Polovina všech větrných turbín vyrostla v loňském roce v Číně

DomůObnovitelné zdrojePolovina všech větrných turbín vyrostla v loňském roce v Číně

Čína se v posledních letech stává nejperspektivnějším trhem pro obnovitelné zdroje, což dokazuje i nárůst instalované výkonu větrných zdrojů v loňském roce. Čína se podle posledního reportu GlobalData s 30,5 GW nového výkonu podílela na celosvětových instalacích turbín z celé poloviny.

Za Čínou s 30,5 GW tak s velkým odstupem zůstaly v závěsu i druhé Spojené státy s 8,6 GW a Německo s 6,1 GW. V první pětce se pak shodně s 2,6 GW umístily ještě Brazílie a Indie. V letošním se roce se v Číně předpokládá 23 GW nového instalovaného výkonu, čímž by si země měla udržet své prvenství.

„Po soustředění se na zvyšování instalovaného výkonu navýšil 13. čínský pětiletý plán cíl pro větrné zdroje pro rok 2020 na 250 GW a usiluje o přesunutí pozornosti z dalšího navyšování výkonu směrem ke kvalitě a účinnosti,“ komentuje strategii Číny Ankit Mathur, projektový manažer GlobalData pro energetiku.

Čína je nyní na dobré cestě k naplnění svého plánu pro větrné zdroje. Podle projekcí GlobalData by celkový instalovaný výkon tamních větrných elektráren mohl do roku 2030 dosáhnout hodnoty až 495 GW.

Zdroj úvodní fotografie: E.ON