Domů
Plynárenství
Plyn z LNG terminálu v Nizozemsku zajistí ČR zásoby na dva měsíce

Plyn z LNG terminálu v Nizozemsku zajistí ČR zásoby na dva měsíce

Plynárenství
13 komentářů
19. červenec 2022, 15:23
ČTK
Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku navýší zásoby plynu ČR k pokrytí spotřeby plynu na jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března. Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěné. Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska podle Síkely jde zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.

Energetická společnost ČEZ zajistila přepravní trasy až pro tři miliardy metrů krychlových plynu z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Plyn z terminálu na LNG sníží závislost na ruském plynu zhruba o třetinu. Pronájem kapacity v terminálu na LNG v Nizozemsku získal stát ve spolupráci s ČEZ. Celkový roční objem, který zde bude možné zpracovat a následně přepravit do ČR, je tři miliardy metrů krychlových. Podle Síkely se podaří ještě během nadcházející topné sezony přepravit do ČR až 1,5 miliardy metrů krychlových.

Terminál v nizozemském Eemshavenu se bude skládat ze dvou plovoucích skladovacích jednotek zpětného zplynování. Vedle ČEZ ho budou využívat i další firmy, například Shell. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován pomocí tankerů. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše představují tři miliardy metrů krychlových plynu 30 tankerů. Beneš dodal, že pronájem kapacity bude Česko stát vyšší desítky milionů eur ročně, přesná částka je ale neveřejná.

Ilustrační foto

ČEZ nyní jedná s různými dodavateli LNG tak, aby zajistila co nejvíce zkapalněného zemního plynu na nadcházející topnou sezonu. Počítá se s tím, že terminál se začne používat hned po jeho spuštění, tedy zhruba v polovině září. Síkela uvedl, že ČR má nyní zajištěné asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. Potřeba bude řešit nejen nadcházející, ale i další následující topnou sezonu. Zásobníky se totiž po zimě budou muset znovu naplnit. Nyní se nadále plní plynem, který přichází z Ruska.

„Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří. O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo,“ uvedl Síkela.

bns rot rdo

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 21:40
Rusko možná uvalí sankce na ukrajinský Naftogaz. To by podle Gazpromu ohrozilo dodávky plynu do Evropy
27. září 2022, 20:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
minduton
19. červenec 2022, 15:52

Tak hlavně, aby to doteklo až sem, a nelohnul to někdo po cestě, že.

Peter Zachara
19. červenec 2022, 16:49

ked politik slubuje, ze obcanovi nebude zima, okamzite by mal vybehnut do lesa pro drivi. Este ze ho mam na dve sezony. Pekne presusene.

Jakub Sevcik
19. červenec 2022, 18:28

Skvělá zpráva, která by měla být na prvním místě ve všech médiích. Ještě 2 takové a už nemusíme debatovat o ruském plynu. Dalším úkolem české vlády bude domluvit dlouhodobé kontrakty, aby byla cena sociálně akceptovatelná.

Peter Zachara
19. červenec 2022, 19:28

kupredu, leva…

Ivica Bojič
19. červenec 2022, 23:36

Je potřeba koukat na to pozitivně, máte dobré spojence, teď jede jednat do Iráku, na konferenci byl mezi prvními Tálibán a uz domlouvají nějaké projekty s korejskou lidově demokratickou republikou, budou žně. Vsude je správná vláda, vždy toho nejlepšího na věky věků, demokracie by to jen kazila. :-D

PetrD
19. červenec 2022, 23:17

Jj, dobrá práce MPO.

Martin
20. červenec 2022, 08:25

A v čem je to skvělá zpráva?

Jenom za kapacitu jsme zaplatili neskutečný balík a plyn stejně nemáme, jelikož je momentálně LNG nedostatek a bude sakra těžké získat alespoň polovinu nasmlouvané kapacity.

Strašně mi to připomíná tu starou scénku, kdy jsme s věhlasnou pompou nakoupili bezmyšlenkovitě nejdražší "roušky" na světě.

Rejpal
19. červenec 2022, 20:36

Mít plyn někde v terminálu v Holansku je stejně praktické jako schovat si peníze u souseda , který má hlad.

Ivica Bojič
19. červenec 2022, 23:31

Štve te to? Jak z toho smutný? Stačilo několik měsíců a bylo možné nahradit z třetiny ruský plyn. Moc dobrá práce vládo! Teď to několikrát zopakovat, hlavně jiné zdroje, je potřeba diverzifikovat a zároveň by se měla řešit ropa.

Josef Štancl
20. červenec 2022, 11:36

Pane Bojič nedělal bych tak unáhlené závěry. Domluvené přepravní kapacity ještě nezaručují potřebné množství plynu, jelikož plyn nasmlouvan zatím nebyl. Také je otázkou jaká je cena tohoto kontraktu a jaká bude plynu. Pokud výsledná cena bude 5* dražší než nyní kdy ji preplacime 3* , tak to výhra nebude. Na druhou stranu pak nám ta kapacita bude stačit, za tu cenu bude plyn luxusní zboží. Ještě dodám, ohledně zásob v zásobnících co nejsou naše a ani plyn z nich není náš, spoléhat se na tyto zásoby může jen šílenec. Pokud začínáte problém ohledně plynu lépe chápat, začínáte vidět jen sliby politiku a prázdné fráze, je to fajn. Jinak mi je Vás líto

Martin P
20. červenec 2022, 11:44

Nezbývá, než si počkat, jak to dopadne. Tak si ale říkám, mrzelo by vás hodně, kdyby tahle vláda pracovala lépe než ta Babišova?

Josef Štancl
20. červenec 2022, 13:51

Martin P. pokud je vaše logika omezena jen na Babiše, případně sankce vůči Rusku, tak máte velmi omezený pohled. To mě mrzí víc než to, že nová vláda dokáže být ještě horší než Babiš.

Martin P
20. červenec 2022, 11:46

Ropovod z Terstu bude mít ještě letos zdvojnásobenou kapacitu, i tady se už opatření dělají, předjednávají. Samozřejmě počkejme si na faktický stav za pár měsíců.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se