Domů
Plynárenství
Během letošní zimy lze očekávat vysoké spotové ceny plynu, očekávání se již promítají do forwardů
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Během letošní zimy lze očekávat vysoké spotové ceny plynu, očekávání se již promítají do forwardů

Obchodníci se zkapalněným zemním plynem (LNG) v Asii očekávají během nastávajícího zimního období s ohledem na aktuální situaci, kdy na trhu panuje těsná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, vysoké spotové ceny. Potenciálně vyšší ceny LNG by pak vedly i k růstu cen elektrické energie, přičemž by tento nárůst byl patrný především v době vysoké poptávky, která by byla zapříčiněná například déletrvající studenou frontou, jako tomu bylo na počátku letošního roku. Ceny zemního plynu v Evropě mezitím stále rostou.  

Vysoká poptávka po plynu v Asii

Klíčovým rozdílem mezi letošním a loňským rokem je dle analytiků Platts fakt, že čínská ekonomika se po pandemii zotavila dříve a větším měřítku, než se očekávalo. To s sebou neslo zvýšenou poptávku po LNG. Spotové ceny tak od loňského podzimu nikdy neklesly pod 5,5 USD/MMBtu (zhruba 16 EUR/MWh). V loňském roce, zasaženém pandemií, se ceny dostaly i pod 2 USD/MMBtu (tehdy přibližně 6,3 EUR/MWh).

Ceny LNG na trhu JKM (Japan Korea Marker), cenovém benchmarku pro Asii, dosáhly nedávno na burze ICE takřka 20 USD/MMBtu (cca 58 EUR/MWh) pro dodávku od října až do ledna, což dle analytiků Platts odráží očekávání trhu.

„Asijské spotové obchody s LNG se od letošního léta posunuly do neprobádaného území a obchodují se již delší dobou nad paritou cen ropy,“ uvedl Jeffrey Moore, LNG analytik Platts.

Vývoj spotových cen LNG. Zdroj: S&P Global Platts

Dle Moora pak nižší poptávku v důsledku vyšší úrovně zaplnění zásobníků zemního plynu v Japonsku, Koreji, a Taiwanu, v porovnání s loňským rokem, vyvažuje nárůst poptávky, který lze pozorovat v případě Číny.

„Čínští obchodníci musí zvýšit svou obchodní aktivitu, aby se adekvátně připravili na zimní sezónu. Pochybuji totiž, že se dostatečně zásobili vzhledem k vysoké poptávce napříč celým rokem. Pravděpodobně budou nakupovat říjen, kdy bývají ceny v zimní sezóně zpravidla nejnižší,“ potvrzuje slova Moora obchodník s LNG.

Ceny zemního plynu v Evropě

Obchodníci se pak vesměs shodují na tom, že základním determinantem cen budou během letošní zimní sezóny kromě počasí zásobníky zemního plynu, respektive stav jejich naplněnosti. Zvláště pak těch evropských, kde navíc na trzích panuje nejistota ohledně dodávek plynu plynovody z Ruska. Stav zaplněnosti evropských zásobníků lze vidět níže.

O tom, že ruský plynárenský gigant Gazprom nevyužil možnost koupit si dodatečné kapacity na přepravu plynu přes Ukrajinu nebo Polsko jsme informovali již dříve.

Německý soud poté navíc v minulém týdnu neuznal námitky konsorcia Nord Stream AG (projekt Nord Stream II) ohledně vlastnictví, kdy evropská legislativa vyžaduje, aby byl vlastníkem plynovodu někdo jiný než dodavatel plynu, tedy oddělení obchodu od přepravy či distribuce. Konsorcium požadovalo udělení výjimky, ke kterému došlo například u Nord Streamu I. Rozhodnutí soudu by mohlo mít za následek zpoždění dodávek plynu skrze nový plynovod a ceny zemního plynu na burzách na to zareagovaly růstem.

Nejbližší roční kontrakt se na německém obchodním bodu NCG dostal již nad 34 EUR/MWh, přičemž na počátku letošního roku se obdobný kontrakt obchodoval okolo 17 EUR/MWh. Vývoj ceny nejbližšího ročního kontraktu na české burze PXE lze vidět níže, v porovnání s německým NCG jde ovšem o méně likvidní trh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Milan
2. září 2021, 12:59

Dakujem europskym zakonom a mnohym prekazkam, ktore vznikli proti NS2 aj za pomoci USA, Ukrajiny ci Polska, aby este niekomu nebolo zima o par mesiacov.

Josef
2. září 2021, 13:50

odpůrci NS2 asi chtějí místo plynu dovážet z Ruska kožichy....

Jimi
2. září 2021, 14:33

A co třeba tepelná čerpadla ze Skandinávie?

Jan Veselý
2. září 2021, 14:43

Ty se vyrábějí všude možně po Evropě, i v Česku je jich několik. Ale je třeba přiznat, že ta skandinávská mají dobrou pověst.

jozka
2. září 2021, 15:28

Ta spatne hori.

Josef
3. září 2021, 12:52

No tak dovezete TČ ze Skandinávie výborně ale budete vedle nich sedět mrznout, protože bez Ruského plynu nebudete mít el. energii pro jejich zimní provoz....

Jan Veselý
3. září 2021, 15:23

Má ruský plyn nějakou magickou vlastnost, bez které nefungují tepelná čerpadla?

