Domů
Obnovitelné zdroje
Solární elektrárny v první společné francouzské aukci zcela převálcovaly větrné zdroje
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Solární elektrárny v první společné francouzské aukci zcela převálcovaly větrné zdroje

Francie má za sebou první pilotní aukci pro výstavbu obnovitelných zdrojů, ve které se proti sobě postavily solární a větrné elektrárny. Výsledek byl podobný jako v případě letošní společné aukce v Německu – fotovoltaické elektrárny aukci zcela ovládly, mezi větrnými elektrárnami nebyl úspěšný jediný projekt.

Ve Francii proběhl první technologicky neutrální tendr, ve kterém o podporu soutěžily různé druhy obnovitelných zdrojů. K dispozici bylo celkem 200 MW výkonu, rozhodujícím faktorem byla výše nabízené ceny. Celých 200 MW si mezi sebou nakonec rozebrali developeři fotovoltaických elektráren, na větrné elektrárny se vůbec nedostalo.

V aukci nakonec uspělo 16 projektů s průměrnou cenou 54,94 EUR/MWh. Ve srovnání s předchozí samostatnou aukcí pro fotovoltaické elektrárny se jedná o pokles o 5,6 %.

„Výsledky této aukce ukazují jak velmi vysokou konkurenceschopnost pozemních solárních elektráren, tak potřebu vytvořit vyvážený a diverzifikovaný mix obnovitelných zdrojů,“ uvedl k výsledkům aukce François de Rugy, francouzský ministr životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky.

Podobný názor sdílejí i francouzský energetický regulátor a zástupci z řad tamního průmyslu, kterým se společné aukce, podporované Evropskou unií ve snaze urychlit snižování nákladů na rozvoj obnovitelných zdrojů, nezamlouvají.

„Potřebujeme obojí a oba zdroje se potřebují navzájem, aby bylo ve Francii možné dosáhnout vysokého podílu obnovitelné energie,“ uvedl mluvčí francouzské asociace pro větrnou energetiku.

Karta se obrátila, slunce válcuje vítr

Stejným výsledkem jako první společná aukce ve Francii skončila i pilotní aukce v Německu, která proběhla letos na jaře. I tuto aukci zcela ovládly projekty fotovoltaických elektráren, větrná elektrárna neuspěla ani jedna. Na riziko výrazného převážení jedné technologie nad druhou již dříve upozorňovaly německé asociace, avšak výsledek měl být podle původních očekávání zcela opačný.

Na možné nedostatky společných aukcí upozorňovaly jak německá Federální asociace pro větrnou energii (BWE), tak i Federální asociace pro obnovitelnou energii (BEE). Velkým rizikem společných aukcí by mohly být případy, kdy bude jedna technologie zcela dominovat na daném území, což by mělo dopady na energetický systém a poměry v síti.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Petr
10. listopad 2018, 12:40

Je vidět, že bude potřeba rychle vyčlenit zvlášť minimálně zimní elektřinu, dokud se plošně nezavedou chytré elektroměry s mnoha tarify.

V částech Evropy, kde se masově nepoužívají klimatizace, způsobují soláry už po pár letech od svého dotačního boomu pokud není zastaven podstatné škody na stabilitě sítě.

Milan Vaněček
10. listopad 2018, 13:25

Německo má mnohem více solárů než my a mnohem lepší stabilitu sítě a mnohem menší výpadky v dodávkách elektřiny spotřebitelům než ČR. Viz statistiky EU. Takže se asi mýlíte.

Tony
10. listopad 2018, 14:48

Je to dáno především díky začleňování bateriových uložišť, supercapacitorů, různých hybridních sytémů a v budoucnu také ukládání energie do vodíků do stabilizace sití ve kterých jsou solární a větrné parky. Německo je v tomto ohledu opravdu hodně napřed. Opět nám v ČR ujel vlak a to jen proto že je tu skupina podnikatelů v energetice, kterým se tento koncept, který už v EU běží prostě nehodí.

Jan Veselý
11. listopad 2018, 22:08

Kdepak, to je hlavně dáno tím, že nejslabším článkem systému jsou rozvodné sítě, poruchy "drátů a traf" mají za svědomí >95% přerušení dodávek. No, a Němci a Dánové třeba například dlouhodobě strkají dráty do země, kde je nepotrhají spadlé stromy, vítr, sníh, ...

Pro stabilitu sítí jsou nejhorší obří tepelné elektrárny, které se mohou kdykoliv a bez varování vypnout. Takže ČR musí mít trvale k dispozici 2 GW výkonu (jedoucího, přifázovaného), kdyby náhodou klekla dodávka z JETE nebo JEDU.

