Domů
Plynárenství
EU připravuje trh se zemním plynem na cenovou válku

EU připravuje trh se zemním plynem na cenovou válku

Vše je nachystáno pro to, aby na evropském trhu se zemním plynem propukla cenová válka, která zvýší poptávku a umožní Rusku i USA navýšit v Evropě své tržby.

Po minulém týdnu, kdy se EU dohodla na pravidlech pro plynovod Nord Stream 2 a vystoupení německého ministra hospodářství Petera Almaiera, které zahrnovalo oznámení o plánu Německa postavit na severu země dva LNG terminály, se na evropském trhu schyluje k přímé konkurenci mezi dvěma největšími producenty zemního plynu na světě, což by v důsledku znamenalo, dle autora článku Mathewa Carre, snížení ceny zemního plynu. Do této rovnice se samozřejmě musí započítat i ostatní producenti a exportéři zemního plynu – např. Norsko se svými plynovody.

„Stávající evropská infrastruktura má dostatečnou kapacitu ke znatelnému zvýšení dovozu, ať už se jedná o zkapalněný zemní plyn, nebo plynovod.“ pronesli zástupci společnosti BP.

Ceny v Evropě se stále pohybují na relativně vysoké úrovni i po svém pádu v září loňského roku, a jsou proto pro exportéry dlouhodobě velmi zajímavé. Ceny zemního plynu v Asii bývají obvykle vyšší, přesto může nadměrná dodávka v kombinaci s teplým počasím způsobit, že evropské ceny zemního plynu budou pro společnosti přepravující zkapalněný zemní plyn dokonce zajímavější než v Asii, a své tankery tak přesměrují právě k evropským břehům.

V hlavní roli zemní plyn

Rusko i USA podle Mathewa Carre bojují o to, kdo bude Evropě, která má stále z velké části ve svém energetickém mixu energii z uhlí, dodávat čistší palivo – zemní plyn. Vladimír Putin se tím snaží podpořit a ucelit jeden z největších zahraničních příjmů plynoucích Rusku a Donald Trump usiluje pro USA o větší tržní podíl. Projekt Nord Stream 2 i nové LNG terminály navíc částečně odstraňují riziko, které by neslo přerušení dodávek plynu přes Ukrajinu.

„S plynovodem Nord Stream 2 a dvěma terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu se Německo snadno může oprostit od energie z uhlí a také jaderné energie a přitom vyhovět Trumpovi i Putinovi,“ pronesl Laurent Segalen ze společnosti Megawatt-X sídlící v Londýně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
frank
21. únor 2019, 12:19

No a teď jak do možnosti, že plyn může nakonec být díky cenové válce levnější ( a nejenom plyn ale i další energetické suroviny) než by měl " tržně být" zakomponovat výkřiky některých soudruhů panslovanů a pančíňanů :) ?

éronet, spjutník novákova respůblika a podobné weby budou muset honem udělat nalejevárnu via PŠM :)

Bohuslav.
21. únor 2019, 20:01

Už jsi se dneska vyprázdnil, ty blbe?

Monte
21. únor 2019, 23:36

Ruský plyn je zjevně levnější a výhodnější , a americký plyn může nakupovat jenom takové tele jak je frank.

ivan
21. únor 2019, 22:50

bohužel přehlédli, že spalováním zemního plynu vznikají oxidy dusíku (NOx) a ty jsou karcinogenní jak hrom, tak sice máme ve městech krásně vidět, bez mlh a sazí, ale karcinogenní, aspoň vymřeme a bude klid

orlus
22. únor 2019, 10:58

První věc je že, když budou Němci přecházet z uhlí na plyn, bude dražší elektrika.

Další věc je, že se plyn zdraží, protože kapalný plyn bude dražší, ale kvůli vydíraní Velkého bratra z USA bude muset Evropa tento plyn v nějakém množství nakupovat. Cena se sice zprůměruje s možná levnějším Ruským plynem, ale i tak to vyjde dráž.

Dobře už bylo...

