Solární systémy s akumulátory zažívají v Německu již třetí rok po sobě boom
V Německu již třetí rok po sobě vzrostl počet solárních systémů s akumulátory o cca 50 %. Na konci loňského roku tak mělo být v zemi těchto systémů přes čtvrt milionu. Oznámil to Bundesverband Solarwirtschaft (BSW), svaz sdružující společnosti ze solárního průmyslu včetně poskytovatelů akumulačních systémů. BSW očekává pokračující růst této technologie.
V loňském roce trh s úložišti těžil ze skutečnosti, že si fotovoltaický systém pořídilo dvakrát tolik majitelů domů než v předchozím roce. Zhruba každá druhá domácnost z nich investovala do solární baterie, aby mohla využívat vyšší část vyrobené solární energie pro vlastní spotřebu, stále častěji také k nabíjení elektromobilů.
Jen v sektoru domácností bylo podle odhadů BSW loni v Německu nainstalováno přibližně 88 000 nových systémů pro skladování energie. Celkový počet solárních systému s akumulátory se tak zvýšil na přibližně 270 000 jednotek.
„Očekáváme, že poptávka po úložištích energie bude i nadále stoupat,“ uvedl generální ředitel BSW Carsten Körnig. Přispět by k tomu měly klesající ceny, rostoucí povědomí o ochraně klimatu i rostoucí touha po energetické nezávislosti spotřebitelů.
Solární systémy se skladováním energie se stávají stále zajímavější i pro společnosti. Od začátku roku mohou provozovatelé solárních systémů pro vlastní spotřebu spotřebovat třikrát více vyrobené energie (30 MWh oproti 10 MWh), aniž by za tuto energii museli platit příspěvek na OZE (EEG Umlage), který byl pro letošní rok zastropován na 65 EUR/MWh.
To také motivuje pro dovybavení akumulátory solární systémy, kterým po 20 letech vypršela podpora. Pro provozovatele těchto systémů je z ekonomického hlediska nejvýhodnější využít co nejvíce energie pro vlastní spotřebu. Podle informací BSW vyprší do roku 2030 podpora půl milionu solárních energetických systémů.
Za účelem dalšího rozšiřování bateriových systémů a inteligentního využití těchto skladovacích kapacit ke stabilizaci energetické sítě se BSW zasazuje o další legislativní reformy. To mimo jiné zahrnuje zamezení dvojího účtování poplatků a daní jak pro energii uloženou do akumulátorů, tak i při zpětném využití této energie. Se zamezením dvojího účtování poplatků již přichází návrh novely německého energetického zákona, který německá vláda představila tento měsíc.
Zdroj úvodní fotografie: skeeze, pixabay.com
Mohlo by vás zajímat:
Pěkný příspěvek, už jsem o tom taky chtěl napsat, je vidět že Němci nejsou blbí, že řeší úspěšně všechny problémy za pochodu,
je vidět že brzy přejde domácí a automobilová storage elektřiny v Německu z řádu GW na desítky GW. To už je energetika, to už umožńuje řešení i pro velkou energetiku (a na těch desítkách GW se to nezastaví...).
A není současný rozvoj FVE + baterie v Německu dán vysokou cenou elektřiny pro domácnosti?
A nejde právě o to v tem kapitalismu? Když se nesoudní lidé či trh utrhnou z řetězu, tak nastoupí kompenzační mechanismus. A tím je dnes FVE, kterou může mít téměř každý.
Tohle je nejdražší způsob, jak vyrábět elektřinu. Nevím, co je na tom tak skvělého. Solár s baterií na RD. Mně to vyšlo na cca 125€ za MWh. Elektrárna vyrobí za 20let 70MWh při ceně 229 000 Kč.
Mít FVE je skvělé. Platíte míň a ta investice se Vám vrátí. A stát je rád, že nemusí větsimu roku k Vám dovést ani jednu kwh navíc. To mu za tu podporu stojí. A za celou dobu životnosti se to vrátí i bez dotace.
Je to hodně o parametrech. Při ročním výnosu 1100 hodin místo 1000 co jste zadával vy (statistiky ERU dávají za pravdu spíš mě) a výdrži 25 let (ale ono to bude klidně 35 let pro některé součásti) už je to na 88€/MWh.
A ano, furt je to hodně, ALE - neplatí se distribuční poplatky a je tam ta přidaná hodnota vlastní elektřiny v případě blackoutu a ta je někdy k nezaplacení
Přesně tak, není důvod si nechat zbytečně tahat elektřinu z uhelek. Je tam velká počáteční investice, ale pak už jen přímé i nepřímé plusy. Já teď i přes mlhu mám krásný 2kW jenom ze střechy.
