Domů
Plynárenství
Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu, Kreml nevyloučil sabotáž
Zdroj: Nord Stream

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu, Kreml nevyloučil sabotáž

Plynárenství
31 komentářů
27. září 2022, 13:46
ČTK
Švédská námořní správa dnes vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1, které se objevily ve švédských a dánských vodách. Mluvčí úřadu to řekl agentuře Reuters. Příčina úniků je předmětem vyšetřování, Dánsko, Kreml ani experti nevylučují sabotáž. Provozovatel plynovodu v pondělí nahlásil pokles tlaku v potrubí, které vede z Ruska do Německa a které donedávna bylo hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie.
"Na plynovodu Nord Stream 1 jsou dva úniky - jeden ve švédské ekonomické zóně a druhý v dánské ekonomické zóně. Jsou velmi blízko sebe," řekl mluvčí námořní správy SMA.

Úniky byly zaznamenány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Podle mluvčího není zatím jasné, co úniky způsobilo. Úřad zároveň sdělil, že se snaží zajistit, aby se žádná loď nedostala příliš blízko k místu úniku.

Nord Stream 1 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však dodávky tímto potrubím na konci srpna zastavilo, což zdůvodnilo technickými problémy.

V pondělí dánské úřady požádaly plavidla, aby se vyhýbala okruhu pěti námořních mil (asi devět kilometrů) od místa jihovýchodně od ostrova Bornholm. Důvodem byl únik plynu do Baltského moře z paralelního plynovodu Nord Stream 2. Zprovoznění tohoto plynovodu zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu. Později téhož dne provozovatel plynovodu Nord Stream 1 rovněž ohlásil pokles tlaku v obou větvích plynovodu.

"Poškození, které se odehrálo ve stejný den současně na třech větvích podmořských plynovodů systému Nord Stream, nemá obdoby," uvedl dnes provozovatel plynovodu Nord Stream AG. "Zatím není možné odhadnout, kdy bude infrastruktura pro přepravu plynu obnovena," dodala společnost. Ačkoliv jsou nyní oba plynovody mimo provoz, jsou stále naplněné plynem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz agentury TASS, zda mohou být úniky výsledkem sabotáže, řekl, že "v tuto chvíli nelze vyloučit žádnou možnost". Uvedl také, že potrubí zaznamenalo poškození nejasného charakteru, což je podle něj velmi znepokojivá zpráva s ohledem na energetickou bezpečnost celé Evropy.

Možnost sabotáže nevyloučila ani dánská premiérka Mette Frederiksenová. Je podle ní těžko představitelné, že šlo o náhodu. Šéfka dánské vlády to dnes uvedla při slavnostním zprovoznění plynovodu Baltic Pipe, který se stane důležitou trasou pro přepravu plynu z Norska do Dánska a Polska a který bude schopen dodávat surovinu také odběratelům v okolních zemích.

Podle nejmenovaného evropského bezpečnostního experta osloveného agenturou Reuters existují náznaky, že v případě úniků plynu z Nord Streamu jde o úmyslné poškození. Na závěry je podle něj ale zatím příliš brzy. Klíčová otázka podle něj zní, kdo by měl z poškození plynovodu prospěch.

Evropská komise (EK) dnes uvedla, že vývoj kolem Nord Streamu bedlivě sleduje a že analyzuje možný dopad úniku metanu do ovzduší. O příčinách úniků je podle ní předčasné spekulovat.

Současné úniky plynu podle Reuters znamenají konec veškerých nadějí, že by do Evropy ještě do začátku topné sezony mohl plynovodem Nord Stream 1 opět začít proudit ruský plyn.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slovenským rodinám elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 %
1. prosinec 2022, 08:08
Ode mě má vláda jedničku s hvězdičkou, říká expert na plyn
30. listopad 2022, 10:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Maly Jarda
27. září 2022, 16:21

Já myslím že je kažému jasné že to byli Američani (nebo Ukrajinci s povolením Američanů) .. je to typická americká provokace doufajíce že Rusové na oplátku odpálí nějaké potrubí do Německa nebo Francie .. aby Američané ještě více vydělávali na ještě dražším plynu

PetrD
27. září 2022, 16:28

Já myslím, že každý chápe, že je to blábol.

Ivan Švančara
27. září 2022, 16:31

tak preco blabolis?Je jasne, ze si to rusi urobili sami, aby si odstrihli penazovod.

Ladislav Novák
27. září 2022, 17:31

"Média ihned upozornila na cvičení ruského námořnictva, které v oblasti probíhá a centrum má v nedalekém Kaliningradu.

