Domů
Plynárenství
Do německé soustavy začal proudit plyn z nového LNG terminálu Lubmin
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Do německé soustavy začal proudit plyn z nového LNG terminálu Lubmin

Německo v posledních měsících vyvíjí intenzivní úsilí v oblasti zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu, kterou ohrozil výpadek dodávek plynu z Ruska. Jedním z klíčových nástrojů se staly plovoucí terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), přičemž Německu se podařilo zajistit hned několik takových plavidel. Na začátku tohoto týdne začal do tamní soustavy proudit první plyn z dalšího takového zařízení, ke slavnostnímu otevření nového plovoucího terminálu Lubmin by dle aktuálních plánů mělo dojít o víkendu.

Nahrazení dodávek zemního plynu z Ruska se v loňském roce stalo jedním z klíčových témat napříč celou Evropou. Vzhledem k z většiny vyčerpané kapacitě plynovodů z jiných zemí se evropští obchodníci s plynem začali intenzivněji orientovat na trh se zkapalněným plynem, avšak kapacita terminálů na jeho dovoz nebyla dostatečná. Řadě evropských vlád či soukromých společností se nicméně podařilo zajistit pronájem plovoucích terminálů, které v posledních měsících a týdnech začínají zahajovat provoz.

V Německu začal první plyn z historicky prvního LNG terminálu v zemi proudit do tamní soustavy v polovině prosince poté, co zahájil provoz plovoucí terminál ve Wilhelmshavenu. Zprovozněním prvního terminálu nicméně snaha země neskončila, kdy má být během následujících dní, týdnů a měsíců zprovozněno ještě několik podobných zařízení.

Jedním z nich je i plovoucí terminál u obce Lubmin, jehož slavností zprovoznění je plánováno na tuto sobotu. Podle serveru S&P Global nicméně jeho provozovatel během včerejšího dne oznámil, že první plyn již začal do německé soustavy proudit toto pondělí. Došlo k tomu v rámci testovacího provozu.

"První malý objem plynu byl dodán do plynárenské soustavy včera v rámci schváleného testovacího provozu před oficiálním zahájením provozu 14. ledna," uvedla dle serveru společnost Deutsche ReGas, provozovatel nového terminálu.

V počáteční fázi by plovoucí terminál zakotvený u přístavu Lubmin měl nabídnout kapacitu na dovoz 5,2 miliard metrů krychlových (bcm) plynu ročně, přičemž zhruba 70 % kapacity terminálu bylo již prodáno v rámci dlouhodobých kontraktů na následujících 5 až 10 let. Zbytek kapacity poté bude moct provozovatel terminálu nabízet na krátkodobé bázi.

V druhé fázi by nicméně měla být kapacita terminálu zásadně rozšířena pomocí dalšího plovoucího terminálu, kdy obě zařízení budou propojena mimo areál přístavu. Po zprovoznění druhého plavidla, ke kterému bylo mělo dojít ke konci letošního roku, by tak roční dovozní kapacita měla vzrůst na 13,5 bcm.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516