EU připravuje trh se zemním plynem na cenovou válku

DomůPlynárenstvíEU připravuje trh se zemním plynem na cenovou válku

Vše je nachystáno pro to, aby na evropském trhu se zemním plynem propukla cenová válka, která zvýší poptávku a umožní Rusku i USA navýšit v Evropě své tržby.

Po minulém týdnu, kdy se EU dohodla na pravidlech pro plynovod Nord Stream 2 a vystoupení německého ministra hospodářství Petera Almaiera, které zahrnovalo oznámení o plánu Německa postavit na severu země dva LNG terminály, se na evropském trhu schyluje k přímé konkurenci mezi dvěma největšími producenty zemního plynu na světě, což by v důsledku znamenalo, dle autora článku Mathewa Carre, snížení ceny zemního plynu. Do této rovnice se samozřejmě musí započítat i ostatní producenti a exportéři zemního plynu – např. Norsko se svými plynovody.

„Stávající evropská infrastruktura má dostatečnou kapacitu ke znatelnému zvýšení dovozu, ať už se jedná o zkapalněný zemní plyn, nebo plynovod.“ pronesli zástupci společnosti BP.

Ceny v Evropě se stále pohybují na relativně vysoké úrovni i po svém pádu v září loňského roku, a jsou proto pro exportéry dlouhodobě velmi zajímavé. Ceny zemního plynu v Asii bývají obvykle vyšší, přesto může nadměrná dodávka v kombinaci s teplým počasím způsobit, že evropské ceny zemního plynu budou pro společnosti přepravující zkapalněný zemní plyn dokonce zajímavější než v Asii, a své tankery tak přesměrují právě k evropským břehům.

V hlavní roli zemní plyn

Rusko i USA podle Mathewa Carre bojují o to, kdo bude Evropě, která má stále z velké části ve svém energetickém mixu energii z uhlí, dodávat čistší palivo – zemní plyn. Vladimír Putin se tím snaží podpořit a ucelit jeden z největších zahraničních příjmů plynoucích Rusku a Donald Trump usiluje pro USA o větší tržní podíl. Projekt Nord Stream 2 i nové LNG terminály navíc částečně odstraňují riziko, které by neslo přerušení dodávek plynu přes Ukrajinu.

„S plynovodem Nord Stream 2 a dvěma terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu se Německo snadno může oprostit od energie z uhlí a také jaderné energie a přitom vyhovět Trumpovi i Putinovi,“ pronesl Laurent Segalen ze společnosti Megawatt-X sídlící v Londýně.