Mluví se o sabotáži, myšlenku v prvních momentech nepopřel ani dánský premiér Mette Frederiksen: „Nemůžeme to vyloučit. Na závěry je ještě příliš brzy, ale jde o mimořádnou situaci – došlo ke třem únikům naráz, takže je těžké si představit, že by mohlo jít o náhodu.“ "

https://vtm.zive.cz/clanky/nord-stream-unik/sc-870-a-218610/default.aspx

Ivan Novák
27. září 2022, 21:25

Jak jsem někde četl, vyšetřit to nebude jednoduché i proto, že jde o místa, kam se po válce hromadně ukládala zbylá munice (včetně něčeho s yperitem). Kdybych byl potápěč poslaný se tam hrabat ve dně mořském, dělal bych asi okolky.

Chápu dobře, že jedna roura NS2 je nepoškozená (?)

intfor
27. září 2022, 16:54

Komu ten výbuch poslouží?

1) Buď to udělalo Rusko, aby to na někoho hodilo.

2) Nebo to udělala Ukrajina, aby znemožnila dodávky plynu do Evropy přes NS1 a 2, tedy mimo své území, protože v zimě bude mít sama obrovský problém s energiemi.

3) Udělaly to USA, aby znemožnili dohodu Německo-Rusko, o což se snažily už dlouho.

4) Udělala to nějaká "ekologická" organizace - odpůrce fosilních paliv.

5) ?

Ani jednu z možností bych nijak rychle nevylučoval.

Milan Horak
27. září 2022, 17:00

A nebo to udelali martani.

Pavel K
27. září 2022, 17:06

Kalousek, za vše muže Kalousek, :-)

PetrD
27. září 2022, 17:47

2- Ukrajina od Ruska plyn nebere

3 - je blbost, Nemecko se odstrihava tak jako tak.

X - udelalo to rusko, aby dale zvedlo ceny. Nebo aby ukazalo Polákům, ze jejich prave otevřený Baltic pipe může dopadnout stejně.

Každopádně úvodní komentář Malého Jardy, ze každý ví, je blbost

intfor
27. září 2022, 18:10

2) Ukrajina inkasuje od Ruska peníze za tranzit přes své území. Ukrajina bude mít problém zaplatit za dodávky plynu a udržet si nějaké kapacity na dodávky, když shání celá EU jinde, takže jejím zájmem celou dobu je neprovozování NS1 a NS2. Ukrajina v historii neměla problém plyn z potrubí krást. Ukrajina proti NS2 opakovaně protestovala.

3) V tuhé zimě by mohlo být všechno jinak. USA využívaly v historii při prosazování svých zájmů i útoky, lži, svrhávání vlád...

Maly Jarda asi nechce připustit jinou možnost, PetrD asi také nechce připustit jinou možnost. Historie ale ukazuje, že život není černobílý.

PetrD
27. září 2022, 18:33

K čemu je Ukrajině vyhazování do vzduchu NS2 - který nejede a nebyl by spuštěn a NS1 který nejede a Rusko by ho také nespustilo, aby drželo Evropany v zimě.

USA je spojenec Evropy. Nevládne tam Trump, ale někdo, kdo ví, že Usa je tak silné, jaké má spojence.

Čím dál víc se mi zdá, že je to hra Putina, jak zvýšit chaos a přitom ještě nevyvolat válečné zatažení západu do přímé války. Vyhrožování jadernými zbraněmi, teď útoky na infrastrukturu - "Hele, podívejte jste zranitelní, to se všechno může stát i vám."

Pu.in už hraje vabank, ví, že na frontě se mu to sype a nutně potřebuje, aby západ přestal podporovat Ukrajinu.

Nevím, jak dlouho trvá takovou věc opravit. Pokud to je dlouhodobá věc, tak by mohl mít zájem vyřadit to někdo, kdo nechce zrušení sankcí vůči RF. Protože ani jejich zrušení by nepřineslo dodávky plynu, tak proč je rušit. Nicméně, myslím, že pro Ukrajinu by taková operace byla příliš riskantní, pokud by se to provalila. A navíc má jiné starosti. Naproti tomu Rusko už je v očích EU absolutní vyvrhel tak jako tak, takže to nemá co na reputaci ztratit.

PetrD
27. září 2022, 20:30

Ani nevím, co jsem zase napsal, že to čeká na schválení. Tak jen dodatečná možnost - vyšší moc - my chtěli dodávat, ale fakt to nejde - žádné penále pro Gazprom.

mmarian
27. září 2022, 20:41

PetrD to je krasna a ziva ukazka, ze ludia maju radi konspiracie. To je asi ako, ked niekto tvrdi, ze Rusi si ostreluju objekt, ktory maju obsadeny a sa v nom nachadzaju.