Milan Vaněček
21. únor 2019, 12:32

Karty pro energetiku ČR jsou rozdány, prvý výsledek budeme určitě vidět do roku 2024, to je dle pana Míla konec etapy 1.pro stavbu Dukovan 2. (takže došlo na má slova: počkejme s rozhodnutím na rok 2025, to už bude "vymalováno").

Podaří-li se cenu plynu držet v Německu a okolí na takové úrovni, že pružné plynové elektrárny budou vyrábět elektřinu okolo 100 EUR/MWh a velké FVE budou v té době již převážně stavěny bez dotací (s předpokládanou cenou výroby pod 50 EUR/MWh)

tak naše nová jaderná elektrárna nemá ve středoevropském prostoru šanci ani při financování s garancí státu (která dle Míla i Beneše ušetří cca 50 EUR/MWh z ceny elektřiny). Oba počítají s reálnou cenou elektřiny z JE tak jak to spočítal pan Šnobr, ti je 150 EUR/MWh v době spuštění elektrárny do provozu, to co zde kdysi presentoval pan Wagner, to jsou fantasmagorie ekonomických diletantů), to znamená při státní záruce 150-50=100 EUR/MWh. To je optimistický benchmark pro jádro z ekonomického hlediska.

Takže počkejme si po roce 2022, to už bude jádro v Německu vypnuté, uhlí se začne odstavovat,

a bude rozhodující jak se vyvine cena plynu v Německu, už dodávaného i přes NS2.

Cenová válka na trhu s plynem by měla být pro nás spotřebitele dobrá věc.

Petr
21. únor 2019, 19:01

Žádná taková cenová válka v EU být nemůže, když už teď je Asie schopna nakupovat LNG za vyšší ceny než Evropa.

asym
21. únor 2019, 12:35

Frantičku dej si obkládek na čelo ať se ti nazavaří mozeček. Tyto novinářské ničím nepodložené tlachy jsou jen důsledkem okurkové sezóny. Neboj nic neslevní - ani plyn...

Lubos Vozar
21. únor 2019, 13:06

Pan (alebo pani?) diskutujuci asym, ukazte nam prosim vasu analizu ktora by potvrdila vase tvrdenie: "Neboj nic neslevní - ani plyn". Ak ho nemate tak v tom pripade tu len alen trollite. Treba vam pripomenut kolko stal plyn v 2012?

https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=russian-natural-gas&months=120

joško
21. únor 2019, 13:03

na mezinarodnim trhu mužou rozdavat zadarmo a naši zločinci si zvednou za přepravu poplatek jako kdyby každy rok stavieli novy plinovod dostali ho z 3,50heleře papuče pičo.

Kalfa
21. únor 2019, 15:30

Orientace na jeden druh paliva je přinejmenším nezodpovědnost.

Pik
21. únor 2019, 18:15

Rusko i USA si uvědomují, že cenová válka pro ně není výhodná. Vznikne kartelová dohoda, neobo si trh rozdělí. A i kdyby plyn náhodou zlevnil, vydělají na tom firmy a koncového zákazníka se to nedotkne. Takže s tím optimismem bych byl opatrný.

Petr
21. únor 2019, 18:58

To jsou teda nesmysly. Jestli se do EU nedoveze 50 miliónů Afričanů, a nebudou se jim vyplácet pořádné dávky na bydlení a topení, tak nevidím žádnou šanci na to, aby se v EU jakkoliv zvedala spotřeba zemního plynu.

CO2 povolenky a zateplování tomu budou dostatečně bránit.

Carlos
21. únor 2019, 21:36

Vy jste konspirační teoretik každým coulem, nu což, byl jsem na pivu se Žoržem Šorošem a starým Rothschildem, když jsem jim o Vás říkal, tak se váleli smíchy po stole až převrhli pivní slámu.

Vy si opravdu neumíte představit jak v EU výrazně zvýšit spotřebu plynu? Tak si to vezměme postupně, jednak expanze o nová teritoria na Balkáně, jednak růst životní úrovně východního křídla, jednak přechod na pružnou výrobu a konec uhlí a dost možná konec JE.

