Plynovod TAP bude dostavěn, navzdory předvolebním slibům italské vlády

DomůPlynárenstvíPlynovod TAP bude dostavěn, navzdory předvolebním slibům italské vlády

Současná vláda v Itálii slíbila před volbami zastavení plynovodu TAP. Po dlouhém přezkoumávání uznává, že projekt bude dokončen podle plánu. Případnou blokací projektu by se Itálie vystavila téměř jistě prohranému soudnímu sporu, a mohla by tak zaplatit až 35 miliard euro.

Volební argument

Plynovod TAP (Trans Adriatic Pipeline) v současné době hýbe Italskou vládou. Plynovod, který má dopravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu do Itálie a dále do Evropy, byl jedním z hlavním bodů při posledních italských volbách v březnu letošního roku. I díky příslibu zastavení projektu TAP se podařilo politické straně 5-Star Movement získat nejvíce hlasů ze všech politických stran.

Zpravodajský server EURACTIV informoval o současné situaci. Od voleb uběhlo několik měsíců s žádným výsledkem ohledně plynovodu TAP, až donedávna. Vláda prohlásila, že nebude projekt plynovodu TAP blokovat a umožní jeho dokončení. Hlavním důvodem ke změně názoru je fakt, že by Itálie musela za blokování projektu v takto pokročilé fázi zaplatit pokutu v rozmezí 20 až 35 miliard euro. Toto rozhodnutí pobouřilo mnoho lidí a vyvolalo vlnu odporu jak v řadách voličů, tak v samotné straně a mohlo by mít fatální následky pro současnou vládnoucí stranu a její koalici.

„5-Star slíbila, že zablokuje TAP do dvou týdnů (po převzetí moci)… Získali mnoho hlasů na základě tohoto slibu. Po šesti měsících změnili názor. My jsme prohráli volby, Itálie ztratila čas. Di Maio (místopředseda vlády ze strany 5-Star) ztratil svoji tvář,“ prohlásil bývalý předseda vlády Matteo Renzi.

Chyba je u předchozí vlády

Místopředseda vlády Luigi Di Maio k současnému postoji vlády k plynovodu TAP sdělil, že skutečnou hodnotu nákladů na blokaci projektu zjistil až po nastoupení do úřadu. Chyba leží u bývalé vlády, která pomocí mezinárodních smluv a dohod vytvořila okolo projektu ochranné pole, které úspěšně znemožňuje jeho zrušení nebo blokaci.

Lídr 5-Star Movement Di Maio navíc prohlásil, že současné rozhodnutí nemění postoj jeho strany k projektu. Bývalý předseda vlády Renzi popřel slova Di Maioa a sdělil, že všechna dokumentace ohledně zapojení Itálie do projektu plynovodu TAP je veřejná, a že Di Maio a jeho vláda nezískala žádné důležité informace o projektu až po převzetí vlády.

Italský premiér vysvětlil v otevřeném dopise, kdo všechno by si nárokoval kompenzaci v hodnotě 20-35 miliard euro za případnou blokaci plynovodu TAP. Jednalo by se o akcionáře konsorcia TAP, importní společnosti, které již nakoupily zemní plyn za výhodnou cenu a o přepravce plynu.