Domů
Osobnosti ve světě
Šéf Amazonu daruje 10 miliard dolarů na ochranu klimatu

Šéf Amazonu daruje 10 miliard dolarů na ochranu klimatu

Šéf amerického gigantu Amazon, Jeff Bezos, přislíbil, že vloží 8 % svého jmění do nově založeného environmentálního fondu Bezos Earth Fund. Celkově má jít o částku kolem 10 miliard dolarů, které Bezos hodlá vložit do projektů zaměřených na ochranu klimatu a životního prostředí obecně. 

Ačkoli některé vize Bezose vyvolávají spíše otazníky (například jeho investice do firmy Blue Origin, která je zaměřená na industrializaci vesmíru), ohlášení založení fondu přivítali jak aktivisté, tak vědci a nevládní organizace. Právě do těchto totiž šéf jedné z největších firem světa hodlá prostředky nasměrovat.

„Chci přiložit ruku k dílu a podpořit již nyní využívané prostředky k ochraně planety a zároveň pomoci vývoji nových nástrojů, které zmírní ničivé dopady změny klimatu na naši Zemi.“ – Jeff Bezos při ohlášení vzniku Bezos Earth Fund

Vedle ohlášení klimatické neutrality firmy Amazon, které chce Bezos dosáhnout do roku 2040, jde tak o další počin miliardáře v oblasti ochrany životního prostředí. Šéf Amazonu tím mimo jiné reaguje na stížnosti zaměstnanců nespokojených se stále rostoucím dopadem činnosti společnosti na zemské klima.

Bezosův fond bude největší svého druhu ve Spojených státech. V pořadí druhý největší fond dotovaný jedním dárcem je Hewlett Foundation o velikosti 600 milionů dolarů.

Prozatím však není jasné, do čeho bude přesně investováno, ani jak si Bezos vyřeší problematiku zdanění (aby se fond vyhnul daňovým povinnostem, bude muset rozdávat alespoň 500 milionů dolarů ročně). Detaily ohledně pravidel financování by měly být vypracovány do léta letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se