Ať se Francouzi třebas staví na hlavu, ať s na hlavu staví třeba ten Slovák, který světu ukázal že přísahy fungují a vesmír upraví realitu tak, aby odpovídala pravdě, ale JE budou v budoucnu druh na vymření, prvně v EU a USA, následně dost možná po celém světě. Jediný důvod proč do nich investují pochybné režimy jsou vojenské projekty a měření si pindíků s ostatními. Pro tyto země mimochodem neexistuje absolutně žádný jiný důvod proč jít do projektů JE, jsou mnohem lépe obdařeny přírodou než Evropa.

Egypt může využít, jsou tam celkem měkké vápence, šlo by to snadno, starý projekt elektrárny na Katarské proláklině by dával asi 360MW konstantně jen z výparu, plocha jezera by byla asi 12000km^2, pro PVE s cyklem několika dní by se dalo dosáhnout výkonu až 11,1GW, pokud budeme uvažovat že konvenční hydroelektrárny nepojede stále, ale bude poněkud špičková a v provozu 12h denně, jsme na 11.8GW, to je celkem dost a pokud by se šlo do absolutního maxima dle toho jak může vypadat diagram produkce a odběru po jejím dokončení, tak se můžeme bavit klidně o 20GW či více, i v závislosti na kolísání hladiny jezera. Navíc by došlo k navýšení srážek v Egyptě a nejspíš i poklesu písečných bouří. navíc by se region mírně ochladil. V Sýrii se dají snadno konvertovat dvě přehrady na PVE což by znamenalo zase možnost více FVE a s tím spojené důsledky....

Nebudu Vám zde vypisovat všechny možné projekty v oblasti, ani jinde po světě, bylo by jich dost a i o značném výkonu. JE by tam potřeba nebyly.

Bohuslav.
21. únor 2019, 20:07

Nechápu, jak může bejt cenová válka mezi Ruskem a USA, když plyn z USA je mnohem dražší, než ten ruskej. Navrch Rusko ho dodává v plynovodu a USA ho musí ořevážet v nějakejch plynotankerech. Vždyt už to tu bylo. Některej stát, myslím že to bylo Polsko zašal dovážet plyn z USA a nelíbí se jim jeho cena, když viděj, že Rusko dodává levnější. Takže jediná válka bude v tom, zda USA ten svůj plyn dokáže zlevnit, ale tomu nevěřím. Spíš to bude tak, že vazalové USA budou nakupovat plyn z Ruska a USA za jejich ceny, takže drahej americkej a levnější ruskej a pak to smíchaj dohromady a spotřebitel to zaplatí.

orlus
22. únor 2019, 11:04

Je to přesně a ještě se zdraží elektřina, protože Němci zastaví uhelné elektrárny a místo nich nastartují plynové.

Loudil
21. únor 2019, 23:18

Plyn bude v Evropě rozhodně potřeba ještě mnoho let. Kromě Finska,Francie, ČR, SR, Běloruska, Anglie, Ruska bude asi všude jinde atom zrušen. A navíc půjde do kytek i uhlí. Výkon OZE půjde sice nahoru , ale atom s uhlím jen tak nenahradí.

Vojtěch Ungerman
22. únor 2019, 07:05

Řídit se jen cenou a dobrovolně být závislý na jedinné trubce z Německa je hazard! Cesta k energetické samostatnosti by měla být na prvním místě, tak jako potravinová atd.. Ale to asi eurohujer nikdy nepochopí a raději bude dobrovolným vazalem.

Carlos
22. únor 2019, 10:09

Fetiš potravinové soběstačnosti nás ročně stojí pár miliard na škodách na krajině a z dlouhodobého hlediska je cesta do pekel, zejména s našim zemědělstvím. Nehledě na to má naše a celoevropské zemědělství permanentní krizi z nadprodukce. Také jak definujete tu soběstačnost? To že můžete mít denně půl krávy? Nebo je dost na to aby měl každý kilo chleba na tři dny? Ono je to v zásadě asi jedno, s našimi zemědělci jdeme vstříc zářným zítřkům pojídání škorpiónů na písečných dunách. (Viděl jste jak už zvládli dorasovat jižní Moravu? A vzhledem k setrvačnosti společnosti za to stále možno vinit socialistické zemědělství)

