Norské dodávky plynu do EU zůstanou vysoké dalších 5 let, tím roste i potřeba chránit tamní infrastrukturu
Norsko, jež v loňském roce navýšilo dodávky zemního plynu do EU, plánuje vyšší úroveň dodávek zachovat. A to alespoň na dalších 5 let, jak prohlásil norský premiér Jonas Gahr Store. Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO, v této souvislosti uvedl, že vzhledem k důležitosti pro EU jsou norská energetická zařízení „zranitelná“ a NATO nad nimi proto navýšilo svůj dohled.
Norské dodávky zemního plynu do EU
Norsko se v loňském roce, jak uvedl norský předseda vlády, stalo po omezení dodávek plynu z Ruska největším individuálním dodavatelem plynu do Evropy. Potrubní dodávky plynu za rok 2022 dosáhly na hodnotu 116,9 mld. mᶾ ve srovnání s 113,2 mld. mᶾ z předešlého roku. Rekord z roku 2017 činí 117,4 mld. mᶾ.
Jak jsme dříve informovali, Norsko se bude snažit udržet těžbu plynu na velmi vysoké úrovni až do roku 2030. Podle odhadu Platts by mělo vrcholu těžby dosáhnout okolo roku 2025. Záviset však bude rovněž na kontinuitě poptávky ze strany EU a ochotě podepisovat dlouhodobější smlouvy. Norská společnost Equinor již například svůj záměr investovat do rozvoje těžebních polí na ropu a zemní plyn dříve avizovala.
Norsko v loňském roce s představiteli EU úzce spolupracovalo na tom, aby ceny plynu poklesly z tehdejších extrémních hodnot. Jejich dlouhodobější setrvání na velmi vysokých úrovních by totiž významně ohrozilo evropský průmysl, a tedy i poptávku.
K cenám energetických komodit předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, dodává, že byly zmanipulované a že docházelo k velkému množství spekulací uprostřed omezování dodávek plynu z Ruska. Z tohoto důvodu představila Komise návrh reformy trhu. Návrh Komise se však setkal s kritikou obchodníků, burz, tak i provozovatelů přenosových soustav.
Ochrana NATO
Vzhledem k rostoucímu významu norských těžebních polí pro EU roste také potřeba jejich ochrany, jak uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V opačném případě by se mohla EU stát ze strany třetích států vydíratelnou.
„NATO dalo velkou prioritu tomu, aby byla kritická infrastruktura bezpečná a zajištěná. Jsou zde ovšem tisíce kilometrů potrubí a nemůže hlídat každý metr infrastruktury. Navýšili jsme nicméně náš dohled a vojenskou přítomnost v oblasti, stejně tak probíhá i více vojenských cvičení,“ uvedl Stoltenberg.
Mohlo by vás zajímat:
Je zvláštní, jak vlažná je odezva EU na teroristické útoky na plynovody do Německa. Dokonce nezískal podporu návrh, aby Rada bezpečnosti OSN zahájila vyšetřování loňské sabotáže plynovodů Nord Stream.
Plynovody Nord Stream jsou omyl německé politické garnitury. Ať už ty plynovody odstřelil kdokoli, odstřelil tím i možnost vydírání plynem ze strany Ruska a jak se ukazuje, Ruský plyn Evropa nepotřebuje. Obejde se bez něj. Takže vlažný přístup k vyšetřování je celkem pochopitelný. Nord Stream je mrtvý projekt a byl by mrtvý tak jako tak.
podpora terorizmu co i len bagatelizovanim je trestnym cinom aj v Mozambiku
Souhlas, každý kdo bagatelizuje činy ruzzkeho teroristického státu by měl být souzen. To by tady diskuse prořídly :)
souhlas. a kdyby mel byt souzen kazdy kto bagatelizuj/schvaluje teror usa, to by tu zustalo malo lidi
Rusko nepovažuje útoky na cizí energetickou infrastrukturu za něco špatného.
To je právě zvláštní. Že omyl Němců musí napravovat teroristé. A že EU vůbec nemá zájem, aby proběhlo nezávislé vyšetřování kdo tyto omyly napravuje. Aktuálně se stejného omylu dopouští Čína, kam směřuje stále víc ruských surovin. A my jsme se zachránili za cenu elektřiny 5x vyšší, než je v Číně, popř. 3x vyšší než v USA.
tak ako tak vysetrit by sa to malo. a je velmi zvlastne, ze je ticho a nikto to nechce otvarat. Aj to ako to zamietli v OSN. To mi hlava nebere
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se