aspoň ještě 20 let). A nic není zaručeno, mohou přijít různá překvapení, jako je

1)současný spekulativní a nesmyslný nárust cen elektřiny v EU ze souběhu několika důvodů:

nesmyslné vyřazování klasických ("špinavých") zdrojů elektřiny aniž by byly vybudovány nové, včetně akumulace (viz Německo), či zanedbání údržby starých zdrojů-jádro (Francie, Belgie), či odmítání (sankce) ruského plynu (EU - NS2) či rozdmychávání hysterie že Evropa musí zachránit svět před oteplením, i když termín zastavení růstu CO2 v atmosféře je dán Čínou (2060), Indií (2070) a USA (?). Jen tyto 3 země o tom rozhodují.

2)svět "zešílel", na Ukrajině odstřelují jednu z největších světových jaderných elektráren, viz včerejší zprávy zde na Monitoringu či v iDnes

idnes.cz/zpravy/zahranicni/zaporozska-jaderna-elektrarna-pozar-valka-ukrajina-rusko.A220805_164741_zahranicni_remy

To může způsobit jadernou katastrofu celoevropského dosahu. Je vidět zranitelnost a obrovská nebezpečnost jaderných elektráren v době války.

Ladislav Novák
6. srpen 2022, 11:30

Klasické protijaderné "zelené" plácání...

Tady je Německá realita několika tisíců miliard EUR investovaných do OZE... Ani v létě Německo nepokrývá vlastní spotřebu el. energie z vlastních (domácích) zdrojů. Jsem zvědav, co budou dělat v zimě, jestli Rusko vypne plyn...

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.08.2021/07.08.2021/today/

Petr Hariprasad Hajič
6. srpen 2022, 17:19

Pane Nováku máte pravdu, že ani v létě nepokrývají celou spotřebu OZE. Ale dostali se dost daleko, minimálně za polovinu a nebudu daleko od pravdy, když tvrdím, že za deset patnáct let toho schopní budou. A kde jsme my, se svými ubohými šestnácti, nebo kolika procenty.

Emil
6. srpen 2022, 18:28

Ovšem za cenu, za kterou by s přehledem mohli pokrývát nízkoemisní elektřinou celou svojí spotřebu (ne jen půlku) a ještě by zbylo.

richie
8. srpen 2022, 15:27

a nie len ze by pokryli pohodlne celu spotrebu z nizko a bezemisnych zdrojov, ale hlavne tu spotrebu by zabezpecili stabilnou vyrobou bez ohrozovania zdrojov a prenosovej sustavy susedov (a bez zdrazovania elektriny vsetkym) ..

Ivan Novák
7. srpen 2022, 15:30

Dosáhnout půlky je vždycky podstatně snazší, než celku. Paretovo pravidlo jistě znáte.

Kromě toho, stále opakuji, úhrnná bilance za rok nebo za půl roku není relevantní měřidlo, neboť vyrovnáno musí být v každém okamžiku. Částečnou příčinou probíhající cenové exploze je i to, že záložní zdroje na sebe potřebují vydělat. Musejí být k dispozici, i když zrovna nepracují, při menší výrobě se tedy hojí vyšší cenou. A protože nikdo neví, co bude, a řiditelné kapacity klesají, tak pokud výrobci soutěží, potom zřejmě už nikoli na úrovni proměnných nákladů, nýbrž celkových a vynásobených vysokým rizikem.

Ladislav Novák
6. srpen 2022, 11:34

Předchozí odkaz je z loňska (2021), tady je aktuální letošní (2022):

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.08.2022/07.08.2022/today/

Milan Vaněček
6. srpen 2022, 13:00

Pane L. Novák, víte jak nízká cena elektřiny a jak moc by Německo vyváželo levnou elektřinu, kdyby předčasně nevyřazovalo staré zdroje (jádro, uhlí) a počkalo s tím ještě tak 5 let?

To byl původní plán, pak však přišla roku 2011 Fukušima. Tu si Němci nevyrobili.

Myslím, že souhlasíte: cena elektřiny by byla velmi nízká.

Jedna blbá havarie a co to vše způsobilo.

Ivan Švančara
6. srpen 2022, 13:35

tvojej rozpravke chyba uz len diabol z vychodu, ale unisono s ostatnymi insitnymi ekonomami ignorujes rotacky na dolare a eura ako primarny zdroj prieseru.

Milan Vaněček
6. srpen 2022, 13:53

Nechýbá, Fukušima je od nás na východě.