Loudil
22. únor 2019, 11:05

TO : Carlos

Ono to zemědělství EU má také "něco do sebe" a v mnoha ohledech je horší jak to naše bývalé socialistické. Dám dva příklady . 1. Díky dotacím se vyplatí Němcům vychovat malé prasátko, ale dokrmit ho do porážkové velikosti se zase vyplatí Dánům a tak se malá prasátka v kamionech převáží do Dánska , tam je dokrmí do porážkové velikosti, ale porazit je a rozporcovat, je zase nevýhodnější v Polsku ! Proto se velká prasata vezou kamiony do Polska, tam je zabijí a naporcují a pak toto maso často zase "uzavře bludný kruh" a skončí na stole hospodyněk v Německu, kde se ten čuník narodil. Takže čuníci jedou přes Německo, Dánsko, Polsko, ČR zpět do Německa ke spotřebě. Bratru 2500 Km po dálnicích. Já pamatuji za časů socialismu prasečáky skoro v každé české vesnici. Když tam čuník dorostl, byl odvezen třeba 15 km na jatka v nejbližším okresním městě a jeho maso se často jedlo právě jen na daném okrese. Nevím, proč vozit prase po půlce Evropy ! 2. Kvalita půdy. Za časů socialismu mělo každé JZD svou živočišnou výrobu = dostatek hnoje do orné půdy každý rok. Dnes, aby byl co největší zisk se živočišná ruší = každý vidí rozpadlé socialistické vepříny a kravíny po vesnicích a do půdy se cpe jen samá chemie. Půda je pak neuvěřitelně tvrdá jako beton a ještě navíc otrávená. Opravdu nevím ,proč by ČR neměla být plně soběstačná ve všech druzích masa, v obilí, bramborách, cukrové řepě,... na to vše tu máme ideální podmínky. Naopak dovážet - banány, pomeranče, fíky, olivy,...to tu asi nevypěstujeme.

Carlos
22. únor 2019, 19:18

Pokud vím, tak u vás v Číně máte snad prasečáky o sedmi patrech, ne?

Jo a taky provedli meliorace, zničili meze a remízky, s dovolením dodrbali krajinu takovou měrou že kdyby všichni zmizeli ze dne na den, tak se z toho krajina nevzpamatuje nad tisíc roků. Kdyby do toho nedrbali, tak se polovička problémů neřeší. Taky si najděte jak velké jsou zemědělské podniky v západní Evropě a jak u nás. Podívejte se na formu vlastnictví a na X dalších věcí. Takový přístup si jinde ve světě ke krajině, tedy tam kde se nehrálo na přetvoření přírody. Je sice hezké že za socialismu mělo každé JZD svá prasata, ale jednak to bylo neefektivní a jednak co je to platné když se přetransformovala v mamutí destruktivní podniky?

Zajišťovat soběstačnost ve všem je pitomost, zcela to popírá odvěký vývoj společnosti kdy docházelo vždy k tomu že se lidé a celé komunity na něco specializovaly a byly v tom dobré a zbytek, pokud se mu věnovaly, měl jen místní význam a rozhodně v dané produkci nemuseli být soběstační. Respektive co je to vlastně soběstačnost? Zajištění běžné spotřeby, nebo zajištění krizové spotřeby? Co je krizová spotřeba?

Novak
5. březen 2019, 16:29

Jenže největší škody na krajině má na svědomí řepka a kukuřice, které se převážně nepěstují jako potraviny nýbrž k "energetickým" účelům .

