Domů
Plynárenství
Merkelová: Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen, americkým sankcím navzdory
Zdroj: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Merkelová: Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen, americkým sankcím navzdory

Německá kancléřka Angela Merkelová nabádá Rusko k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2, navzdory hrozbám amerických sankcí. Plynovod, který má do Německa dopravovat ruský plyn, je trnem v oku USA, které se snaží hrozbami zpřísnění uvalených sankcí zamezit jeho dokončení.

I přes stupňující se tlak ze strany USA, které se snaží zamezit dokončení plynovodu, spelují němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merkelové, na jeho dokončení.

„Náš názor je, že Nord Stream 2 by měl být dokončen. Je to projekt řízený komerčními aktéry v Rusku a Evropě,“ řekla Merkelová novinářům na páteční tiskové konferenci v Berlíně.

Rusko se zavázalo, že samo dokončí zbývajících 160 km plynovodu poté, co po zavedení amerických sankcí proti projektu švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Američtí zákonodárci své úsilí zastavit výstavbu plynovodu následně ještě stupňovali, když pohrozili, že sankce rozšíří na další společnosti zapojené do pokládky konečného segmentu plynovodu, včetně poskytovatelů služeb a pojišťoven a německého přístavu Mukran, který je v aktuálně výchozím bodem pro aktivity spojené s dokončením projektu.

Američtí senátoři zaslali v polovině srpna přístavu dopis, který má slouží jako „formální právní upozornění“, že podpora projektu plynovodu Nord Stream 2 riskuje vystavení přístavu a jeho provozovatele, společnosti Fährhafen Sassnitz „zdrcujícím právním a ekonomickým sankcím, které bude americká vláda nucena uvalit“.

„Tyto sankce zahrnují potenciálně fatální opatření, která odříznou Fährhafen Sassnitz od USA, komerčně a finančně. Jediným odpovědným postupem je, aby Fährhafen Sassnitz využil smluvní možnosti, které má k dispozici k ukončení těchto činností,“ stojí dle agentury Platts v dopise.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Němečtí politici sankce tvrdě odsuzují

„Jsme také proti extrateritoriálním sankcím, které Spojené státy americké zavedly,“ uvedla Merkelová. Ačkoliv má plynovod své „politické důsledky“, Německo pomohlo zajistit tranzitní dohodu, která by dál zajistila přepravu ruského plynu přes Ukrajinu, dodala.

„Sankce, které americká vláda uvaluje vůči těm, kdo se podílejí na projektu Nord Stream 2, ať už jako dodavatel, subdodavatel nebo poskytovatel finančních služeb, jsou nepřijatelná a porušují mezinárodní pravidla,“ uvedl ministr energetiky Meklenburska-Předního Pomořanska, Christian Pegel.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Válka na Ukrajině urychlila přechod k zelené ekonomice. I když za cenu dočasně vyšší spotřeby uhlí a plynu
26. září 2022, 00:10
Energetická krize ONLINE: Lidé v Německu demonstrovali za otevření plynovodu Nord Stream
25. září 2022, 16:45
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Tomáš Krátký
1. září 2020, 07:51

Ten titulek máte špatně formulovaný. Má tam být např. "sankcím vůči Rusku navzdory". Formulace "ruským sankcím navzdory" se dá chápat jedině tak, že Rusko uděluje kvůli NS2 sankce. Což asi nebude pravda...

energetik II
1. září 2020, 11:03

Konečně od Merkelové jedno dobré stanovisko. V létě 2015 selhala v době migrační krize, tak nyní to snad trochu napraví, když se vzepře požadavkům USA. Nic jiného od ní Němci ani my nečekáme. Pokud by nyní podlehla státnímu terorismu USA ,tak by si mohla "balit kufry" nadobro.

Ivan Novák
1. září 2020, 11:53

Jen doplňující konkretizace: v Mukran je od května ruská loď Akademik Čerský, připluvší z Nachodky potom, co to vzdali Švýcaři. Je tam dostrojována (připadá mi, že už jaksi dlouho, ale věci nerozumím), aby mohla potrubí na mořské dno klást způsobem, který má společnost NS2 uložen v souhlase Dánů s tím projektem. Dánové mezitím dávají najevo, že od svých podmínek ustupují a půjde využít i jiné lodě, ale formalizováno to zřejmě ještě není. Celé je to divné. Poptávka po plynu v Evropě ale nyní není tak naléhavá, že by ta trouba na trhu významně chyběla.

Lubos Vozar
1. září 2020, 15:35

Vo vasej poslednej vete je pes zakopany. Momentalna cena plynu Rusko moc nemotivuje dokoncit to na cas, respektive s co najmensim oneskorenim. Podla informacii ktorymi disponujem Akademik Cherskyi potrebuje/potreboval upgrade svojho zvaracskeho a manipulacneho vybavenia. Od Danov ale dostali zakaz akejkolvek prace pre mesiace Jul-August, aby ochranily tresky pocas trenia, takze sa mozno za coskoro zacne pracovat. Danska vynimka pre instalaciu zakotvenou lodou sa ma vzatahovat na druhe plavidlo: Fortuna, lebo ta na rozdiel od Akademika nema DPS - Dynamic Positioning System. V kazdom pripade pri tohtorocnom prepade spotreby a ceny plynu sa komercnost tohto €10 miliardoveho komercneho projektu neda nespochybnit.

Hawkie
2. září 2020, 11:56

Jenže ne každá zima bude tak teplá jako ta letošní, studené jaro to nezachrání.

Pavel K
2. září 2020, 12:16

Nevim, zda jste si nevsiml, ale probiha globalni oteplovani. Jedine, co by mohlo ochladit Evropu by bylo zastaveni Golfskeho proudu. CR je na urovni Kanady, Praha stejne jako Winnipeg, kde jsou rpo zajimavost prumerne teploty v cervenci 20° C a v lednu -18° C. To bychom si tezko zvykali.

markusaurelius
2. září 2020, 18:06

Brutální rasistický americký režim je potřeba rázně postavit do latě .Tady je Evropa a ne americká kolonie.....

Richard Vacek
2. září 2020, 22:16

Co má vyšší cenu? Dokončení Nord stream 2, nebo Navalnyj otrávený Novičokem? Kdyby Merkelová nebyla tak tvrdohlavá, třeba by opozičník nemusel být otráven.

Jaroslav Köhler
11. leden 2021, 09:07

Nechápu co má Nord stream 2 společného s Navalnyj? Anebo jste zaujatý proti Rusku jak tady věčina?

Rostislav Žídek
4. září 2020, 00:46

Pokud myslite cenu jako penize, ktere musel objednatel zaplatit...

Tak predpokladam ze NS2.

Otravit nekoho na zakazku asi miliardy Eur stat nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se