Domů
Obnovitelné zdroje
Přelomové rozhodnutí, norský vládní ropný fond bude investovat do obnovitelných zdrojů

Přelomové rozhodnutí, norský vládní ropný fond bude investovat do obnovitelných zdrojů

Norský ropný fond, největší světový vládní fond o hodnotě 1 bilion dolarů (23 bilionů korun), má investovat miliardy dolarů na projekty v oblasti větrné a solární energie. Rozhodnutí navazuje na ropný fond Saúdské Arábie, který prodává svá poslední ropná a plynárenská aktiva.

Očekává se, že i další národní fondy, vytvořené z ropných zisků, zvýší své investice do obnovitelných zdrojů energie. Kroky Norska a Saúdské Arábie ukazují, že země, které zbohatly na fosilních palivech, diverzifikují své investice a hledají budoucí zisky v čisté energii potřebné pro boj proti změně klimatu. Investice dle analytiků přispějí k rychlejšímu rozvoji OZE.

Norská vláda oznámila svůj záměr investovat do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, které nejsou na akciových trzích. Tyto projekty o hodnotě několika bilionů dolarů tvoří více než dvě třetiny celého trhu s obnovitelnými zdroji.

V březnu norská vláda uvedla, že zastaví své investice hodnotě 8 miliard dolarů (183 miliard korun) ve 134 společnostech, které se zabývají těžbou ropy a plynu. Investiční fond si ale i nadále drží své podíly v ropných společnost, jako jsou Shell a BP, které mají divize obnovitelných zdrojů.

Norsko jako vzor pro celý svět

Na celém světě se téměř 1000 investorů, kteří spravují více než 6 bilionů dolarů (137 bilionů korun), zavázalo k odprodeji svých aktiv ve fosilních palivech. To je dáno obavami z globálního oteplování a finančních ztrát, pokud opatření v oblasti ochrany klimatu sníží hodnotu investic do uhlí, ropy a zemního plynu.

Veřejný investiční fond Saúdské Arábie se zbavil poslední investice spojené s ropou nebo zemním plynem, když prodal svůj podíl v Saudi Basic Industries Corporation ve výši 69 miliard dolarů (1577 miliard korun) národní ropné společnosti Aramco.

I další ropné fondy spravované zeměmi Blízkého východu se snaží diverzifikovat své investice do obnovitelných zdrojů energie. V hodnotě investic se však pohybují hluboko pod investicemi Norska.

Jednotlivé státní investiční fondy zveřejňují minimum informací o svých investicích. Údaje o celkových soukromých kapitálových investicích však naznačují silný přechod od fosilních paliv k OZE.

V roce 2018 bylo do fosilních paliv investováno 6,4 miliardy dolarů (146 miliard korun) ve srovnání s 5,8 miliardami dolarů (133 miliard korun) do obnovitelných zdrojů. V roce 2017 bylo do fosilních paliv investováno 18,8 miliardy dolarů (430 miliard korun) ve srovnání s 0,4 miliardami dolarů (9 miliard korun) do obnovitelných zdrojů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.