Tištění peněz a Inflace 10 či 20 či 30% je nesrovnatelně nižší než šílený růst ceny elektřiny na čtyřnásobek. To není o dvaceti procentech to je o čtyř či pětinásobku.

Ivan Švančara
6. srpen 2022, 18:39

spocital si, ze 2+2=3. Bude z teba dobry ekonom, podobne ako si energetik a nadsenec.

Emil
6. srpen 2022, 14:42

Havárie to nezpůsobila, pouze naprosto iracionální reakce na ni.

Ladislav Novák
6. srpen 2022, 16:06

Kdyby Německo s likvidací konvenčních a jaderných zdrojů počkalo 5 let, tak by se problém jen o 5 let odložil. Fyzikální vlastnosti a principy Občasných Zdrojů Energie zůstávají stále stejné, a "zeleně" zmasírovaná německá veřejnost ani zelení aktivisté v EP/EK se fyziku doučovat nebudou, pokud je k tomu nedonutí blackouty a mráz.

Nic nového, co by vyloučilo nesmyslnost astronomických dotací do OZE, není na obzoru, a navíc se za 5 let očekává výrazně zvýšený nápor na zdroje el. energie díky astronomickým dotacím do podpory elektromobility, která zvyšuje celkovou spotřebu el. energie (nejen v Německu).

Likvidovat konvenční zdroje je nesmysl dnes i za pět či deset let, protože OZE nutně musí mít zálohu přinejmeším takovou, aby pokryla spotřebu el. energie, která je aktuálně a v daném okamžiku 24 hodin denně a 365 dní v roce v elektrické rozvodné síti žádána.

Zelené fantasmagorie elektřinu nevyrobí ani ji nemohou ukládat do zásoby v potřebném množství. Takže nelze očekávat ani zelený energetický komunizmus, kde bude elektřiny nadbytek a bude levná. :-) Biliony EUR prošustrované za nesmyslné výdaje se (účetně) neztratily v bezedné propasti, ale budeme je muset platit v cenách elektřiny vyráběné tím nejdražším a nejméně efektivním způsobem, jaký nám zeleně zhlouplé Německo a EU/EK vnutily do praxe...

Milan Vaněček
6. srpen 2022, 19:23
Ivan Švančara
6. srpen 2022, 23:23

to je inaksi majsterstik utocit raketami na elektraren, ktoru mam obsadenu. To bude nieco na urovni Vrbetic.

Ivan Novák
7. srpen 2022, 14:58

Výroba z té elektrárny přispívá k možnosti exportovat elektřinu z Ukrajiny na západ a Ukrajina za to dostává zaplaceno, proto by dávalo Rusům smysl, aby si "neformálně" vynutili její omezení. Jak se říká, první obětí války je pravda.

Ivan Švančara
7. srpen 2022, 15:10

rozpravky o diablovi z vychodu maju svojich jednoduchsich citatelov.

Ladislav Novák
8. srpen 2022, 17:54

Už je to tady (08.08.2022):

Rusko hlásí snížení výkonu dvou bloků Záporožské jaderné elektrárny

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-hlasi-snizeni-vykonu-dvou-bloku-zaporozske-jaderne-elektrarny/2240601

Rusáci napřed jadenou elektrárnu, v níž si zřídili vojenskou základnu, ostřelují, aby měli záminku pro omezení provozu a uškodili Ukrajině... To by Stalin nevymyslel.

richie
8. srpen 2022, 13:58

tentokrat (napodiv) musim suhlasit, teda s bodom 1) - len to "odmietanie ruskeho plynu a NS2" by som opravil/vymenil za nerozvazne uviazanie sa jednemu dodavatelovi, miesto rozumnej diverzifikacie zdrojov plynu ..

bod 2 je uz zial viac populisticky..

ked chceme katastrofy, podme zrusit vsetky priehrady, tie su este menej odolne takym utokom a straty (ci uz ludske, alebo materialne) budu okamzite ... alebo preco napr. nezaratame pravdepodobnost priameho zasahu vyronu koronarnej hmoty .. ved sme ako na strelnici a par krat nas uz to len tak lizlo ..a ked to schytame, to este len bude sranda

richie
8. srpen 2022, 14:01

nejaka chyba zaradil odpoved k nespravnemu prispevku .. bola to reakcia na celkom prvy prispevok "Milan Vaněček 6. srpen 2022, 11:23"

Richard Vacek
6. srpen 2022, 21:58

U rozvojových zemí je OZE směrem kupředu, protože nahrazuje dieselagregáty, popřípadě přivádí alespoň nějakou elektřinu.

