Domů
Plynárenství
Ekonomická krize tlačí Rusko k těžbě v odlehlých oblastech Arktidy

Ekonomická krize tlačí Rusko k těžbě v odlehlých oblastech Arktidy

Pod tlakem své fosilními palivy řízené ekonomiky je Rusko nuceno k podnikání rizikových projektů těžby ropy a zemního plynu v ledem posetém Severním ledovém oceánu. Posun těžby do těchto oblastí zvyšuje nároky na technologie a děsí ekology.

Rusku rychle dochází zásoby ve vnitrozemských ropných a plynových polích, tvrdí Mikå Mered, konzultant specializující se na polární oblasti spolupracující se společností Polarisk.

„Jste-li dnes v kůži ruské vlády a chcete-li udržet úroveň těžby ropy a plynu, musíte začít rozvíjet mimo pevninskou těžbu v arktické oblasti,“ tvrdí Mered.

Rusko je tak nuceno vydat se opačnou cestou než Spojené státy a Kanada, které z finančních a ekologických důvodů upouští od průzkumu mimo pevninských ložisek. Vyhlídky na těžbu v mořích Arktidy v USA navíc nadále klesají s novými finančně náročnými bezpečnostními postupy, o kterých se momentálně jedná v Bílém domě.

Zcela opačný přístup oproti USA a Kanadě

Podobné obavy v Rusku nehrozí. Zemí otřásl pád cen ropy a zemního plynu, hlavních vývozních artiklů země a také důsledky sankcí uložených po anexi Krymu v roce 2014 a podpory ukrajinských rebelů. V roce 2015 se hrubý domácí produkt Ruska propadl o 3,7 % a další 0,7% pokles se očekává i tento rok.

Rusko je největším producentem zemního plynu na světě a největším vývozcem ropy. Země má ovšem problémy s udržením úrovně své produkce a podle zprávy Wilson Center je země stále více závislá na těžbě v odlehlých oblastech.

„Rusko potřebuje těmito novými ložisky kompenzovat pokles produkce ve svých konvenčních ložiskách a udržet produkci na úrovni nejméně 10 milionů (barelů denně) po roce 2020,“ stojí v reportu Wilson Center.

Zatímco v USA byl předán návrh bezpečnostních předpisů pro těžbu v Arktických oblastech k posouzení do Bílého domu, Rusko naopak vyzývá těžaře k těžbě v Arktidě pobídkami formou snížených daňových sazeb.

Chybějící technologie

Pro těžbu v těchto oblastech ovšem Rusko potřebuje technologie, které nemá a sankce EU a Spojených států znamenají, že západní společnosti disponující patřičnými technologiemi ukončily prakticky veškeré své zapojení v těžbě v ruských arktických oblastech.

Rusko se snaží překonat tyto překážky a Gazprom Neft a státem vlastněný Rosneft se snaží nahradit zahraniční dodavatele technologií a vybavení ruskými zdroji. Rosneft plánuje v následujících 20 letech investovat 400 miliard dolarů do svého arktického těžebního programu.

Ekologická rizika

Těžba v arktických oblastech je také politicky citlivé téma, především kvůli obavám z přírodních rizik, které přináší těžba v tomto regionu.

„Pokud při těžbě v tak zranitelné oblasti, jakou je Arktida, dojde k úniku, obzvláště ropy, bude jej velmi obtížné kontrolovat z důvodu velmi chladného klimatu,“ tvrdí Stephen Singer, vedoucí globálního energetického programu WWF.

Úvodní fotografie: Arktické ropné pole Prirazlomnaja v Pečorském moři pod správou Gazporm Neft. Zdroj: Gazprom Neft

Komentáře

(1)

Peppa

26. duben 2016, 12:31

Zahrávají si s ohněm!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.