Domů
Plynárenství
Gazprom přestane dodávat plyn nizozemské GasTerra, odmítá platit v rublech
Spalování plynu
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Gazprom přestane dodávat plyn nizozemské GasTerra, odmítá platit v rublech

Nizozemská GasTerra se od dneška zařadí mezi společnosti, které přestanou odebírat ruský plyn. Důvodem je odmítnutí společnosti přistoupit na nové podmínky v podobě platby za odebraný plyn v rublech. K ohrožení dodávek by nicméně dojít nemělo, společnost si již zajistila plyn jinde.

Okruh subjektů, kterým Rusko přestane dodávat zemní plyn, se rozšíří o další společnost. Tou bude nizozemská GasTerra, která je z poloviny vlastněná nizozemskou vládou, zbylou polovinu společnosti drží stejným podílem ropní giganti Shell a Exxon. Gazprom měl dle agentury Reuters společnosti v rámci stávajícího kontraktu dodat do konce září další 2 miliardy metrů krychlových plynu.

„Rozumíme rozhodnutí GasTerra nepřistoupit na jednostranně nastolené platební podmínky Gazpromu. Toto rozhodnutí nebude mít žádné následky pro fyzické dodávky plynu nizozemským domácnostem,“ uvedl na Twitteru nizozemský ministr energetiky Rob Jetten.

Společnost dle agentury Reuters v prohlášení uvedla, že se rozhodla nepřistoupit na nové platební podmínky, které zahrnují otevření bankovních účtů, na něž by platba byla provedena v eurech a následně byla převedena do rublů. Tento postup by dle společnosti mohl porušovat sankce uvalené Evropskou unií, stejně tak by vedl ke značným finančním a provozním rizikům.

Gazprom uvedl, že dodávky budou pozastaveny po celou dobu, než budou platby provedeny v souladu s novými podmínkami.

„Nelze předem říci, jaký dopad bude mít výpadek 2 miliard metrů krychlových ruského plynu na situaci ohledně nabídky a poptávky na evropském trhu,“ dodala společnost.

Nizozemská vláda podle mluvčího tamního ministerstva hospodářství nicméně zatím nehodlá spustit krizový plán, který by zahrnoval omezení dodávek průmyslovým odběratelům. Stejně tak tamní provozovatel přepravní soustavy neočekává v souvislosti s přerušením dodávek ruského plynu společnosti GasTerra žádný dopad na provoz soustavy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se