Emil
3. září 2021, 15:35

Ano, má tu magickou vlastnost, že z něj jde vyrobit elektřina i když mrzne, je tma a nefouká vítr.

Jan Veselý
3. září 2021, 17:32

Ale není to unikátní vlastnost ruského plynu, že? Co by pak dělali chudáci v Kanadě nebo Velké Británii? Tam trubka z Ruska nevede.

Emil
3. září 2021, 18:46

To určitě není, nicméně se obávám, že třeba u katarského nebo texaského plynu tuto vlastnost většina z nás nedokáže náležitě docenit, když ho sem momentálně neumíme v potřebném množství a ceně dopravit.

Dušan
2. září 2021, 16:21

A čo má s tým NS2 ?

To, že Rusi nás vydierajú nižšími dodávkam pre NS-2 je jasným dôkazom, že tento projekt je vhodný akurát pre Rusov ....

Ale vybabrú sami zo sebou .. ako vydieraním v roku 2014 ....

W.N.
2. září 2021, 17:38

Nikoho nevydiraji nizsimi dodavkami, dodavaji presne podle uzavrenych smluv.

Jsou to odberatele kdo najednou chteji dodatecne **navyseni** dodavek.

Rusove dodatecny plyn klidne poslou pres NS2 a je to prave EU ktera to svou vlastni politikou a souvisejicimi predpisy blokuje.

Jan Stehlik
2. září 2021, 18:28

Tak plynu je dost . Jenže je dražší než z ruska . Rusové dlouhodobě zvyšují podíl na trhu EU a podbízejí se cenou . Teď to vypadá na korekci .

Miloslav Černý
2. září 2021, 20:27

Tento impulz bude mít pozitivní dopad na zrychlení tempa rozvoje OZ ve všech směrech.

Marek Kuchejda
2. září 2021, 20:33

Rusák není blbej. Ví přesně kdo je pán a kdo je otrok. Evropa se sama dostala do role ovládaného. Raději dodá polovinu plynu za trojnásobnou cenu, než aby se podbízel vysokými dodávkami za nízkou cenu. Je zajímavé sledovat jak nám ty ceny energii rostou. A nejzajímavější na tom je, že ti co doufali náhradu uhlí plynem budou těžce zklamání. Prostě v Evropě nebude žádný plyn na výrobu EE. Bude naprosto jedno, jaká bude cena emisní povolenky. Cena může být klidně i 300€ a na složení výroby se to neprojeví. Uhlí pojede pořád dál, jen se nám ekvivalentně zdraží cena EE.

Josef
3. září 2021, 13:09

Povolenky jsou daně, smyslem jejich zavedení je vybírat peníze od lidí čím vyšší jejich cena bude tím vyšší příjem z nich budou mít státy, spekulanti a banky, navíc stát může dát část povolenek zadarmo "vybraným" subjektům což je snad nejlepší korupční příležitost v 21 století. Díky tomu je systém velmi dobře hodnocený a mediích typu ČT a ČRo nemáte žádnou kritiku....

Nefi
3. září 2021, 10:06

Vysoké ceny plynu jsou motivací jednak k tomu, aby byl zemní plyn nahrazen jinými palivy a jednak motivuje další mimoevropské dodavatele.

Čína vysála veškeré přebytky energetických surovin. Drahá fosilní paliva jsou ale obecně dobrou zprávou pro výstavbu OZE.

Nicméně vrací se něco, na co jsme si tu už dlouho odvykli. Inflace cen primárních vstupů, která následně táhle inflaci ve zbytku ekonomiky.

Nefi
3. září 2021, 11:04

Je třeba rozlišovat mezi krátkodobým a dlouhodobým efektem. Krátkodobě s bavíme o switchingu, o nižší spotřebě v důsledku vyšších cen, importu.

Ale dlouhodobým efektem bude více tepelných čerpadel, fotovoltaiky na střechách. Urychlení výstavby velkého OZE, power to gas, sítí, skladovacích přepravních kapacit a pokrok technologiích.

jozka
3. září 2021, 11:45

Takze ocistec bude vyvazen rajem, ktery bude nasledovat? To mi neco pripomina...

Nefi
3. září 2021, 12:40

Já říkám pouze to, že vysoké ceny fosilních paliv jsou motorem budoucích změn v energetice. Pokud jste se ocitl v nějakém očistci, tak se zamyslete nad tím proč. A žádný ráj nikomu prosím neslibujte.

jozka
3. září 2021, 13:07

Ja nejsem ten kdo vyhrozuje ocistcem a slibuje raj...

Jan Veselý
3. září 2021, 15:25

Ale jo, jste.

jozka
3. září 2021, 15:43

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Predpokladam, ze to pan Vesely dokaze dolozit...
.

Jan Veselý
3. září 2021, 17:30

"Takze ocistec bude vyvazen rajem, ktery bude nasledovat? To mi neco pripomina..." Tím celé mluvení o očistci a ráji začalo.

jozka
3. září 2021, 19:13

Ehm... slusna zadost o to, aby pan Vesely sve tvrzeni dolozil je proti pravidlum diskuse?

A pro pana Veseleho... takove to zakroucene na konci vety znate? I jeho vyznam?

Martin W.
3. září 2021, 14:34
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se