Přelomové rozhodnutí, norský vládní ropný fond bude investovat do obnovitelných zdrojů

DomůObnovitelné zdrojePřelomové rozhodnutí, norský vládní ropný fond bude investovat do obnovitelných zdrojů

Norský ropný fond, největší světový vládní fond o hodnotě 1 bilion dolarů (23 bilionů korun), má investovat miliardy dolarů na projekty v oblasti větrné a solární energie. Rozhodnutí navazuje na ropný fond Saúdské Arábie, který prodává svá poslední ropná a plynárenská aktiva.

Očekává se, že i další národní fondy, vytvořené z ropných zisků, zvýší své investice do obnovitelných zdrojů energie. Kroky Norska a Saúdské Arábie ukazují, že země, které zbohatly na fosilních palivech, diverzifikují své investice a hledají budoucí zisky v čisté energii potřebné pro boj proti změně klimatu. Investice dle analytiků přispějí k rychlejšímu rozvoji OZE.

Norská vláda oznámila svůj záměr investovat do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, které nejsou na akciových trzích. Tyto projekty o hodnotě několika bilionů dolarů tvoří více než dvě třetiny celého trhu s obnovitelnými zdroji.

V březnu norská vláda uvedla, že zastaví své investice hodnotě 8 miliard dolarů (183 miliard korun) ve 134 společnostech, které se zabývají těžbou ropy a plynu. Investiční fond si ale i nadále drží své podíly v ropných společnost, jako jsou Shell a BP, které mají divize obnovitelných zdrojů.

Norsko jako vzor pro celý svět

Na celém světě se téměř 1000 investorů, kteří spravují více než 6 bilionů dolarů (137 bilionů korun), zavázalo k odprodeji svých aktiv ve fosilních palivech. To je dáno obavami z globálního oteplování a finančních ztrát, pokud opatření v oblasti ochrany klimatu sníží hodnotu investic do uhlí, ropy a zemního plynu.

Veřejný investiční fond Saúdské Arábie se zbavil poslední investice spojené s ropou nebo zemním plynem, když prodal svůj podíl v Saudi Basic Industries Corporation ve výši 69 miliard dolarů (1577 miliard korun) národní ropné společnosti Aramco.

I další ropné fondy spravované zeměmi Blízkého východu se snaží diverzifikovat své investice do obnovitelných zdrojů energie. V hodnotě investic se však pohybují hluboko pod investicemi Norska.

Jednotlivé státní investiční fondy zveřejňují minimum informací o svých investicích. Údaje o celkových soukromých kapitálových investicích však naznačují silný přechod od fosilních paliv k OZE.

V roce 2018 bylo do fosilních paliv investováno 6,4 miliardy dolarů (146 miliard korun) ve srovnání s 5,8 miliardami dolarů (133 miliard korun) do obnovitelných zdrojů. V roce 2017 bylo do fosilních paliv investováno 18,8 miliardy dolarů (430 miliard korun) ve srovnání s 0,4 miliardami dolarů (9 miliard korun) do obnovitelných zdrojů.