Alebo, ze nac-kovia z Mariupolu boli evakuovani

PetrD
27. září 2022, 21:36

mmarian:

Tady vám nezbývá věřit ničemu jinému, než teoriím. Opravdový viník nebude pravděpodobně nikdy nalezen.

Vy zřejmě sledujete Ruskou propagandu, když píšete o obráncích Mariupolu, jak píšete. A nejspíš věříte, že divadlo s dětmi si vybombardovali sami Ukrajinci, ačkoliv důkazy hovoří o opaku. Tady už několikrát vzbudilo posměch video, jak rusák vysvětluje v JE pracovníkům MAAE, že se raketa na poslední chvíli otočila, aby to vypadalo, že byla vystřelena z Ruska.

Rusáci obecně false flag operace dělají rádi, akorát že ne vždy se jim to povede. Viz atentát na Solovjova shorturl.at/kquvx

mmarian
27. září 2022, 20:39

presne tak. otazka, je komu to najviac prospeje. a tu je vidiet, co vsetko si nasi "spojenci" voci nam dokazu dovolit

Maly Jarda
27. září 2022, 20:41

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Energetik děkuje američanům ze tento teroristický čin, polský ministr zahraničí také tweetuje poděkování Američanům (a ten to myslí vážně .. holt Polák)
.

mmarian
27. září 2022, 20:45

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

to znie neuveritelene. ludia su uplne sialeni.
.

energetik
27. září 2022, 20:50

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Omyl. Já děkuji atomteroristům oni to byly, aby se zbavili konkurence a měly vyšší zisky.
.

energetik
27. září 2022, 16:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak a plyn už je z větší části vyřešený. Teď ještě zbývá přetahat vazby jaderných kolaborantů s nepřátelským teroristickým státem.
.

Rejpal
27. září 2022, 18:48

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Zničení plynovodu poslouží Ukrajině a USA. Že to nebyla nehoda je jasné. Kdo to udělal to se asi nikdy nedovíme. V každém případě Rusové už mobilizují naposled mobilizovali v červnu 1941. Kdy začala velká vlastenecká válka , kterou vyvolalo Německo a jeho spojenci. Dnes Rusové mobilizují kvůli válce , kterou vyvolaly státy NATO.
.

energetik
27. září 2022, 18:49

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Myslím si že to Ruᛋᛋko neudělalo, ti by spíše zničili plynovod přes Ukrajinu. Udělal to někdo, kdo už se nomohl dívat na to, jak Ukrajinci trpí a jak ten Ruᛋᛋký terorizmus sponzorujeme. Pozdě ale přece. Spolupráce s Ruᛋᛋkými teroristy měla být ukončena už v roce 2014 po napadení Ukrajiny a zničení našich muničních skladů a zavraždění dvou lidí. Bude to bolet, ale o to silnější potom Evropa bude.
.

Přemek z Mělníka
27. září 2022, 19:00

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Energetiku když píšeš Ru44ko s nacistickými runami, máš u toho orgazmus?

.

Přemek z Mělníka
27. září 2022, 20:24

Teda redakce, já takovej slušnej kluk a vy mi dáte Ban....za co vlastně?

Rejpal
27. září 2022, 21:57

Asi za nepohodlný názor.... Můj příspěvek byl smazán za to ,že jsem řekl , že válku na Ukrajině rozpoutalo NATO včetně naší vlády , přitom to jsou slova premiéra Fialy, že jsme ve válce. Ale říkat se to asi nesmí. Jediné co je na tom všem asi pozitivní že současný režim se musel odhodit masku přestat se přetvařovat a hrát si na demokracii, svobodu slova , která tady už dávno neexistuje. Teď už to ví každý a každý také ví , že životní úroveň u nás prudce klesá díky tomu ,že NATO chtělo pohltit Ukrajinu.

PetrD
27. září 2022, 23:21

twitter.com / Kira_Yarmysh/status/1574378724308312066?t=rqTeOkJ14zhCpuYfeqvS1Q&s=19

Tolik k tomu, kdo je viníkem války na Ukrajině

Jiří Kelnar
27. září 2022, 22:10

Zajimava premisa. Rozpoutalo to NATO, protoze Fiala rekl, ze jsme ve valce?

Ano jsme, ale my jsme ji nerozpoutali, NATO ji nerozpoutalo. Zacalo s tim Rusko, manipulacemi s plynem minuly rok a horkou fazi valky proti UA 24.2. My nejsme ten, kdo si zacal i kdyz se Rusko uporne snazi to na kohokoliv hodit.

