USA: Rhode Island se zavazuje k dosažení 100% podílu OZE na výrobě elektřiny do roku 2030

DomůObnovitelné zdrojeUSA: Rhode Island se zavazuje k dosažení 100% podílu OZE na výrobě elektřiny do roku 2030

Guvernérka amerického státu Rhode Island minulý pátek podepsala nařízení, které stát zavazuje k dosažení 100% podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie do konce tohoto desetiletí. To nařizuje tamnímu Úřadu pro energetické zdroje vypracovat ekonomickou a energetickou analýzu a vytvořit akční programy a opatření, které mají dosažení tohoto cíle umožnit.

„Až tohoto cíle dosáhneme, Rhode Island bude prvním americkým státem, který bude ze 100 % využívat obnovitelnou elektřinu. Už nyní vedeme boj proti klimatickými změnám, pokud se ale chceme vyhnout katastrofě, musíme podniknout ještě agresivnější kroky. Jako guvernérka pobřežního státu a matka dvou teenagerů jsem plně odhodlána ochránit krásy našeho státu a způsob života pro příští generace.“ – Guvernérka Gina M. Raimondo

V příštích několika měsících má Úřad pro energetické zdroje zpracovat energetickou a ekonomickou analýzu a přijít s konkrétními politickými a programovými řešeními pro dosažení tohoto cíle a další rozvoj ekonomických, energetických a environmentálních zájmů státu. Klíčovou pro vytvoření realistické cesty k dosažení stanoveného cíle má být mimo jiné i účast všech dotčených stran během této fáze. Své závěry má Úřad guvernérce předložit do konce roku.

Stanovené cíle pro rok 2020 mají být dosaženy

Cíl dosáhnout 100% podílu obnovitelné energie je jednou ze součástí širší státní strategie pro řešení klimatických změn snížením emisí uhlíku ve všech odvětvích ekonomiky. Před třemi lety guvernérka stanovila ambiciózní cíl desetinásobně urychlit výrobu energie z čistých zdrojů do konce roku 2020.

Díky pokračujícímu růstu lokálních obnovitelných zdrojů, vytváření velkých konkurenceschopných a cenově dostupných bezemisních zdrojů a celostátním programům na zvýšení energické účinnosti je stát na cestě k dosažení cíle do konce letošního roku.

„Díky vedení guvernérky Raimondové a Valného shromáždění má Rhode Island prospěch z řady opatření a programů v oblasti čisté energie, které přitahují investice a vytvářejí pracovní místa a zároveň snižují naši uhlíkovou stopu.“ – Nicholas Ucci, státní komisař pro energetiku

Zdroj úvodního obrázku: AWEA