Domů
Obnovitelné zdroje
Studie: Geotermální projekty v Evropě byly v roce 2020 téměř zastaveny

Studie: Geotermální projekty v Evropě byly v roce 2020 téměř zastaveny

Nezisková mezinárodní organizace European Geothermal Energy Council (EGEC) vydala zprávu o trhu s geotermální energií v Evropě za rok 2020. V období 2010-2019 bylo průměrně zadáno a schváleno 12 projektů ročně. V roce 2020 nebyl schválen žádný projekt a pouze dva existující projekty byly dokončeny.  Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters.

Podle zprávy neziskové organizace EGEC byly v důsledku pandemie koronaviru nové geotermální projekty zaměřené na vytápění a chlazení v Evropě v roce 2020 „téměř zastaveny“. Mezi roky 2010 až 2019 bylo průměrně zadáno a schváleno 12 projektů ročně. V roce 2020 nebyl schválen žádný a pouze dva existující projekty byly dokončeny. Oba tyto projekty se nacházejí v Turecku.

„Zastavení mnoha projektů v 2020 představuje náhlý zlom v rostoucí pozitivní dynamice rozvoje geotermálního dálkového vytápění a chlazení po celé Evropě,“ uvádí zpráva European Geothermal Energy Council.

Geotermální dálkové vytápění dopravuje horkou vodu z podzemí do budov a průmyslu. V roce 2020 bylo v Evropě celkem 350 systémů dálkového vytápění založených na geotermální energii. Dalších 232 projektů se nachází v různých fázích rozvoje. Nejvíce geotermální energii k vytápění využívá Island, následuje Turecko a Francie.

Geotermálních elektráren je nejvíce v Turecku

Geotermální elektrárny využívají tepla pod povrchem země k výrobě elektřiny. V Evropě mezi lety 2010 až 2019 vzrostl instalovaný výkon těchto elektráren z 1,5 GW na 3,5 GW. Tento instalovaný výkon pochází z 139 elektráren umístěných po celé Evropě včetně Turecka. Největší instalovaný výkon geotermálních elektráren v Evropě má dle EGEC Turecko s 1 688 MW, následuje Itálie s 916 MW a Island s 754 MW.

Instalovaný výkon geotermálních elektráren a zařízení dálkového vytápění z geotermální energie dle zemí v roce 2020. Zdroj: EGEC

Ze zprávy EGEC vyplývá, že k dalšímu rozvoji geotermální energetiky v Evropě jsou nutné podpůrné politiky, spravedlivá soutěž se zahrnutím ocenění uhlíku a ukončení podpor fosilních paliv. Dále vhodně nastavený rámec pro udělování licencí a povolování a v neposlední řadě investování do inovací.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.