Domů
Plynárenství
Nizozemský soud zamítl návrh vlády na těžbu plynu v Groningenu, omezení může být dle soudu vyšší
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Nizozemský soud zamítl návrh vlády na těžbu plynu v Groningenu, omezení může být dle soudu vyšší

Nizozemský nejvyšší správní soud dnes zamítl plán vlády na omezení těžby zemního plynu z ložiska v provincii Groningen, kde těžba způsobila řadu menších zemětřesení. Uvedla to agentura Reuters. Vláda navrhovala, aby produkce z tohoto pole byla v příštích pěti letech omezena na 21,6 miliardy metrů krychlových ročně. Reagovala tak na šetření v roce 2015, z něhož vyplynulo, že otřesy půdy s tamní těžbou související ohrožují lidské životy.

V letech 2015 a 2016 pole dodávalo 39,4 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně, v loňském finančním roce, což bylo do konce září, to bylo 24 miliard.

Státní rada, jak se nejvyšší správní soud v zemi oficiálně nazývá, dospěla k závěru, že vláda svůj krok řádně nezdůvodnila. Je podle ní nepřijatelné udržovat produkci v konstantním objemu po dobu pěti let, když by bylo možné poptávku snížit.

Vládě dala 12 měsíců na revizi rozhodnutí a nařídila držet těžbu na roční úrovni 21,6 miliardy metrů krychlových ve stávajícím finančním roce, což je do 1. října 2018.

Ilustrační foto

Obyvatelé provincie Groningen, kde se kvůli těžbě plynu v minulých letech odehrály desítky malých zemětřesení, verdikt soudu vítají. Otřesy způsobily škody na tisícovkách budov.

„Vyhráli jsme ve všech směrech. Vláda teď musí upřednostnit bezpečí svých obyvatel a přijít s kvalitním plánem, jak omezit produkci a zajistit naši bezpečnost,“ řekl mluvčí aktivistické skupiny Groninger Bodembeweging Dirk Kleijer.

Mluvčí Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Hein Dek uvedl, že firma rozhodnutí soudu prostuduje a vyjádří se k němu později. NAM je společný podnik amerického těžebního koncernu ExxonMobil a britsko-nizozemského Shellu, který ložisko v Groningenu provozuje. Právě v Groningenu jsou největší zásoby plynu v EU.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.