Solární elektrárny pomáhají regulovat britskou síť v nočních hodinách

DomůObnovitelné zdrojeSolární elektrárny pomáhají regulovat britskou síť v nočních hodinách

Pilotní projekt ve Spojeném království ukázal, že neaktivní solární elektrárny v nočních hodinách mohou pomoci regulovat přenosovou síť. Společnost Lightsource BP udělala jednoduchou modifikaci na střídačích v solární elektrárně a ty teď v noci mohou regulovat hladinu napětí v síti.

Britský zpravodajský portál The Guardian informoval o novém zajímavém pokusu ve Spojeném království. Společnost Lightsource BP použila jednu svojí solární elektrárnu v oblasti Východního Sussexu pro regulaci napětí v soustavě.

V noci jsou solární elektrárny nečinné

Solární elektrárny jsou v noci nečinné a solární panely nemají žádné využití. Nicméně velké solární farmy obsahují i velké množství střídačů. Právě tyto střídače byly během pokusu využity k regulaci napětí v síti.

„Nyní jsme prokázali, že solární elektrárny můžou hrát ještě větší roli v elektrické síti – i v noci. Nicméně se zatím jedná o začátek a náš tým bude pokračovat ve vývoji a podpoře tohoto projektu,“ sdělil k projektu Kareen Boutonnat, vedoucí provozní ředitel ve společnosti Lightsource BP.

Provozovatel britské přenosové soustavy National Grid ESO potvrdil, že poprvé v historii země byla použita solární elektrárna k regulaci napětí v síti.

Dle společnosti Lightsource BP by díky využití střídačů solárních elektráren k regulaci napětí v britské elektrizační soustavě mohli spotřebitelé ušetřit více než 400 milionů liber do roku 2050.

Zdroj úvodní fotografie: public domain