Zbrojovák
22. únor 2019, 11:03

Článek je oblbující prestitutský nesmysl, protože USA nemají ani dost plynu pro sebe, natož aby ho vyváželi! Kde je dnes ta slavná "plynová revoluce" před 4lety, kdy kradli ropu a plyn v Sýrii a vydávali ji za svoji ropu a plyn vytěžený v USA. Všichni ředitelé závodů zpracovávajících ropu a plyn věděli jaký je původ oddávaných surovin. Prý břidlicová ropa a plyn... Jakmile jim Rusové zatli tipec v Sýrii a jejich "spřátelení teroristé" přestali dodávat přes Turecko a Irák, tak bylo v tisku ticho po pěšině! No a další věc je pokud USA nějaký plyn dnes dodávají, tak je to plyn nakoupený v Rusku na Jamalu! Ten pak s velkou slávou dodávají do Evropy do Německa za čtyřnásobnou cenu! Proč je tomu tak? Protože v Rusku sedí u moci stejná židosionistická klika jako v USA, Británii atd. Stačilo by zavřít kohoutky a možná by prestituti přestali zveřejňovat pomlouvačné články o Rusku, kterých je každý den v tisku a na netu kupa!

Lubos Vozar
22. únor 2019, 14:14

Tak to som sa pobavil, ze USA nemaju dost plynu ani pre seba... HAHAHAHA

USA je pan Zbrojovak najvacsi producent plynu na svete a to uz niekolko rokov.

Prosim vas radsej tu neprispievajte! Nahodou by tie vase desinformacie niekto bral aj vazne...

A odporucam va zacat sa seriozne vzdelavat!

Pepa
23. únor 2019, 10:23

Dívejte, hlavně se neposmívejte. Co to je "seriozně se vzdělávat" ?? To je hloupost, energetická bezpečnost je hlavně politickou a válečnou strategií, tam serioznost nehraje roli. Politické rozhodnutí může být zcela jiné, než ekonomické.

Ad USA - jak dlouho jim ten plyn z frakování vydrží?? 5-10 -50let ?? tedka ukažte svou serioznost, borče..

Ad atom - něco ze zákulisí - dúvodem pro útlum JE na západě je předpoládaný NEDOSTATEK kádrů za 10-15-20 let, vlivem vysoké odbornosti migrantských odborníků. Prostě nebudu lidi, kteří by tak složité technologie obsluhovali. Viz Švédsko, tam už je to zjevné. Německo bude asi poslední na řadě, ale ti jsou zase hujeři a chtějí to mít raději v předtsihu, než se to tam projeví v plné míře.

Závěr - pokud nám BUDE DOVOLENO globálními hráči postavit nové JE, je to dobré znamení. To ukazuje, že zde vliv nově příchozích inženýrlů nebude, takže migrace se zde masově neprojeví. Dtto Slovensko. Jasným důkazem je Madarsko - tam se JE staví a jejich postoj k migraci je jasný.

Někomu to bude připadat jako konspirace, ale třeba to někomu otevře oči.

Carlos
23. únor 2019, 12:26

Takže budeme vyhazovat peníze za to co kdyby válka... To už pro JE fakt není jiné ospravedlnění než věčné přípravy na minulé války, které začínají být naprosto nemyslitelné? Víte Válka je možná jen pokud máte dost lidí na kanónfutr, tedy mužů do 30 let a navíc dostatečně velkou porodnost na to aby to nepředstavovalo riziko pro populaci, tedy snad nejméně 3 děti na ženu, už při těch 2.1 je válka natolik drahou záležitostí že mimo krajní nouzi do ní nikdo nejde, krajní nouzí je stav napadení, což je zase situace kdy pokud nemáte spojence a nebo velké území, je po vás, strategii blitzkriegu znají dnes všichni. Vietnamská válka skončila v roce 1975, roku 1970 dosáhla porodnost v USA 2,44 dítěte, v roce 1973 už byla 2,04, o rok později pod 2. A celé 60. letěla porodnost prudce dolů, mimo výkyvu 67-70.

V okolí Evropy není nikdo kdo by byl schopný vojensky Evropu napadnout, konvenčně, raketový/letecký útok je něco jiného, tam jsou ale JE platné jak mrtvému zimník, nebudu psát konkrétně jak, stačí málo a odpálíte celou EPSku. Proti tomu je mnohem odolnější distribuovaná OZEsíť, lokální výroba..., kde se bavíme o nutnosti destrukce stovek až tisíců zařízení. Rostoucí kabelizace rozvodů a umisťování kritických prvků opět do budov, dále zvyšuje odolnost soustavy.

