Domů
Plynárenství
Gazprom nevylučuje možnost dodávat do Maďarska plyn nad rámec dlouhodobého kontraktu
Stavba plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

Gazprom nevylučuje možnost dodávat do Maďarska plyn nad rámec dlouhodobého kontraktu

Maďarský ministr zahraničí po jednání s místopředsedou vlády Ruska prohlásil, že si Gazprom ponechá možnost letos do země dodat větší objem zemního plynu nad rámec dlouhodobého kontraktu. Zároveň informoval, že smlouva o vybudování dalších bloků v jaderné elektrárně Paks bude po velkých zpožděních projektu upravena. Informoval o tom portál Euractiv.

Dlouhodobě jsou vztahy Maďarska s Ruskem odlišné od ostatních evropských zemí. Tento rozdíl byl v posledních měsících dále umocněn. Premiér Maďarska Viktor Orbán útok Ruska na Ukrajinu odsoudil, ale vyhýbá se osobní kritice ruského prezidenta Vladimira Putina.

V roce 2021 Maďarsko s Gazpromem uzavřelo dlouhodobý kontrakt o dodávkách zemního plynu na 15 let. Rusko se zavázalo dodávat 4,5 miliardy metrů krychlových (bcm) zemního plynu ročně. Z toho 3,5 bcm plynu mělo být přepravováno plynovodem TurkStream a 1 bcm přes Rakousko. Maďarsko z Ruska získává 80-85 % zemního plynu a zhruba 80 % surové ropy. Plyn se nyní přepravuje plynovodem TurkStream vedoucím přes Černé moře do jihovýchodní Evropy, konkrétně do Turecka a následně do Bulharska. To Rusku umožňuje vyhnout se Ukrajině.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó 11. dubna jednal s místopředsedou vlády Ruska Alexandrem Novakem.

"Gazprom si ponechává možnost, pokud to budeme potřebovat v rámci přípravy na zimu nebo k naplnění zásobníků..., tak můžeme nakoupit další plyn nad rámec množství stanoveného v dlouhodobé dohodě," uvedl ministr zahraničí Maďarska Szijjártó.

Ministr Maďarska nepřiblížil, o jaké objemy plynu by se mohlo jednat. Novak maďarského ministra ujistil, že dodávky plynu přes TurkStream budou pokračovat. Na začátku června se podle bulharského provozovatele přepravní soustavy Bulgartransgaz na plynovodu TurkStream plánuje odstávka. Bulharsko bylo jednou z prvních zemí, kam Rusko přestalo dodávat zemní plyn v dubnu 2022. Bulharsko je tedy tranzitní zemí pro plyn do Řecka, Srbska a Maďarska.

Tématem jednání byla i ropa a rozšíření jaderné elektrárny Paks

Zástupci obou zemí se dále shodli, že maďarská ropná a plynárenská skupina MOL bude platit tranzitní poplatky za přepravu ropy ropovodem Družba přímo ukrajinskému provozovateli Ukrtransnafta. Ten minulý měsíc oznámil, že plánuje tranzitní poplatky zvýšit.

K tématu jaderné energetiky ministr Szijjártó prohlásil, že státem vlastněná ruská jaderná společnost Rosatom souhlasila upravit uzavřenou smlouvu, původně podepsanou v roce 2014, o rozšíření jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. Rosatom tehdy získal smlouvu na vybudování dvou jaderných VVER reaktorů s výkonem 1,2 GW. Szijjártó prohlásil, že smlouvy velmi zpožděného projektu budou upraveny a budou předmětem schválení ze strany Evropské komise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
13. duben 2023, 18:22

No a proč by se nemohli chovat tržně a nakupovat nejlacinější plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se