Domů
Plynárenství
Maďarsko: Provoz plynovodu TurkStream je po obnovení exportní licence zcela zajištěn
Pokládání plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

Maďarsko: Provoz plynovodu TurkStream je po obnovení exportní licence zcela zajištěn

Riziko přerušení dodávek ruského plynu do Evropy skrz plynovod TurkStream pokleslo poté, co nizozemské úřady obnovily exportní licenci tamní společnosti South Stream Transport, která plynovod provozuje. Na dodávkách plynu skrz tuto přepravní trasu je závislé především Maďarsko, do kterého ruský plyn před zprovozněním tohoto plynovodu proudil přes Ukrajinu.

Po přerušení dodávek plynu skrz plynovod Nord Stream 1 a dřívějším ukončení přepravy přes Polsko nyní ruský plyn proudí do Evropy pouze skrz Ukrajinu a Turecko, dále poté ve zkapalněné podobě (LNG) z exportního terminálu Yamal LNG.

Dodávky skrz plynovod TurkStream v dlouhodobém horizontu nicméně ohrozil krok nizozemských úřadů, které v polovině září odebraly exportní licenci společnosti South Stream Transport s odůvodněním, že je v rozporu s evropskými sankcemi proti Rusku. Na začátku tohoto týdne nicméně podle serveru S&P Global Platts došlo k jejímu obnovení.

„Provoz TurkStreamu je nyní po rozhodnutí z Nizozemska zcela zajištěn v dlouhodobém horizontu,“ citoval dle serveru maďarského ministra zahraničí mluvčí maďarské vlády Zoltan Kovacs.

Obnovení licence posléze potvrdila i sama společnost South Stream Transport, která byla o rozhodnutí úřadů vyrozuměna na začátku tohoto týdne. South Stream Transport dříve uvedla, že exportní licence pro TurkStream byla odejmuta předčasně, jelikož dle svého vyjádření splňovala veškeré podmínky pro udělení výjimky ze sankcí, jelikož ruský plyn přepracovaný tímto plynovodem přispívá k zajištění energetické bezpečnosti Evropy.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto se k předchozímu odebrání licence vyjádřil tak, že tento krok neměl okamžitý dopad na dodávky plynu touto cestou, nicméně nebylo povzbudivým signálem v dlouhodobém horizontu.

TurkStream jako důležitá přepravní trasa pro jihovýchodní Evropu a Maďarsko

Plynovod TurkStream, který disponuje dvěma paralelními větvemi, byl uveden do provozu na začátku roku 2010. Každá z jeho dvou větví disponuje roční přepravní kapacitou o objemu 15,75 miliard metrů krychlových plynu, přičemž jedna z větví zásobuje plynem Turecko a skrz druhou proudí plyn do jihovýchodní Evropy přes hranice Turecka s Bulharskem.

Podle dat S&P Global Commodity Insights plynovodem proudila do jihovýchodní Evropy během posledních měsíců zhruba 1 miliarda kubíků plynu měsíčně. Tento plyn poté z Bulharska běžně směřuje skrz další země zejména do Maďarska, rovněž ale také do Řecka, Rumunska, Severní Makedonie či Bosny a Hercegoviny. Plyn přes tuto trasu odebíralo i Bulharsko, avšak ruský Gazprom dodávky Bulharsku během letošního dubna zastavil poté, co země odmítla přejít na platby v rublech. Transit ruského plynu skrz Bulharsko však nadále mohl pokračovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Salaj
21. říjen 2022, 13:36

Tak já myslel, jak už se všichni chtěji zbavit toho zlého plynu z Ruska a ono to je naopak, dělají se tanečky za každou zachovanou trubičkou.My jako stát a, že jsme celkem piďi stát máme spotřebu 9,5 miliard kubíků plynu.tento oslavovaný plynovod pro několik států má kapacitu 2 x 15 miliard...

Jiří Syn
23. říjen 2022, 16:39

Co to mají na tom potrubí natištěné v obrázku podlíž levého okraje? "Vostok nitka 2"??

Milan
25. říjen 2022, 08:40

Trojský kůň Maďar si jede svoje. Reakce EU nulová.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se