Domů
Obnovitelné zdroje
Slovensko zrušilo kvůli koronaviru historicky první aukci na podporu pro OZE

Slovensko zrušilo kvůli koronaviru historicky první aukci na podporu pro OZE

Slovensko, které mělo na přelomu dubna a května pořádat historicky první aukci na podporu pro obnovitelné zdroje energie (OZE), plánovanou aukci zrušilo. Důvodem je koronovirová epidemie, která by, dle slovenského Ministerstva hospodářství, mohla způsobit znevýhodnění některých zájemců o podporu. 

Slovenské ministerstvo aukce na na státní podporu výstavby zařízení produkujících elektřinu z obnovitelných zdrojů vyhlásilo 4. února jako svou historicky první aukci. Nyní se rozhodlo ji zrušit. Dle oficiálního vyjádření ministerstva byla cílem aukce co nejnižší cenová nabídka ze strany zájemců o podporu, což by současná situace mohla znemožnit. Rovněž by mohlo dojít ke znevýhodnění některých zájemců, především kvůli současným omezeným možnostem doručování.

Zhoršené možnosti doručování a nejistota ohledně cen elektřiny

Vzhledem ke koronavirovým opatřením bylo osobní či poštovní doručování nabídek poměrně omezené (podmínkou účasti bylo podání nabídek výlučně v listinné podobně, tedy poštou nebo osobně na podatelnu). Zahraniční účastníci byli rovněž povinni poskytnout dodatečnou dokumentaci, kterou by v současné době mohlo být složitější získat.

Dalším důvodem pro zrušení byla zřejmě nejistota ohledně očekávané hodnoty ceny elektřiny, jelikož v důsledku koronové krize došlo k poklesu cen elektřiny a není jisté, jak se situace bude nadále vyvíjet. Ministerstvo opodstatnilo zrušení aukce „změnou okolností“, která jej opravňuje ke zrušení aukce za, de facto, jakýchkoli podmínek.

Celkový výkon, který měly nově podpořené zdroje dodat do sítě, byl v zadání aukce stanoven na 30 MW. Uvedení zařízení do provozu bylo limitováno lhůtou dvou až čtyř let (dle typu zdroje), podpora by pak byla poskytována na dobu 15 let.

Ministerstvo plánuje aukci vypsat znovu, a to nejspíš v létě nebo na podzim tohoto roku. Lze také očekávat, že mírně pozmění podmínky.

Naopak například v Maďarsku či Estonsku v posledních dnech vyhlásili výsledky svých prvních aukcí na nové zdroje. Výzvy pro ně ale byly zveřejněny již na podzim.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
St
3. duben 2020, 12:35

Jde vidět, že naši bratři Slováci mají rozum. Myslím, že za nedlouho budeme jít jiné starosti než řešit nějaké OZE. Byť v Bruselu na to mají jiný názor.

energetik
3. duben 2020, 19:31

Přesně tak, mají tam úplně jiné starosti.

"„Specializovaný tým "Elektro" spolu s přibližně 100 policisty a dalšími osobami právě zasahují v areálu jaderné elektrárny Mochovce v rámci policejní akce s krycím názvem "Atom"

St
5. duben 2020, 20:39

Malou domů, neboli odborně odklonění se mohlo našich končinách stát kdekoliv nejen v JE. Každopádně jim držím palce, ať všechno vyšetří a po zásluze pachatele potrestají.

energetik
6. duben 2020, 06:28

Teď už nešlo o "malou domů" to byla předchozí kauza. Teď je to o podvodu a ohrožené bezpečnosti:

„Prostřednictvím několika společností byly na dostavované bloky jaderné elektrárny dodávány různé materiály, které kvalitativně, z hlediska jejich složení, výrobního postupu nebo původu, neodpovídají materiálu, za který byly vydávány a za které poškozená společnost i měla zaplatit.“

Milan Vaněček
6. duben 2020, 12:05

To je tedy pořádnej průšvih. Ale nic neobvyklého, to se v různých JE už objevilo taky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se