Americké San Jose, nejlidnatější město proslulé oblasti Silicon Valley, je na cestě stát se největším městem USA, které by zakázalo využívání zemního plynu v nových stavbách. Kalifornie, ve které San Jose leží, je známá svým negativním postojem k využívání fosilních paliv a snahami o jejich náhradu obnovitelnými zdroji.

Městská rada San Jose v úterý schválila návrh tamního starosty Sama Liccarda a dalších čtyř členů rady na vytvoření vyhlášky, která by zakazovala využívat zemní plyn v nových rodinných domech, bytových domech a malých domcích. Vyhláška by se nevztahovala na výškové budovy a stávající stavby.

„Elektrifikace budov není prospěšná pouze pro naši planetu, ale je dobrá pro naše zdraví a bezpečnost,“ uvedli autoři návrhu vyhlášky.

San Jose však není jediným městem, které se uchyluje k takto zásadním krokům. I další města napříč Kalifornií, která vyžaduje vyšší energetickou efektivitu, v rámci boje proti klimatickým změnám přijímají pro nové stavby striktní standardy, jako například využívání pouze elektrické energie.

San Jose se tak v rámci zákazu využívání zemního plynu přidává k městům jako Berkeley a Menlo Park. V případě Menlo Park však existuje výjimka na možné využívání plynových sporáků v jedno a dvoupodlažních domech, San Jose nicméně s takovou možností nepočítá.

Snížení emisí a zvýšení energetické účinnosti

Městští radní rovněž hlasovali o nutnosti vybavit všechny nové budovy pro plně elektrický provoz, i když budou v nejbližších letech stále využívat i jiné energetické zdroje. V rámci motivaci developerů pro plnou elektrifikaci uvedli, že developeři, kteří se rozhodnou využívat zemní plyn, by měli čelit striktnějším standardům energetické efektivity.

Představitelé San Jose již na začátku loňského roku uvedli, že by chtěli dosáhnout snížení emisí vytyčeného Pařížskou dohodou jako jedni z prvních v zemi. Město například spustilo vlastní komunitní energetický program, v rámci kterého chce do roku 2040 vyrábět z fotovoltaických elektráren dostatek elektrické energie pro 250 tisíc domů.

Podle proponentů návrhu je včasný rozvoj elektrické infrastruktury levnější, než pozdější elektrifikace stávajících budov a rovněž dojde k zlepšení kvality ovzduší a zvýšení bezpečnosti.

Návrh se v radě nicméně setkal i s kritikou, kdy podle radního Johnnyho Khamise povede dle slov stavebních firem k navýšení stavebních nákladů na realitním trhu již v současnosti trpícím vysokými cenami a ke zvýšení výdajů domácností na účty za energii.

„Cítil bych se lépe, kdybychom toto odložili. Mým cílem je nezvyšovat náklady na bydlení,“ uvedl Johnny Khamis, který se ovšem setkal s opozicí v podobě argumentů o volatilních cenách zemního plynu, které by v nadcházejících letech mohly vzrůst.

Městská rada rovněž v nových standardech vyžaduje po nových bytových domech, aby disponovaly více parkovacími místy s možností dobíjet elektromobily.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *