Domů
Obnovitelné zdroje
Slunce vs. vítr: Developeři větrných elektráren se v Německu do společných aukcí již ani nehlásí
Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto
Zdroj: Ilustrační foto

Slunce vs. vítr: Developeři větrných elektráren se v Německu do společných aukcí již ani nehlásí

V Německu proběhla na začátku měsíce historicky třetí společná aukce pro výstavbu solárních a větrných elektráren. Po prvních dvou kolech, kdy společné aukce zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, developeři větrných elektráren do poslední aukce nepřihlásili ani jeden projekt.

Společné aukce pro solární a větrné elektrárny Německo přestavilo se snahou dále snížit náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů. Na možné nedostatky společných aukcí, včetně úplné dominance jednoho typu zdroje, již dříve upozorňovaly jak německá Federální asociace pro větrnou energii (BWE), tak i Federální asociace pro obnovitelnou energii (BEE).

Zatímco před pilotním kolem se zdálo, že společné aukce zcela ovládnou větrné elektrárny, první dvě kola přinesla zcela opačný výsledek – v obou aukcích se prosadily pouze projekty na výstavbu fotovoltaických elektráren. Výjimkou nebylo ani poslední kolo, kdy developeři větrných elektráren do aukce již nepřihlásili ani jeden projekt, a otázkou tak zůstává, zda mají společné aukce vůbec ještě smysl.

Vyšší konkurence pomohla k nižší ceně

Do aukce, ve které německý regulátor Bundesnetzagentur poptával 200 MW výkonu, bylo podáno 109 nabídek o celkovém výkonu 719,6 MW. V aukci nakonec uspělo 18 projektů o výkonu 210,8 MW. Výše vysoutěžených cen se podle regulátora pohybovala od 45 do 61 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 56,6 EUR/MWh.

Zatímco oproti poslední společné aukci, která proběhla loni v listopadu, se jedná o růst o zhruba 4 EUR, ve srovnání s posledním samostatným kolem aukcí pro fotovoltaické elektrárny z letošního března průměrná cena klesla o více než 9 EUR. Do březnové samostatné aukce sice byly přihlášeny projekty o celkovém výkonu 869,1 MW, vzhledem k poptávanému výkonu 500 MW nebylo kolo tak přeplněné, jako tomu bylo v současné společné aukci.

Oproti první letošní samostatné aukci z února, ve které objem přihlášených projektů rovněž několikanásobně překračoval poptávaný výkon, je však průměrná vysoutěžená cena z aktuální aukce navzdory vyšší konkurenci stále o bezmála 9 EUR/MWh vyšší.

Aukce pro biomasu se opět nenaplnila, ani zdaleka

Kromě společné aukce pro větrné a solární elektrárny v Německu proběhlo 1. dubna i další kolo aukcí pro zdroje spalujících biomasu, ve kterých se o podporu mohou ucházet i již provozované zdroje.

V letošním kole německý regulátor poptával 133 MW výkonu, do aukce však bylo podáno pouze 25 nabídek o celkovém výkonu 27 MW, z čehož pouhé dvě nabídky o výkonu 3 MW tvořily projekty na výstavbu nových zdrojů. Aukce tak přinesla podobné výsledky jako první dvě kola.

Vysoutěžené ceny se v případě zdrojů na biomasu pohybovaly od 95,3 do 165,6 EUR/MWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Hejna Petr
24. duben 2019, 17:55

Kdo chce tam, pomozme mu tam. Až na Islandu bouchne sopka a trochu se setmí, bude ještě veselo. Však oni to Češi a Poláci těma svýma špinavýma technologiemi dorovnají.

Carlos
24. duben 2019, 19:51

Pokud se setmí tak aby to byl problém pro FVE, tak elektřina je to poslední co nás bude zajímat.

Obnovitelný Realista
25. duben 2019, 20:53

Další osud větru v Česku je pasé

Z Německa přichází zpráva, která potvrzuje mé předchozí názory. Ve společné aukci větru a slunce, vypsané v Německu na začátku dubna 2019, jako vítěz dominuje slunce. Je to potvrzení toho, že MPO opět jde slepou cestou, když chce u nás v Česku prosazovat vítr a nepodporovat slunce. Pokud MPO zůstane na svých pozicích, žádné OZE elektrárny se stavět nebudou a těch +7,8% dalších OZE zdrojů k dosažení cíle na úrovni 20,8% výroby energie z OZE (viz návrh MPO z prosince 2018) do roku 2030 nepostavíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se