GasNet rozvíjí udržitelnost v plynárenství s Českým cirkulárním hotspotem
Společnost GasNet rozšiřuje spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN): Největší distributor plynu v České republice se stal novým členem Českého cirkulárního hotspotu. Ten posiluje spolupráci mezi svými členy s cílem rozvíjet ekonomiku šetrnou ke zdrojům. „Těšíme se na inspirativní růst v pestré komunitě odpovědných firem. Důležité téma, se kterým do hotspotu přicházíme, je transformace energetiky založená na obnovitelných zdrojích,“ říká Kateřina Morrisová, Head of ESG & Security GasNetu.
INCIEN je nevládní nezisková organizace, která v České republice prosazuje cirkulární ekonomiku. Český cirkulární hotspot, který INCIEN zaštiťuje, se zaměřuje na praktickou spolupráci mezi organizacemi s cílem sdílet a realizovat nejlepší nápady rozvíjející cirkulární ekonomiku. Do více než čtyřicetičlenné komunity patří například Česká spořitelna, Hutira, Energy Financial Group nebo Fakulta mezinárodních vztahů VŠE.
„S INCIEN již spolupracujeme například v rámci vzdělávání našich zaměstnanců. Organizace připravuje pravidelné webináře o udržitelnosti. Naše členství v hotspotu je dalším krokem v naplňování ESG strategie GasNetu, kdy pečujeme o naši uhlíkovou stopu a připravujeme se na zvyšování podílu obnovitelných plynů v distribuční síti – konkrétně biometanu a vodíku,“ upřesňuje Kateřina Morrisová.
Biometan a vodík jako součást cirkulární ekonomiky
Koncept cirkulární ekonomiky klade důraz na šetrné zacházení se zdroji, minimalizaci plýtvání a prodlužování životnosti výrobků. Na konci životního cyklu dává produktům jiné využití či posílá znovu do oběhu suroviny pomocí recyklace. Cirkulární ekonomika tak předchází vzniku odpadu a minimalizuje jeho produkci.
„V tomto kontextu je klíčová 100% připravenost naší distribuční sítě na využití obnovitelného biometanu. Ten se mimo jiné vyrábí z biologického odpadu. Biometan do naší sítě vtláčíme již od roku 2019 a má v České republice jednoznačně velký potenciál. Do roku 2030 by mohl nahradit 10 až 15 % tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy. Složením je téměř identický se zemním plynem, má ale tu obrovskou výhodu, že si ho umíme vyrobit v ČR. Je to obnovitelný zdroj energie s neutrální uhlíkovou stopou,“ zdůrazňuje Kateřina Morrisová s tím, že se GasNet systematicky připravuje také na distribuci vodíku.„Díky tomu, že GasNet dlouhodobě investuje do modernizace plynárenské infrastruktury, je naše síť technicky připravena na 20% příměs vodíku se zemním plynem a biometanem. Samozřejmě intenzivně pracujeme na tom, abychom byli schopni distribuovat i vyšší procento vodíku,“ dodává Kateřina.
Bez plynů to nepůjde
Čísla mluví jasně: Dnešní i budoucí poptávku po energiích nejsme v ČR schopni uspokojit bez plynu. Zatímco v minulém roce činila spotřeba elektřiny ČR necelých 74 TWh, plynu jsme potřebovali okolo 100 TWh. Takové množství energie nelze jednoduše nahradit.
„Společnost potřebuje spolehlivé dodávky v průběhu celého roku. Ty díky svým vlastnostem nabízí plyn distribuovaný z více různých a bezpečných zdrojů. Dnes zemní plyn a do budoucna ten zelený – tedy biometan a vodík. Na rozdíl od elektřiny ho lze ve velkých množstvích dlouhodobě skladovat. Ve chvíli, kdy nebude dostatek energie z jiných obnovitelných zdrojů, například v zimě, umožní plyn potřebnou flexibilitu i stabilitu. Plyn má také těžce nahraditelné vlastnosti pro vysokoteplotní průmyslové procesy – například ve sklářství nebo ocelářském průmyslu,“ uzavírá Kateřina Morrisová.Poznejte více o ESG v GasNetu ve Zprávě o udržitelnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se