V ČR loni vznikly čtyři nové výrobny biometanu, rozvoj zaostává
V České republice loni vznikla čtyři nová zařízení na výrobu biometanu, celkově je jich tak nyní v tuzemsku sedm. Některé postavené výrobny však nejsou v provozu, důvodem je nízká cena plynu a nefunkčně nastavená provozní podpora. Vyplývá to z údajů Komory obnovitelných zdrojů (OZE), které dnes získala ČTK. Česko v rozvoji biometanové výroby ve srovnání s Evropou dlouhodobě zaostává.
Celková instalovaná kapacita zařízení na výrobu biometanu tak loni stoupla na téměř deset milionů metrů krychlových za rok. Skutečná výroba je však výrazně nižší. Předloni činila 1,2 milionu metrů krychlových a většinou šlo o dodávky do distribuční sítě zemního plynu.
Některá zařízení jsou podle komory v současné době odstavená, protože v provozu generují větší ztrátu, než když stojí. „To se bohužel u palivových obnovitelných zdrojů na rozdíl od těch nepalivových může stát. Je to dáno poměrem investičních a provozních nákladů. U nepalivových OZE je investiční náklad klíčový a provozní náklady jsou již malé, kdežto u palivových jsou pro ekonomiku provozu důležitější provozní náklady,“ vysvětlila komora.
Česko tak v produkci biometanu zaostává, v Evropě patří téměř na chvost žebříčku. První stanice v ČR vznikla v roce 2019, další pak začaly přibývat teprve v posledních dvou letech. Příčiny komora vidí v těžko splnitelných podmínkách pro provozní podpory. „Ani jedna výrobna kvůli nesplnitelným podmínkám není registrována k provozní podpoře a systém obchodování se zárukami původu je nastavený tak, že neumožňuje rentabilní provoz,“ uvedla komora.
V závěru loňského roku sice stát vyhlásil provozní podporu biometanu, ale tzv. zelený bonus vychází z cen zemního plynu v první polovině roku 2023, kdy byly proti současnosti zhruba dvojnásobné. „Navíc obchodníci odmítají nakupovat biometan za fixní roční cenu a tlačí výrobce do spotových cen. To ale vytváří značnou nejistotu podnikání a takové riziko není možné podstoupit,“ vysvětlil Adam Moravec ze sdružení CZ Biom. Od příštího roku by se podle něj pravidla měla změnit, další nejistotou je však brzy končící notifikace podpory u EK.
Výhledově je podle komory potenciál biometanu v Česku výrazně vyšší. „Domácí produkce biometanu by výhledově mohla nahradit desítky procent spotřeby zemního plynu. A v roce 2030 bychom mohli zvládnout biometanem nahradit každý desátý kubík zemního plynu. Zájem o biometan dál roste díky kritériím ESG a taxonomii,” řekl Moravec. Letos ovšem podle něj žádný boom v rozvoji ještě očekávat nelze.
Výrazně lépe je na to Česko v produkci bioplynu. Podle statistik Evropské bioplynové asociace je v tuzemsku přes 600 bioplynových stanic. Předloni se v nich vyrobilo téměř osm terawatthodin (TWh) bioplynu. Meziročně se tak produkce zvýšila asi o desetinu a počet stanic za posledních deset let stoupl na dvojnásobek.
Mohlo by vás zajímat:
..Výhledově je podle komory potenciál biometanu v Česku výrazně vyšší. „Domácí produkce biometanu by výhledově mohla nahradit desítky procent spotřeby zemního plynu. ....,” řekl Moravec....>
tak toto je hrube zavadzanie az klamstvo .. ak neberieme do uvahy moznost, ze sa spotreba plynu znizi na cca desatinu ..
...Zájem o biometan dál roste díky kritériím ESG a taxonomii.. .. ano, ale len zaujem investorov dostatocne motivovanymi vysokymi dotaciami ..
celkovo ten sialenstvo okolo biometanu je len bohapustym plytvanim prirodnymi zdrojmi a sposobi len dramaticku degradaciu polnohospodarskej pody
Bioplyn je neefektivní , protože drtivá většina energie v něm je energie fosilních paliv.
Ale bioplynka přece dokáže používat ledacos. Třeba i kejdu a další odpadní produkty. Že to spotřebovává fosilní energii by platilo snad jen u provozu na cíleně pěstované plodiny. Takže odsoudit to takhle šmahem možná není úplně to pravé.
presne tak, pri biometane je potreba presne dodrziavat podmienky a zlozenie aby tam boil rozumny vysledok - teda ziadne zvysky s restauracii a podobne .. teda prave len cielene postovane plodiny a zvazanie selektovanych primesi z velkeho okolia .. plus nasledne cistenie - to vsetko tento proces predrazuje, na rozdiel od bioplynky, kde tam mozete nahadzat takmer cokolvek a vysledok nemusi byt tak cisty, kedze sa moze pouzit lokalne v zariadeniach menej narocnych na parametre plynu typicky kogeneracka a podobne
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se