U utility scale FVE je to už za polovic (ve srovnání se střešní instalací) v našem regionu. Tomu nemůže žádná nová JE konkurovat, a bude to v roce 2040 pro nové JE ještě mnohem horší.
Dukovany II - naprosto ztrátový, extrémně drahý projekt. Když to neprotlačí letos, v covidovém chaozu, tak už nikdy. Už bude zcela jasné každému, že výstavba nových Je v našem regionu smysl nedává. Proto tak spěchají...
Souhlas, když sledujeme jak naše vláda resi covid, tak je blackout za dvermi.
I tak máte nad inflační zhodnoceni. A že se bude muset cena EE zvyšovat je víc jak pravděpodobné a o tom se už nezmiňujete.
No tak pokud zelená ideologie vyhnala ceny el. energie pro obyvatelstvo na 9kč pak se není čemu divit. Krom toho když si v Německu dáte FV panely na střechu , tak z vyrobené el. energie zaplatíte poplatek distributorům za OZE...
Je skutečně hříchem nevyužívat v maximální míře slunečnou energii, kterou dostáváme zdarma a na které zatím vydělávají u nás tzv. solární baroni. Využití sluneční má jisté mezní bariery. Je to hlavně účinnost solárních panelů a tedy jedná se jen o nízké užitné využití sluneční energie. Ale instalace fotovoltaiky na rodinné domy je cesta, kterou je potřeba vydat se, tedy nezávislost na veřejné síti. Ukládaní sluneční energie je další možnost, která je také závislá na účinnosti a kapacitě baterií. To vše je ve stálém vývoji směrem ke zvyšování účinnosti a tím zlepšovaní parametrů.
Další možnosti jsou ve vývoji akumulátorů pro domácí stroje (sekačky, pily...) které využívají elektřinu k produkci tovarů a tím více se snižuje poptávka po energiích z veřejných sítí. I nabíjení baterii strojů ze slunečné energie zvyšuje význam fotovoltaiky. A když si představím, že se vyvine taková účinnost fotovoltaických panelů, že bude možné nimi pohánět vozidla veřejné dopravy (autobusy a vlaky) pak nebude nutné stavět drahé trolejové systémy a sběrače elektřiny.
Teď už jde jenom o to, aby konečně veřejné mínění nabylo takové hodnoty, která rozhoupe naše nové možné veřejné činitele k rozhodnějším krokům v nastávající předvolební rétorice, aby mohly sehrát významnější roli OZ než v současnosti.
Jasně aby dali peníze lidí instalatérským firmám FV panelů....
"A když si představím, že se vyvine taková účinnost fotovoltaických panelů, že bude možné nimi pohánět vozidla veřejné dopravy (autobusy a vlaky) pak nebude nutné stavět drahé trolejové systémy a sběrače elektřiny."
Cíle si můžeme klást odvážné, ale měli bychom při tom také stát nohama na zemi. Elektrobus testovaný v Praze v roce 2016 při denním nájezdu kolem 260 km spotřeboval asi 300 kWh, což se nejspíš ani s dnešní technologií příliš dramaticky nezmění. Kdybyste ho chtěl provozovat výhradně na fotovoltaiku, tak byste na něj musel nějak naskládat panely o výkonu asi 115 kWp (roční výroba 115 MWh, denní 315 kWh), ale to počítáme celoroční průměr, takže v létě by to bylo skoro 2x předimenzované a v zimě zase až 3x poddimenzované. A kromě toho by ten autobus musel být stále venku, pokud možno nezastíněný.
Těch 115 kWp s dnešní technologií (účinnost 20%) odpovídá asi 575 m2. S hypotetickými tandemovými křemík/perovskit články s 30 % účinností by to bylo asi 380 m2.
Ten autobus má rozměry 11 x 2,5 x 3 metry, celkový povrch tedy 136 m2, bez podvozkové strany je to 103 m2. To je skoro 4x méně, než kolik by bylo potřeba v laboratorních podmínkách s hypotetickými panely, které ještě ani nejsou na trhu, nehledě na sezonní výkyvy. Potřeboval byste účinnost panelů dokonce vyšší než 100 % a pořád by to v zimě nebylo dost.
U vlaku je dostupná plocha větší, tam to možná někdy půjde. Ale u autobusu fakt těžko. FV u něj může pokrýt jen nějakou část spotřeby, hlavně v létě. Přes zimu se bude muset vždycky dobíjet.
