Spojené království zvažuje znovuotevření svého největšího zásobníku zemního plynu
Spojené království jedná o znovuotevření svého největšího zásobníku zemního plynu, uvádí agentura Bloomberg s odkazem na zdroje obeznámené s touto záležitostí. K přehodnocení situace vedou obavy o dodávky ruského plynu do Evropy.
Britská vláda a společnost Centrica zvažují znovuzprovoznění zásobníku na zemní plyn Rough před tím, než bude zařízení v budoucnu přestavěno na skladování vodíku. Největší britský zásobník, který představuje přibližně 70 % skladovací kapacity zemního plynu v zemi, byl uzavřen v roce 2017.
Důvodem uzavření zařízení Rough byly obavy o integritu stárnoucích podzemních prostor 30 let starého zásobníku, které jsou tvořeny propustným pískovcem. Centrica se následně nedohodla s vládou na financování nákladných oprav.
Británie měla v době provozu zásobníku Rough celkovou skladovací kapacitu zemního plynu odpovídající zhruba 6 % roční spotřeby plynu. Pro srovnání, například Francie nebo Německo disponují skladovací kapacitou o velikosti zhruba čtvrtiny roční spotřeby plynu.
Z důvodu bohatých dodávek z vlastní těžby v Severním moři Británie v minulosti nepotřebovala významné skladovací kapacity. S postupným ubýváním zásob v plynových ložiscích se ovšem země stává stále více závislá na dovozu této komodity.
Obavy o zastavení dodávek ruského plynu
Jednání o znovuzprovoznění zásobníku přicházejí v době, kdy hrozí, že dodávky plynu z Ruska do Evropy budou omezeny nebo zcela přerušeny, což by mělo dopad i na Spojené království.
Přibližně šest milionů britských domácností by mohlo tuto zimu čelit výpadkům elektřiny, pokud Rusko přeruší dodávky plynu do Evropské unie, uvedl deník Independent s odkazem na „přiměřený“ worst-case scénář vypracovaný vládou.
"Ve světle ruské zločinné invaze na Ukrajinu je rozumné, aby byly zváženy všechny možné varianty zachování bezpečnosti dodávek plynu, a to včetně budoucnosti zásobníků plynu, pokud to bude nutné," uvedl mluvčí vlády."V dlouhodobějším horizontu také zkoumáme možnosti a místa pro skladování čisté energie, například vodíku," dodal.
Rostoucí ceny zemního plynu
Vysoké ceny zemního plynu ohrožovaly konkurenceschopnost britského průmyslu již před započetím války na Ukrajině. Od té doby ceny zemního plynu zažily několik špiček, ale opět se ustálily na podobné úrovni jako v říjnu loňského roku.Účty za elektřinu a plyn prudce rostou i pro domácnosti a inflace vzrostla na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Britský energetický regulátor Ofgem očekává, že přibližně 12 milionů domácností bude trpět energetickou chudobou. Ministr financí Rishi Sunak minulý týden oznámil balíček opatření pro snížení zátěže na koncové spotřebitele.
Británie neočekává, že by tuto zimu musela elektřinu poskytovat na příděl, uvedl v pondělí mluvčí vlády a dodal, že země možná bude muset nechat v provozu zbývající uhelné elektrárny, aby zajistila dodatečnou výkonovou rezervu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se