Carlos
11. listopad 2018, 23:08

Když ne bouře, tak ten kabel vezme Franta bagrem a s velkým ohňostrojem vypne půl města, to si nevyberete. (Už se to u nás také stalo).

Ale je pravda že podzemní kabely jsou z tohoto pohledu výhodnější a i estetičtější, bohužel přespolní vedení se stále ještě dělají na sloupech a to i v místech kde to výrazně narušuje ráz krajiny nebo široké pásmo od krajního vodiče (u kabelu jsou to asi jen dva metry na sloupu více a musí se přičíst tak dva metry konzole) dělá jiné problémy. Ono když z rozvodny jde asi 5 linek, vzduchem na sloupech pamatujících snad Gottwalda, když ne Hitlera, to ruší i v průmyslové krajině u města. Ale alespoň můžeme být rádi že ještě za komančů zrušili brány elektrického vedení (cca z roku 1923) přes město . Jestli u příbuzných najdu relativně dobrou fotku, tak ji klidně někam nahraji.

Martin Hájek
12. listopad 2018, 12:16

Tak ČR musí mít samozřejmě trvale přifázovaného výkonu mnohem více, ale ne kvůli Temelínu, ale aby pokryla domácí poptávku. Prosím, nastudujte si základní fakta k zálohování výkonu, než tu budete psát další hlouposti.

Jiří Danihel
13. listopad 2018, 09:33

Nejde jen o množství, ale také o způsob využití (ostrovní, hybridní nebo čistě produkční systém) a také o rozložení výkonu na území. Když letí po obloze mrak a přikryje několik střech s FVE, dojde k výpadku v řádu desítek kW, který se plynule přesouvá na další střechy. Když ale přikryje louku s 1MW elektrárnou a o pár sekund později ji zase osluní, pořádně to rozhoupe napětí v té lokalitě. I problém častých výpadků bude nejspíš záležitost některých lokalit. Já jsem za posledních cca 10 let zaznamenal v trvalém bydlišti 1 výpadek, když mi měnili elektroměr, v dočasném bydlišti za 2,5 roku nic a na bývalém pracovišti za 2 roky jeden výpadek po bouřce.

Petr.Č
10. listopad 2018, 20:28
Martin Hájek
11. listopad 2018, 21:47

ČR si může vzít z Francie příklad hlavně v tom, že Francouze nějaké cíle EU do roku 2020 nechávají naprosto v klídku a klidně si hrají na písečku 200 MW, což je asi tak o dva řády méně, než co by Francie potřebovala do roku 2020 postavit, aby splnila ty skvělé cíle, které kdysi pomohla v EU prosadit. A teď pomohla i proti vůli Německa prosadit ještě ambicióznější cíle do roku 2030, k jejichž plnění se zjevně také vůbec nechystá. Měli bychom si vzít příklad z evropského motoru Francie - Německo a neplnit cíle OZE za bohaté státy. Ať nám napřed ukáží, jak to umí :-).

Milan Vaněček
9. listopad 2018, 12:55

Fotovoltaika má obrovský potenciál ke snižování ceny. Jednak na snižování ceny panelů, jednak na snižování ceny celého systému. Vidíte že teď ve Francii je cena desetinová ve srovnání s cenou kterou nám nadiktoval ERÚ v roce 2009 a schválila většina zcela nekompetentních poslanců na návrh některých všehoschopných ministrů. Asi neexistuje jiná energetika s tak rychlým poklesem ceny, který bude dále pokračovat.

RCH
25. prosinec 2018, 04:43

Ti poslanci byli kompetentní právě až příliš. ODS, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL, všem to vyhovovalo. Stavěli to kyperské firmy s neznámým vlastníkem a před dokončením to od nich záhadně kupoval státní ČEZ. Taková "malá" domů. To je miliardový tunel každý rok s garancí na 20 let. Zajímavostí je, že ty samé demokratické strany vyčítají Babišovi jednorázový podvod za 50 mil. Kč, které navíc vrátil.

Carlos
25. prosinec 2018, 10:30

A pár miliard ročně přes Agrofert. A nějak tak si nevzpomínám že by pro zákon hlasovaly ODS a TOP09, která možná tou dobou nebyla ani v parlamentu, ne zcela jistě tam při schválení zákona nebyla, nebyli tam ani Zelení, zato si pamatuji že klauzulku o limitu poklesu ceny mezi roky tam vpašovala pozměňujícím návrhem KSČM.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se