U rozvinutých zemí se jedná o znak úpadku, kde se od centralizovaných a vysoce produktivních zdrojů vrací ke zdrojům mnohem náročnějším na lidskou práci a plochu.

Rejpal
6. srpen 2022, 23:41

Když se podíváme na vývoj investic , pak lze jen konstatovat , investice byly do OZE rekordní jenže v Číně a to proto , že ta země jde prudce nahoru , zatímco na západě investice do OZE poklesly , protože západ jde ekonomicky ke dnu. Čína totiž zvyšuje investice i do klasických zdrojů, do výroby čipů, baterií, elektromobility , armády a to závratným tempem. Amerika je definitivně odepsaná jako světová velmoc číslo 1 tou se teď stává Čína. Američané by nejraději vyvolali v Asii válku a bojovali proti Číně jinýma rukama, stejně jako bojují proti Rusům pomocí Ukrajinců na účet Evropanů. Bohužel jaksi nepochopili ,že zdroje , které dříve mířili do západní civilizace teď míří na východ a Asie z energii a surovin Ruské federace vyrobí levné zboží , které vyřadí z místních trhů to západní, které díky drahým energiím bude nekonkurenceschopné a to je pravý důvod k pádu životní úrovně , které dnes většina lidí zažívá jediný způsob jak obnovit konkurenceschopnost evropského zboží je totiž pád měny a tím i životní úrovně. Politici prodali Vaší životní úroveň a to jen proto , aby si oni sami zajistili pohodlnou budoucnost.

Karásek
7. srpen 2022, 10:34

OZE se ve světě daří, jaderné energetice ne. Snad se v ČR poučíme.

Ivan Švančara
7. srpen 2022, 15:12

Nemci intenzivne studuju vyznam ich pirhovho vitazstva

Galipoli
8. srpen 2022, 02:26

Dmnívám se, že Pyrrhos I. Épeirský král z Epeiru se i ve slovenštině píše s „y". Tedy i to „vítězství" bude pyrrhovo.

richie
8. srpen 2022, 14:55

hmm .. vseobecny blabol o nicom.. ked tak to je potrebne zasadit aspon do nejakeho kontextu a s nejakymi kriteriami..

pretoze ak by som to zobral absolutne, tak vo svete sa v energetike dari hlavne uhliu (a fosilnym zdrojom ako takym, ktore tvoria viac ako 60% celkovej vyroby elektriny vo svete - zatial co slnko a vietor len cca 10%)

alebo sa dari aj jadru - cina za poslednych 10 rokov zvysila vyrobu z jadra takmer 5-nasobne a aktualne vyrabaju z jadra ~2.5x viac elektriny ako nemci z vetra a slnka (a stabilne)

a aj globalne rastla vyroba elektriny z uhlia a plynu viac ako z vetra a slnka ..

alebo ..........

Oldřich Vašíček
8. srpen 2022, 11:01

Nevím, jestli příklad Číny je ten nejsprávnější, vzhledem k evropskému směru. Čína současně s OZE masivně buduje i klasické uhelné elektrárny a má nejvíce rozestavěných a JE. I když buduje nejvíce FVE, stále je to jen malá část výkonu, který současně buduje i v "klasických" zdrojích.

Ale technicky a ekonomicky to dává smysl. Staré uhelné elektrárny nahradí supermoderníma "ekologickýma" uhelnýma. Jsou rychle postaveny, mají velký výkon a vysokou míru regulace. Energetický základ bude tvořit velké množství JE, které budou dodávat stabilní, bezemisní a levnou energii. A FVE a VE budou dodávat energii, kdy k tomu budou podmínky. Cena této energie se odvíjí od ceny energie uhelných elektráren, které jim dělají zálohu. A protože budou mít i tyto moderní, tak bude i tato cena levná.

Jen u nás na to jdou dost nešťastně. Moderní uhelné se zruší. Bezemisní jaderné se nestaví nebo se předčasně odpojí a na sázka na OZE bez zálohy nám cenu energií pekelně zdraží. Protože zálohu jim nakonec budou dělat staré neekologické elektrárny za drahé peníze díky povolenkám.

Ale nevadí. Ona nám to Čína během cca 20-30 let ukáže, jaká byla správná cesta. U nás se už nebude nic vyrábět- Spalovat se bude cokoli, co bude hořet a ekologie a ekonomika půjde k čertu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se