Domů
Plynárenství
Polsko-litevský plynovod GIPL v neděli podle plánu zahájil provoz
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Polsko-litevský plynovod GIPL v neděli podle plánu zahájil provoz

Plynárenství
1 komentář
2. květen 2022, 15:09
ČTK

Polsko-litevský plynovod GIPL v neděli podle plánu zahájil provoz a dnes už přes něj proudí plyn do Polska. Uvedla to polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Plynovod dlouhý 522 kilometrů, na jehož financování se podílela Evropská unie, propojuje sítě pro přepravu plynu v Polsku a Litvě.

Cílová kapacita plynovodu je 2,5 miliardy metrů krychlových ročně ve směru do Litvy a dvě miliardy metrů krychlových ročně ve směru do Polska. Této kapacity by mělo být dosaženo v říjnu.

Moskwová rovněž oznámila, že ve čtvrtek zahájí provoz další infrastruktura umožňující vyšší dodávky plynu do Polska. Provozovatel litevské části plynovodu GIPL propojí polskou a litevskou i baltskou a finskou soustavu pro přenos plynu se systémem Evropské unie, upozornila agentura PAP.

Ruská plynárenská společnost Gazprom minulý týden zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Polské zásobníky plynu s kapacitou 23,3 miliardy metrů krychlových jsou teď plné ze 76 procent. To stačí k pokrytí 85 procent běžné roční poptávky po plynu v Polsku. Do října by měl navíc podle polských úřadů zahájit provoz plynovod Baltic Pipe, kterým do Polska bude proudit plyn z Norska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Stehlik
2. květen 2022, 17:05

Zajímalo by mě co tam bude za plyn . Z norska už jsou obsazené kontrakty . V USA nechtějí zvyšit těžbu po posledních turbulencích kdy zbylo jen 10% firem . A pěstovat závislost na arabských monarchiích asi nebude to pravé . Třeba ale se začne blýskat nad těžbou břidlicového plynu v evropě . Prý ho máme více než američané . Polsko , francie mají velké zásoby .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se