Domů
Obnovitelné zdroje
Rekordní březen pro OZE v Portugalsku. Výroba překonala spotřebu elektřiny

Rekordní březen pro OZE v Portugalsku. Výroba překonala spotřebu elektřiny

Poprvé v historii měsíční výroba elektřiny z OZE v Portugalsku překonala spotřebu této země. Nové maximum podílu výroby OZE na spotřebě je březnových 103,6 %. Nejvíce se na výrobě OZE v březnu podílely vodní a větrné elektrárny. Bez fosilních zdrojů se ovšem stále síť neobejde.

Doposud nejvyšší hodnota podílu výroby OZE na spotřebě pochází z roku 2014, kdy dosáhla úrovně 99,2 %. Portugalsko počítá i do budoucna s dalším navyšováním podílu OZE, které má vést až k eliminaci produkce emisí skleníkových plynů v energetickém sektoru. Portugalsko však stále v této oblasti čeká běh na dlouhou trať.

I v průběhu března totiž musely být pro stabilitu sítě v provozu elektrárny na fosilní paliva a částečně se na pokrytí spotřeby podílela také importovaná elektřina. Plynové zdroje a import elektřiny budou hrát v následujících letech stále důležitou úlohu v zajištění stability portugalské soustavy.

V absolutním vyjádření bylo minulý měsíc v části Portugalska ležícího na Pyrenejském poloostrově vyrobeno z obnovitelných zdrojů 4812 GWh, zatímco spotřeba zde dosáhla hodnoty 4647 GWh.

Během března byl nejnižší podíl OZE na spotřebě elektřiny 86 %, nejvyšší hodnota tohoto podílu dosažená v březnu pak byla 143 %. V průběhu března došlo ke dvěma téměř 70hodinovým intervalům, kdy byla spotřeba elektřiny v Portugalsku pokryta obnovitelnými zdroji.

{„country“:“PT“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-03-01″,“to“:“2018-03-31″,“caption“:“Rekordní březnová výroba OZE v Portugalsku.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-01″,“end_date“:“2018-03-31″}

Na březnové výrobě OZE se podílely z 55 % vodní elektrárny a 42 % větrné elektrárny. V březnu mělo portugalské  saldo exportní charakter, když dosáhlo hodnoty 878 GWh, což je přibližně 19% podíl na spotřebě elektřiny kontinentálním Portugalskem.

V kontrastu k letošnímu rekordnímu březnu ovšem stojí březen roku 2017. V tomto období byl podíl obnovitelné elektřiny na spotřebě pouhých 6 %, což bylo způsobeno nízkou výrobou vodních elektráren, jejíž příčinou bylo extrémní sucho sužující jihozápadní Evropu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
12. duben 2018, 21:55

Tý jo, jednu chvíli 142% a druhou 6% z OZE, a to ještě prakticky ani nezačali se soláry.

Budou muset kompletně svázat řeky a v suších obdobích je vůbec nepouštět do moře, jen přečerpávat nahoru a dolů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se