Domů
Německo
Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

Německo
6 komentářů
24. srpen 2022, 13:51
ČTK

Berlín 24. srpna (zpravodaj ČTK) – Německá vláda dnes schválila soubor závazných opatření na úsporu energie a rozhodla, že v zájmu energetické bezpečnosti budou mít nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami. Dnes to po jednání vlády oznámili ministři hospodářství a dopravy Robert Habeck a Kurt Wissing. Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny.

„Kapacita železnice je naplněna, proto se neobejdeme bez upřednostňování,“ řekl Wissing o přepravě uhlí.

Poznamenal, že priorita vlaků s uhlím nebude plošná, ale bude se týkat vybraných koridorů. Za nezbytné považuje upřednostňování vlaků s energetickými surovinami také Habeck, který zároveň oznámil, že vláda souhlasí i s balíkem energetických úspor.

Součástí úspor je mimo jiné nařízení nevytápět veřejné budovy na více než 19 stupňů Celsia, na chodbách a v halách by se pak topit nemělo vůbec. Odstaveno bude noční osvětlení fasád budov a majitelé domácích bazénů nebudou smět vodu ohřívat plynem a elektrickou energií.

„Nepotýkáme se s nedostatkem elektrické energie, bojujeme s prudkým růstem cen elektřiny,“ řekl Habeck.

Ministr hospodářství k šetření opakovaně vyzval i veřejnost, dodal ale, že vláda nebude chodit po bytech s teploměrem. „Nechceme nikomu měřit teplotu v ložnicích,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Maly Jarda
24. srpen 2022, 18:29

Mne fascinuje že Němci mají tu drzost chtít všem ostatním vše organizovat a nařizovat zatímco svoji zemi vedou k bankrotu.

Anton Meško
25. srpen 2022, 09:31

„Nepotýkáme se s nedostatkem elektrické energie, bojujeme s prudkým růstem cen elektřiny,“ řekl Habeck.

Tento výrok sa ťažko komentuje. Takže podľa Habecka neplatí základné pravidlo trhu. Vyššia ponuka ako dopyt, klesá cena, nižšia ponuka ako dopyt rastie cena.

Emil
25. srpen 2022, 09:44

Nedostatek elektřiny přímo zatím není, je ale nedostatek plynu, který způsobuje růst ceny plynu, který zprostředkovaně způsobuje růst cen eletkřiny, protože bez plynu se poptávka po elektřině v Evropě momentálně pokrýt nedá. Základní pravidlo trhu tedy platí, jen to je trochu složitější než jak to popisuje tento ministr.

Zbyněk Poisl
25. srpen 2022, 10:07

Vždyť Německo má 200GW výkonu v OZE, tak na co potřebují uhlí a plyn? Slunce svítí a vítr foukají přece úplně zadarmo, takže mají elektriky zadarmo co hrdlo ráčí!!! :-))) Také je potřeba si všimnout, že německé uhlí je bezemisní.... Zachvíli budou bezemisní i pneumatiky a PET flašky. Dočkejte zimy!

Milan Vaněček
25. srpen 2022, 12:08

Opět sbírka nesmyslů od Poisla. Kombinovaná s ironií. Škoda že nekomentuje též jadernou Francii.

minduton
25. srpen 2022, 21:10

Distribuční poplatky se příští rok ztrojnásobí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se