Rejpal
28. září 2022, 01:35

No jestli nechápete že toto je nepřímá válka NATO - RUSKO , pak jste hodně naivní. Je to válka o nový světový řád ve kterém USA už nebude globální velmoc. Američani se v roce 90 staly světovým hegemonem a místo toho aby tuto historickou šanci využili pro blaho lidstva , mysleli jen na růst svojí moci a na svůj břich, protože mohli tak začali terorizovat většinu planety a některé státy NATO v Evropě jim v tom zdatně sekundovali. Teď už západ nemá dost vojenské ani ekonomické moci k udržení nadvlády nad ostatními národy , představení skončilo přišel čas platit, účet. položku po položce :

Drahé energie

pád životní úrovně

pád měny

změna postavení ve světové dělbě práce

PetrD
28. září 2022, 08:32

Světu rozhodně americká hegemonie prospěla. "In 1990, there were 1.9 billion people living in extreme poverty. With a reduction to 735 million in 2015, this means that on average, every day in the 25 years between 1990 and 2015, 128,000 fewer people were living in extreme poverty."

Válku rozpoutalo Rusko, protože se už jako x velmocí dříve cítí nedoceněno. Jenže zatímco západ se kolonialismu zbavil, Rusko žije v středověku. Jinak by nemohl moskevský patriarcha Kiril nyní vykládat, že kdo umře na Ukrajině, budou mu odpuštěny všechny hříchy.

A odkaz na sestříhané lži pana od P o Ukrajině jak šel čas najdete v tomto vláknu výše. ..Twitter..

Rejpal
28. září 2022, 22:39

Co se týče růstu bohatství světa , pak to roste v Asii díky Číně a jejím investicím do chudších států. To je ten motor snižování chudoby. Rozvoji elektrifikace , stavbě přehrad... Američani dokázali akorát ničit a škodit jiným národům aby si udrželi pozici světové jedničky - no nevyšlo jim to a to to tak dobře. A když se zajímáte o růst bohatství tak určitě víte , že Ukrajina , fungovala tak, že se stala nejzaostalejší zemí v Evropě a je pod úrovní Indie. Velká část lidí emigrovala a další se teď "kupodivu" vyslovila pro připojení k Rusku , ona je tam totiž asi 8 x vyšší životní úroveň než na Ukrajině , proto ti lidé v těch regionech kam přišla Ruská armáda a zabrala

je nejsou naštvaní , ale celý šťastní. Stejná situace byla i na Krymu.

PetrD
28. září 2022, 23:16

Čína se hodně zvedla díky investicím západu. Rozhodně bych netvrdil, že investicemi Číny klesá chudoba světa, to jejich investování je hodně kolonizační, viz Černá hora a dálnice.

V Rusku není 8* vyšší životní úroveň než na Ukrajině. Cituji z rozhovoru s Petrem Krogmanem, českým podnikatelem: "Za poslední roky se Ukrajina neuvěřitelně ekonomicky zvedla. Jenom u nás ve firmě jsme od roku 2016 zvýšili mzdy téměř čtyřnásobně."

To s tím hlasováním nemůžete vůbec myslet vážně.

1 nejdřív oznámil Medveděv, že udělají referenda a následně připojí to území. Už dopředu věděl výsledek. Z Ukrajiny uteklo před rusáky x milionů lidí, kteří nehlasují. V každé české obci jsou. Existuje spousta videí lidí vítajících Ukrajinské vojáky na osvobozených územích. A to i těch hovořících čistou ruštinou.

Existuje spousta videí, jak to takzvané referendum probíhá v praxi: se samopaly a sčítání hlasů lístků, které ani nejsou vyplněné. Výsledek byl určen předem. Mimochodem,

Rusko už neexistuje, proběhlo několik referend, jedno běží třeba v holandské tv. Celé Rusko bude zcela demokraticky připojeno k Holandsku. Jak jistě víte, v Holandsku je několikrát vyšší životní úroveň než v Rusku, takže výsledek referenda je jasný.

Jinak ty "výsledky" z UA neuzná žádný relevantní stát. Dokonce ani Čína, kvůli Taiwanu a Tibetu, nebo Kazachstán už jasně řekl, že je neuzná.

Richard Vacek
28. září 2022, 07:10

Němci by si měli uvědomit, že je někdo nemá rád a ničí produktovody, které k nim vedou. Rusko to asi nebude, vždyť u něj ty produktovody začínají a zavřít je jde docela snadno.

V této těžké době by náš ministr zahraničí měl jasně vyslovit nesouhlas s tímto typem terorismu a vyjádřit jasnou podporu Německu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se