Na vlak či autobus taky nechcete naskládat malinké jaderné elektrárničky, tak s takovými pitomostmi nás zde neotravujte, prosím.
Ale že účinnost špičkových FV panelů v průmyslové výrobě bude brzy ne 20+, ale 30%, to je jistota, pro každého, kdo sleduje obrovský technický pokrok ve světových laboratořích.
Pane Vaněčku, až budete chtít příště někomu vyčítat, že "otravuje pitomostmi", tak se laskavě nejprve obtěžujte zorientovat ve vlákně, do kterého přispíváte. S touhle "pitomostí" sem přišel otravovat obdivovatel fotovoltaiky Štefan.
A o jaderných reaktorech zde zatím nebylo řečeno ani zbla, tedy samozřejmě dokud jste nedorazil Vy...
No a ty 30% panely zatím mají řadu ale. Počkejme raději alespoň, než se opravdu začnou prodávat.
Takže už stačí jen zvýšit účinnost panelů na 300 % a autobusy budou moct jezdit jenom na slunce a to skoro celé léto :-)
No a v zimě se bude chodit pěšky, a na jaře a na podzim bude jezdit jen polovina spojů
Já nechápu proč se tady na tom webu v diskusích stále opakují mantry typu.
Samozásobení elektřinou - ale nikdo se o to reálně nepokusí, protože je to extrémně drahé, každej radši zůstane připojen k síti.
OZE je nejlevnější - a i když už se to nasazuje přes 15 let, všude kde se nasadilo se cena EE pro spotřebitele zvýšila.
Baterie nás zachrání - i když se nikdo nezamyslí nad rozměry, cenou, hmotností, životností a bezpečností
A ani nevěřím mantře - cena se masovou výrobou sníží na třetinu. To už se stalo.
Nejúčinnější nástroj na úspory je vyšší cena. Bolševik držel ceny nízko a nikoho to nemotivovalo k úsporám, ale naopak, přihazovalo se do kamen a otvíraly zároveň okna. Sníh nebyl zdaleka bílí jako nyní a smogová inverze byla běžnou věcí. Lidi byli utěšovány v nejhorších lokalitách úplatou každý rok v podobě pohřebného. Tomu už mladá generace nebude ani věřit.
Až na energii budou mít jen ti nemnozí, to bude úspor. A kam myslíte, že budete patřit vy?
Když průmysl se stěhuje k levnější ee. Čím se budete živit?
K amozásobení - Nikdo nemluví o ostrovních provozech, ale o částečné soběstačnosti. Však na zahrádce si taky nepěstujete zeleninu pro celoroční spotřebu.
Cena - Cena se zvyšuje v důsledku inflace, ceny pracovní síly, investic do soustavy, pokud by se nezvyšovala, tak by bylo něco špatně. Navíc spotřeba se zvyšuje, protože máte doma mnohem více vybavení, než dříve. Mimochodem od roku 2010 nebyl v ČR prakticky žádný nárůst kapacit FVE mimo střechy RD.
Baterie - Ano, zachrání nás, zvyšuje se energetická hustota a po letech konečně probíhá intenzivní výzkum v této oblasti. Rozměry to má minimální. Moje 7,1 kWh baterie je velká, jako noční stolek a váží podobně. Pokud se bojíte zahoření, tak stejné baterie máte i v mobilu a v notebooku.
Cena - Nebudete tomu věřit, ale cena instalace opravdu výrazně klesla. Solidní FVE na dům stála před 11 lety kolem 750 000 Kč bez akumulace. Dneska podobná s akumulací vyjde na polovinu až třetinu a to včetně střídače, který umí řešit hloupý český způsob počítání.
No tak k částečné soběstačnosti
- to v praxi znamená, že někde musí existovat infrastruktura, která mi zajistí komoditu, pokud samozásobení selže nebo budu bez ní. Máme kapitalismus - takže někdo ji bude muset zaplatit.
Uvedu příklad: cena výstavby daného zdroje bude stát miliardu a údržba a udržení v připraveném stavu bude stát 50 miliónů každý rok, využití 5% ročně. To je za 20 let zaplatit 3 miliardy (cena půjčené miliardy na 20 let úrok) - to máte náklady 150 miliónů ročně, které se musí poskládat na tu zálohu.
Tohle jsou "skryté" náklady k tomu samozásobení - kde se ovšem použije princip kapitalizace nákladů - to jest nedáme je zaplatit těm 50 částečným samozásobitelům kvůli kterým se to dělá, ale dáme to zaplatit i zbylým 950, kteří to samozásobení nemají (nebo nemohou mít).
