Domů
Plynárenství
Sankce USA proti Nord Stream 2 by se nemusely vztahovat na developera projektu
Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).
Zdroj: Nord Stream

Sankce USA proti Nord Stream 2 by se nemusely vztahovat na developera projektu

Projekt plynovodu Nord Stream 2 způsobil další rozruch na politické scéně USA poté, co se objevily informace, že by vláda prezidenta Bidena mohla ze sankcí namířených proti projektu vyloučit jeho developera spolu s výkonným ředitelem. Sankce ze strany USA zatím nedokázaly projekt zcela zastavit, avšak vedly ke značnému zpoždění, jelikož podle původních plánů měl být plynovod dokončen již v roce 2019.

Práce na výstavbě plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé přepravní trasy mezi Ruskem a Německem, v posledních týdnech nabraly na obrátkách. Podle posledních informací zbývá položit zhruba 100 km potrubí, přičemž první plyn by jím mohl začít proudit ke konci letošního léta.

Fyzické dokončení projektu před zářijovými volbami do německého spolkového sněmu se může pro projekt ukázat jako zásadní, jelikož němečtí zelení se ve svém volebním programu vyslovili pro zastavení projektu vzhledem k jeho environmentálním a geopolitickým dopadům.

Plyn měl novým plynovodem proudit již od konce roku 2019, avšak hrozba sankcí ze strany USA proti vybraným společnostem účastnícím se výstavby projekt značně zdržely. Americká vláda přitom své úsilí v posledních měsících stupňovala. Ještě před měsícem se mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně nechal slyšet, že americký prezident Joe Biden nehodlá v otázce projektu plynovodu Nord Stream 2 přistoupit na kompromis a je "odhodlán využít všech dostupných prostředků, aby zabránil jeho dokončení".

Podle informací serveru Axios však nyní americké ministerstvo zahraničí plánuje předložit návrh na vyloučení developera projektu, společnosti Nord Stream 2 AG, a jeho výkonného ředitele ze sankcí, a to z důvodu národních zájmů USA.

Americký poslanec z řady republikánů Michael McCaul podle agentury Reuters uvedl, že jakékoliv ústupky v sankcích by ukázaly, že Bidenova vláda nechtěla dokončení výstavby plynovodu nikdy zastavit a to navzdory tomu, že ministr zahraničí Antony Blinken ujišťoval americký kongres o negativním postoji vlády vůči projektu.

Informace o možném vyloučení developera projektu a jeho ředitele ze sankcí USA přišla poté, co americký ministr zahraničí jednal v úterý se svým německým protějškem Heiko Maasem. Mluvčí amerického ministerstva podle agentury Reuters uvedl, že Blinken „zdůraznil závazek USA spolupracovat se spojenci a partnery při potírání ruských snah o podkopání naší kolektivní bezpečnosti a v tomto duchu zdůraznil nesouhlas USA s plynovodem Nord Stream 2“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
PetrB
19. květen 2021, 09:48

Kdyby se velké strategické stavby - třeba tento plynovod - stavěl jako součást evropské sítě a ceny plynu, ropy... se vyjednávaly za celou EU, pak by vše bylo jasné přehledné.

Nebylo by třeba, aby si USA a Rusko řešily své zájmy na území EU.

V EU se raději řeší nebinární pocity v sexuální orientaci mladých, hormonálně neukotvených jedinců, dotace a normy na kde co.

Výsledek je jen důkaz, že EU je sdružení pro ochranu zájmů Německa pro Afriku a okolí.

Jan Stehlik
19. květen 2021, 10:51

Pokuď by bylo jedno jednání za celou EU , tak by ale přišli o rozhodovací pravomoc národní vlády . Tudíž už by neobjednávali 10 tančíku nebo 15 stíhaček , ale EU by nakoupila třeba 800 stíhaček atd. Což by vedlo k unifikaci a zlevnění . To ale asi nikdy neprojde , protože každý si chce hrát na svém písečku a sbírat všimné (viz. Dalík)

Arimatejský
20. květen 2021, 08:37

O cenách plynu nemůže jednat ani EU, ani státy, ale obchodníci, producenti a spotřebitelé a děje se tak na komoditní burze, tak už to konečně pochopte a přestaňte spamovat nesmysly o tom, že by měla EU nebo stát někde jednat o tom kolik stojí plyn, ropa, elektřina nebo cement.

PetrB
20. květen 2021, 17:55

Cena za kterou Rusko bude plyn dodávat přes NS2 a tranzitní poplatky jsou řešeny na mezistátní úrovni.

Aktuální cena komodit z různých zdrojů pak na burze.

Proč by ale stavbu strategický produktovodů a cenu strategických surovin z nich nemohla místo Německa... vyjednávat EU nechápu.

Tanečky kolem sporů o dokončení a blokací výstavby jsou jaksi mimo kompetenci obchodníků a burzy, je to věc ryze politická.

Mohli bychom z ní mít v EU prospěch všichni. Silo jednotného trhu. Bez ohledu na cenu komodit na burze.

Jaroslav
23. květen 2021, 08:39

trochu úsměvné...a Evropsky hloupé

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se