Merkelová: Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen, americkým sankcím navzdory

DomůPlynárenstvíMerkelová: Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen, americkým sankcím navzdory

Německá kancléřka Angela Merkelová nabádá Rusko k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2, navzdory hrozbám amerických sankcí. Plynovod, který má do Německa dopravovat ruský plyn, je trnem v oku USA, které se snaží hrozbami zpřísnění uvalených sankcí zamezit jeho dokončení.

I přes stupňující se tlak ze strany USA, které se snaží zamezit dokončení plynovodu, spelují němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merkelové, na jeho dokončení.

„Náš názor je, že Nord Stream 2 by měl být dokončen. Je to projekt řízený komerčními aktéry v Rusku a Evropě,“ řekla Merkelová novinářům na páteční tiskové konferenci v Berlíně.

Rusko se zavázalo, že samo dokončí zbývajících 160 km plynovodu poté, co po zavedení amerických sankcí proti projektu švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Američtí zákonodárci své úsilí zastavit výstavbu plynovodu následně ještě stupňovali, když pohrozili, že sankce rozšíří na další společnosti zapojené do pokládky konečného segmentu plynovodu, včetně poskytovatelů služeb a pojišťoven a německého přístavu Mukran, který je v aktuálně výchozím bodem pro aktivity spojené s dokončením projektu.

Američtí senátoři zaslali v polovině srpna přístavu dopis, který má slouží jako „formální právní upozornění“, že podpora projektu plynovodu Nord Stream 2 riskuje vystavení přístavu a jeho provozovatele, společnosti Fährhafen Sassnitz „zdrcujícím právním a ekonomickým sankcím, které bude americká vláda nucena uvalit“.

„Tyto sankce zahrnují potenciálně fatální opatření, která odříznou Fährhafen Sassnitz od USA, komerčně a finančně. Jediným odpovědným postupem je, aby Fährhafen Sassnitz využil smluvní možnosti, které má k dispozici k ukončení těchto činností,“ stojí dle agentury Platts v dopise.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Němečtí politici sankce tvrdě odsuzují

„Jsme také proti extrateritoriálním sankcím, které Spojené státy americké zavedly,“ uvedla Merkelová. Ačkoliv má plynovod své „politické důsledky“, Německo pomohlo zajistit tranzitní dohodu, která by dál zajistila přepravu ruského plynu přes Ukrajinu, dodala.

„Sankce, které americká vláda uvaluje vůči těm, kdo se podílejí na projektu Nord Stream 2, ať už jako dodavatel, subdodavatel nebo poskytovatel finančních služeb, jsou nepřijatelná a porušují mezinárodní pravidla,“ uvedl ministr energetiky Meklenburska-Předního Pomořanska, Christian Pegel.