Domů
Plynárenství
Evropa ještě nezvítězila v energetické válce s Ruskem, říká šéf agentury IEA
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Evropa ještě nezvítězila v energetické válce s Ruskem, říká šéf agentury IEA

Evropa navzdory výraznému poklesu cen zemního plynu ještě nezvítězila v energetické válce s Ruskem. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Varoval přitom, že Rusko by mohlo ukončit zbývající dodávky plynu do Evropy a že globální poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) zřejmě poroste v důsledku oživení čínské ekonomiky. To by mohlo zkomplikovat plnění evropských zásobníků plynu před příští zimou.

„Rusko vsadilo na energetickou kartu a nevyhrálo,“ uvedl Birol.

„Bylo by ale příliš odvážné tvrdit, že Evropa už energetickou bitvu vyhrála,“ dodal Birol. Upozornil, že příští zima by v případě chladnějšího počasí mohla být pro Evropu obtížnější než ta nynější.

Šéf největší německé energetické společnosti RWE Markus Krebber nicméně v nedávném rozhovoru s agenturou Reuters předpověděl, že ceny plynu v Evropě se už nevrátí na rekordní maxima z loňského roku. „Situace na trhu s plynem už teď není tak napjatá, zejména díky mírné zimě a obnovování produkce jaderných elektráren ve Francii,“ uvedl.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla, kromě relativně teplého počasí v zimních měsících k tomu přispěly také rozsáhlé námořní dodávky LNG.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

Minulý týden cena plynu pro evropský trh poprvé od roku 2021 sestoupila pod 50 eur (zhruba 1200 Kč) za MWh. Zůstává ale výrazně vyšší než v době před zahájením útoku ruských vojsk na Ukrajinu, což mimo jiné snižuje konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Birol upozornil, že evropskou ekonomiku zatím nepostihla rozsáhlá recese, ačkoliv ji energetická krize tvrdě zasáhla. „Ceny (plynu) jsou stále sedmkrát vyšší než ve Spojených státech, ceny elektřiny jsou třikrát vyšší než v Číně,“ uvedl. „Trvalé řešení energetické bezpečnosti by mělo být založeno na čisté energii,“ dodal.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
23. únor 2023, 19:35

Snad je rozhodnuto. Rusko má energie a suroviny (snad třetinu světových zásob) a EU ne a musí je shánět všude možně a platit prémii za to, že se nejedná o dodávku z Ruska.

Petr
23. únor 2023, 20:30

Proto EU musí hned a definitivně přejít na OZE. Nic jiného nemáme.

feliz navidad
23. únor 2023, 21:15

Když se podívám na výrobu OZE v Německu ve dnech 23.-29.1.2023 tak se toho okamžitého a definitivního přechodu na OZE dost děsím...

hellokitty
24. únor 2023, 10:05

podla jedneho tyzdna planujete energetiku krajiny na cely rok?

Bob
25. únor 2023, 13:06

Ano i na ten jeden týden je potřeba energetiku plánovat.

Nějaké plány na průměrné hodnoty výroby a spotřeby jsou k ničemu.

Nebo ten týden zavřeme fabriky, nebudeme topit a ohřívat vodu, jezdit vlaky, metrem, elektromobily, atd.?

V případě elektřiny je potřeba plánovat ne jen na každou hodinu, ale doslova na každou minutu.

Petr Dolák
24. únor 2023, 00:25

Uvidíme už do 2 let, zda německý, vysoce nestabilní a na počasí plně závislý systém produkce elektřiny bude slavit své vítězství. Zatím tomu moc nevěřím.

P.S. Norům se jejich obnovitelný zdroj energie již jaksi odmítá obnovovat. Sucha drží hladiny přehrad na historických minimech. A nejenom tam, podobný průšvih mají i přehrady severoitalské.

Michal K.
24. únor 2023, 17:30

ako vidime v nemecku tam to seka kopec lacnej elektriny.

Keby aspon tie emisie sli dole

Bob
25. únor 2023, 13:19

Když napíšete A, musíte napsat i B.

Když hodně fouká a svítí a není spotřeba (typicky jarní větrná a jasná sobota a neděle), tak je elektřiny nadbytek a je levná. Díky propojení soustav z toho můžeme těžit i my.

Když je spotřeba vysoká (např. topná sezóna všední den) a nefouká a nesvítí, tak je elektřiny málo a je drahá. V tom případě ji díky propojené soustavě odčerpá bohatý soused, kterému vyšší cena nedělá tak velký problém.

Týká se to i doby kdy nefouká a a je roční doba vhodná pro FVE. Ve večerní špičce odběru (kolem 20-21 hod) už FVE nevyrábějí.

Pro nás jako chudší zemi je to celkově nevýhodné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se