Domů
Obnovitelné zdroje
Švédský projekt pro využití energie z vln obdržel licenci pro výstavbu pilotního systému v Portugalsku

Švédský projekt pro využití energie z vln obdržel licenci pro výstavbu pilotního systému v Portugalsku

Švédská energetická firma CorPower Ocean vyvíjející technologii pro výrobu energie z vln zahájila v Atlantském oceánu poblíž portugalského pobřeží nový projekt. Projekt HiWave-5 získal desetiletou licenci od portugalského generálního ředitelství pro přírodní zdroje, která poskytuje povolení pro instalaci projektu až do vzdálenosti 19 km od pobřeží Aguçadoura.

Pobřežní zóna Aguçadoura, díky vhodným podmínkám pro mořské obnovitelné zdroje, již v minulosti sloužila pro demonstraci nových technologií. Je zde jíž nainstalována plovoucí větrná elektrárna, která je nyní plně funkční a dodává elektřinu do portugalské sítě.

„CorPower dosáhl v roce 2020 řady milníků a licence je dalším významným krokem vpřed. Toto povolení nám umožňuje zahájit závěrečné fáze naší demonstrační práce v Atlantském oceánu, která otestuje naši novou generaci technologií v nejagresivnějších a nejnáročnějších mořských podmínkách.“ řekl Miguel Silva, ředitel portugalského zastoupení CorPower Ocean.

Společnost vyvíjí systémy pro získávání energie z vln, které pracují v rezonanci s přicházejícími vlnami. Technologie je inspirována principem fungování lidského srdce. Systém má na hladině vody zvedací bójku, která absorbuje energii z kombinovaného rázového a zvedacího pohybu vln. Bójka je připojena k mořskému dnu pomocí napnuté kotevní šňůry. Celý systém je relativně lehký a jeho odolnost proti bouřím je zajištěna pomocí pneumatického přepínacího modulu mezi kotevní šňůrou a bójí.

V srpnu letošního roku firma CorPower oznámila záměr vybudovat v portugalském Viana do Castelo nové výzkumné, vývojové, výrobní a servisní středisko v hodnotě 18,1 milionu dolarů. Hlavním zaměřením portugalského střediska má být právě průkopnický projekt HiWave-5 s pilotní farmou plánovanou v Aguçadoura.

Výzkum na poli využití energie z vln získává v Evropě na významu, v loňském roce zahájily Velká Británie a Francie společný projekt TIGER za 46,8 milionů EUR.

Zdroj úvodní fotografie: CorPower Ocean 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.