Domů
Plynárenství
Náklady na výstavbu německých LNG terminálů vzrostou na více než trojnásobek, odnesou to daňoví poplatníci
FSRU Independence, dodaná v březnu 2014 do litevské Klaipedy. Zdroj: Wikimedia Commons / AB Klaipėdos Nafta/ CC BY-SA 4.0
Zdroj: Wikimedia Commons / AB Klaipėdos Nafta/ CC BY-SA 4.0

Náklady na výstavbu německých LNG terminálů vzrostou na více než trojnásobek, odnesou to daňoví poplatníci

Náklady na výstavbu německých dovozních terminálů na zkapalněný zemní plyn vzrostou oproti předpokládaným 9,8 mld. EUR. Tyto náklady ponesou přeneseně daňoví poplatníci, na jejich výstavbě se totiž podílí vláda. Náklady již vzrostly více než trojnásobně oproti prvotním odhadům. 

Zajištění energetické bezpečnosti se může značně prodražit. To nyní pociťuje Německo, které bylo energetickou krizí, a s tím souvisejícím omezením dodávek z Ruska, postiženo zřejmě nejvíce.

Přestože nyní bezprostřední nedostatek dodávek plynu nehrozí, a to především díky novým plovoucím terminálům pro regasifikaci LNG a mimořádně teplé zimě, účet za zajištění energetické bezpečnosti nadále narůstá.

Podstatný nárůst nákladů zaznamenaly náklady, které vláda vyčlenila na provoz terminálů mezi lety 2022 a 2038. Zatímco původní rozpočet hovořil o cca třech mld. EUR, na počátku prosince se vyšplhal téměř na deset mld. EUR.

Již nyní je ovšem jasné, že ani tato částka stačit nebude. Podle dokumentů, které zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství budou náklady vyšší. Bližší informace ani konkrétní částku, kterou ve výsledku ponesou daňoví poplatníci, ovšem nezveřejnilo.

Plovoucí LNG terminál. Zdroj: RWE

U německého pobřeží zahájila německá vláda v rekordním čase výstavbu celkem 5  plovoucích skladovacích a znovuzplyňovacích jednotek (FSRU). Účelem je urychlení snahy Německa získat přístup k novým zdrojům zemního plynu po té, co byly ukončeny dodávky ruského zemního plynu plynovodem Nord Stream. Společně s plynovodem Nord Stream 2, který kvůli chybějící certifikaci nikdy nebyl v plném provozu, měly mít dovozní kapacitu celkem 110 mld. m³.

V letech 2024 a 2025 bude pět vládou pronajatých lodí nabízet kapacitu pro regasifikaci 27 mld. m³. Soukromý projekt v přístavu Lubmin nabídne kapacitu 5 miliard m³, která od roku 2024 může být zdvojnásobena na 10 miliard m³.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jiří
13. březen 2023, 10:54

Evropa jde celá ke dnu. Na příkladu Německa je to nejlépe vidět. ČLOVEK SE MUSÍ PTÁT,je to úmyslně? Kdo na tom vydělává? Komu se konflikt RF UA vyplácí, kdo strádá?

Německo má jedny z nejvyšších daní a cel na světě. Zatímco v Německu je nejvyšší sazba daně 42 procent a platí již pro příjmy nad 55 961 eur ročně a příjmy od 274 613 eur ročně jsou zdaněny 45 procenty, tak například v USA vypadá situace zásadně jinak.

Ve Spojených státech jsou příjmy jednotlivců nad 89 075 USD až 170 000 USD zdaněny sazbou 24 procent, příjmy nad 170 050 USD až 215 949 USD jsou zdaněny sazbou 32 % a nad 539 899 USD sazbou 35 %. Nejvyšší sazba daně ve výši 37 procent platí pouze od 539 900 USD.

„Energetická transformace“ přinesla v Německu a i v EU, občanům a ekonomice jedny z nejvyšších cen elektřiny na světě po léta a poškodila Německo jako obchodní místo – s výsledkem, že v listopadu a prosinci 2022 byla většina elektřiny vyrobena uhelnými elektrárnami známými jako znečišťovatelé CO2.

Ve srovnání s hlavními ekonomickými konkurenty USA a Čínou je Evropa stále dražší a neustále ztrácí na atraktivitě a konkurenceschopnosti a které hrozí deindustrializace v nebývalém měřítku. Země s chátrajícími silnicemi, mosty, železniční sítí, výhybkami, vodními cestami, zdymadlami, špatným internetovým připojením, nedochvilnými vlaky, odkud do konce roku 2022 nepocházela ani jedna ze 100 nejcennějších společností kótovaných na burze. 62 je z USA s osmi společnostmi v top 10. 15 bylo z Číny.

Všechny evropské země mají dohromady také 15 společností. Pět z nich pochází z Francie, čtyři z Velké Británie, tři ze Švýcarska a po jednom z Dánska, Irska a Nizozemska.

Evropa byla v roce 2007 dominantním světovým regionem na burzách a který už dávno překonal svůj vrchol. V roce 2007 bylo 46 ze 100 největších světových společností z Evropy, ve srovnání s pouhými 32 z USA a pouze 17 z Asie.

Zdá se, že v Evropě jsou země, kde ideologické způsoby myšlení v politice často převažují nad racionálním myšlením a realitou. (volně přeloženo z Deutsche Nachrichten)

Lukáš
7. březen 2023, 18:06

Tomu sa nedá predsa veriť, podľa niektorých OZE odborníkov sa toto môže stať jedine pri výstavbe JE.

Neexistuje aby si to odniesli daňový poplatníci, podobné veci sa vždy hádzali na jadro.

cudla
7. březen 2023, 21:08

Jen to malinko upřesním hlavně daňový poplatníci z kolonií jako je ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se