PS: na ten problém, co nastal v Texasu bych reálně potřeboval baterii víc než 100kWh
Což není nic nemožného. V ČR se běžně instalují akumulátory přes 40kWh.
Ekonomická návratnost FTVE + baterky je, pokud cena elektrické energie pro spotřebitele bude 8 Kč/kWh a vyšší.
V SRN je 9 Kč/kWh (přepočteno) a tedy toto OZE má logiku.
Má to ovšem háček, čím více bude elektřina takto vyráběna, tím méně získají distributoři na transport elektřiny a na její bezpečnou dodávku. Pak se dostaneme do 19. století, kdy byly instalovány první městské či obecní elektrárny s výsledkem, že byla poměrně často TMA a současně cena a tedy dodávka elektrické energie byla luxusním zbožím.
Moje babička mi vyprávěla, že cena 1 kWh byla v roce 1935 okolo 0,4 Kč a můj dědeček měl plat 600 Kč. Tedy pokud dnes je plat 36 000 Kč, pak by mohla stát v paneláku 1 kWh asi 24 Kč a to pak můžeme si ji vyrábět v benzinové centrále na balkóně, neb to vyjde levněji...
Jinými slovy takto pokřivený trh, jaký dnes v energetice je povede k jediné věci a to je jeho kolaps...
Podobné věci vím z vyprávění prarodičů. Takhle to bylo na začátku 1. r. ve šlapanicích. Zemědělský dělník bral co hodina to koruna. Prarodiče byli dost bohatí (měli malou zámečnickou dílnu). Tak měli 4 žárovky. Postupem času se to zlepšilo a dílnu elektrifikovali cca ve 30 letech.
Asi bude vývoj po spirále. No, když si v Evropě volíme takovou reprezentaci a průmysl uteče.
Nebojte se, rozhodně v důsledku instalací FVE na domy nedojdou peníze distributorům. Těch domů v ČR není tolik, aby to mohlo s penězi pro ně zahýbat, navíc do toho zasahuje slušně ERÚ.
Já jsem také slyšel z vyprávění jaderných aktivistů o tom že Dukovany vyrábí za 0,6Kč/kWh.
Technika jde dnes ovšem úplně jinde, malých obecních a občanských elektráren se bát nemusíte.
Trh se pomalu ale jistě rovná. Ještě je nutné zajistit aby i jádro přestalo parazitovat na ostatních zdrojích a síti a muselo se také aktivně podílet na regulaci a platilo za zálohy, emise i vodu.
Jen pro upřesnění :
Výrobní cena 1 kWh z Dukovan je 0,14 Kč...
Je to taková dobrá rotačka na peníze...
Ano, to tvrdí posledních snad dvacet let a je to divné protože inflace. Každopádně si započítejte že tu elektrárnu dostali v podstatě zadarmo. Budu citovat starého Feldkuráta Katze To se nám to hoduje, když nám jiní pučujou
Opět naprosté desinformace, ten jeden či dva desetníky/kWh jsou jen přímé mzdové náklady, jak lze lehce odhadnout.
Ale přidejme údržbu a opravy (proto třeba jeden blok tak dlouho nedávno stál), přidejme palivové náklady (každoroční výměna paliva), přidejme odpisy (aby si mohli postavit nový reaktor!), přidejme fond likvidace).
A dostanem se na kolik CZK/kWh?
To je ovšem tajemství ČEZu a odpisy vůbec do výpočtu pro vládu neuvádí. Kdyby je tam dal, není co řešit, za těch x let už by si na nový reaktor vydělali, že ano?!
No vypadá to, že si nevydělali, chtějí bezúročné půjčky, chtějí vládní garance ceny (nad úrovní současné tržní ceny)
A jak se budou ostatní "parazitující" zdroje aktivně podílet na placení jádru za to, že jim poskytuje "záložní" služby?
Mě se totiž ten princip zdá docela dobře ekonomicky schůdný. Dodavatel - OZE si někde nasmlouvá "záložní" kapacitu. Tím se z něho stane "predikovatelný" zdroj u kterého máme časový harmonogram dodávek. Potom už nevidím problém aby si sjednal PPA s kýmkoli - celé to bude na běžném komerčním základě, nikdo nebude na nikom parazitovat a riziko blackoutu způsobeném OZE zdroji bude zcela eliminováno.
PS: všimněte si, že nedefinuju "záložní" - klidně to může být vodní, ....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se