Země v okolí Evropy mají v současnosti sestupný trend porodnosti, Írán je dlouhodobě na 1,6X dítěte na ženu, Turecko do roku 2022 bude na 2, ale dost možná pod, problém je že Erdogan je mezi dvěma ohni, pokud udělá podporu porodnosti, vytvoří si etnický problém s Kurdy, kteří celkovou porodnost zvedají i dnes (někde jsem četl že Turci jako etnická skupina mají porodnost už pod 2, Kurdové nad 2), pokud nic neudělá, bude mít po velkých plánech. Sýrie bez ohledu na válku jde k 2.0 do dvou let je na 2.6, no do roku 2034 začne vymírat. Saúdská Arábie bude do dvou let na 2.1 dětech na ženu... Lybie bude do 2-3 let na 2 či pod. O bývalém SSSR škoda mluvit, ten je odepsán.

Pokud Vám tedy jde o přípravu na válku, kde se nehraje na ceny, tak je mnohem lepší OZE + P2X, kde se budeme bavit o cenách v krizové situaci ne horších než 120€/MWh, ale to máme se současnou technologií a bez započtení změn cen, ty budou do deseti či podobně let atakovat a dost možná prolamovat hranici 30€/MWh, taktéž vzroste účinnost procesu výroby P2X, čímž se budeme bavit o 87€/MWh elektřiny z tohoto cyklu.

No a co se týká té konspirace, nenapadá Vás že nikdo není už na západě zvědavý na polovojenský režim, který vládl ve světě jenom díky dvěma brutálním válkám, totalitám a na hlavu postavil všechno co bylo známé do roku 1914? Jenom se podívejte na to jak 4 roky změnily svět, v co byl uvržen. Co vzniklo z těch Válečných běsů, jaká monstra se z toho zrodila ze smrti milionů. Podle genetických výzkumů dokonce tyto události mohly změnit epigenetiku celých populací, dlouhodobě. Divíte se že je nižší vůle podřizovat se v 2.-3.-4. generaci po této události něčemu co smrdí vojnou? A že jí JE díky podstatě smrdí, stejně jako jí smrdí ne moc reformované tereziánské školství či pruská kadetka.

Lidi prostě, bez ohledu na Vaši konspiraci, nejsou a mimo jiné není atraktivní studovat X let náročný obor a pak do konce života čumět na měřáky za tabulkovou mzdu v nepřetržitém provozu. Lidé chtějí jiné věci, než v minulosti, najděte si to, jsou na to celkem zajímavé výzkumy.

Novak
5. březen 2019, 16:51

Globální válka od roku 1945 ale nenastala právě jen kvůli možnosti totální anihilace, tedy díky atomu. Taková válka není v podstatě pro nikoho výhodná, ani pro ty kruhy, co to obvykle organizují. Jinak by jich už nesporně bylo několik a svět by asi vypadal jinak. Takhle se vymýšlí různé jiné, kreativnější, ale ne tak účinné, metody, jak zauzlovaný cyklus rozuzlovat nějak jinak, záporné sazby, peníze z helikoptéry, sankce, virtuální realita, terorismus...

No lidé chtějí to co vždycky, tedy nic moc nedělat a mít se dobře a teď na nás budou pracovat ti roboti, tak se k tomuto dávnému snu už blížíme :)

Lubos Vozar
24. únor 2019, 11:13

Pan diskutujuci pepa, to snad nemyslite vazne? tak vy budete obhajovat cloveka co tu siri nezmysli? "pokud USA nějaký plyn dnes dodávají, tak je to plyn nakoupený v Rusku na Jamalu!" To vam neprekaza, ze tu niekto siri desinformacie?

Inak plynu maju z dokazanych zasob minimalne na 30 rokov a je odhad ze do 2022 budu tazit cez 14 MMbbl/d ropy, daleko najviac na svete. Takze mozem mat vyhrady voci politike USA ake chcem, a ze ich mam dost, ale uprierat si realitu z ideologickych dovodov teda nebudem.

Inak vsetko si mozete jeednoducho dohladat tu:

https://www.eia.gov/naturalgas/crudeoilreserves/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se