Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Těžba fosilních paliv v USA v následujících dvou letech poroste
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

EIA: Těžba fosilních paliv v USA v následujících dvou letech poroste

Těžba fosilních paliv ve Spojených státech během poslední dekády vzrostla o více než třetinu a svého vrcholu zatím dosáhla v roce 2019. Po loňském propadu spojeném s koronavirovou pandemií by se těžba ropy a plynu, ale i uhlí, měla v letošním či následujícím roce sice částečně zotavit, nicméně na hodnoty z roku 2019 během dvou let zřejmě nedosáhne.

Výrazný pokles globální poptávky po ropě a zemním plynu, který byl vyvolán především opatřeními pro zamezení šíření koronavirové pandemie, se v loňském roce podepsal i na těžbě fosilních paliv v USA. Zatímco v roce 2019 dosahovala těžba uhlí, ropy a plynu či jejich produktů vůbec historicky nejvyšší hodnoty 81,3 biliard britských tepelných jednotek, tedy zhruba 85,7 exajoulů, v loňském roce se podle odhadů vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) propadla o 6 %.

Těžba fosilních paliv v USA v posledním desetiletí stabilně rostla, a to díky rozvoji těžby ropy a plynu z nekonvenčních břidlicových ložisek. Zatímco od poloviny 80. let až do roku 2010 bylo z pohledu domácí těžby nejvýznamnějším fosilním palivem uhlí, v současné době je na posledním místě za ropou a zemním plynem.

Vývoj těžby fosilních paliv v USA od roku 1990. Zdroj: EIA
Vývoj těžby fosilních paliv v USA od roku 1990. Zdroj: EIA

V roce 2020 se podle dat EIA podílelo uhlí na energetické bázi na těžbě fosilních paliv v zemi ze 14 %. Téměř poloviční podíl připadl se 46 % na zemní plyn, následovaný ropou se 31 %. 9 % tvořily produkty ze zpracování těženého zemního plynu, jako například LPG či jiné jednoduché uhlovodíky.

Nevýrazněji se v loňském roce podle EIA propadla těžba uhlí, a to o 24 %. Nicméně v letošním roce by podle výhledu agentury měla vzrůst o 12 %, v roce 2022 pak o další 4 %. Za částečným zotavením těžby uhlí mají stát vyšší ceny plynu, které opět umožní části uhelných elektráren konkurovat výrobě elektřiny z plynu.

Autor úvodní fotografie: Wusel007

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
21. leden 2021, 15:07

Předpovědi EIA by byly k smíchu, kdyby to nebylo spíše k pláči. V tomto směru je tato instituce naprosto nedůvěryhodná.

Bizon
21. leden 2021, 18:22

Já sice v tomto případě s EIA spíše souhlasím, jsem přesvědčený že omezení fosilů bez jádra zabere daleko více času i práce než se obecně tvrdí (zatím spíš nahrazujeme uhlí plynem), ale souhlasím i s vámi že ta organizace je naprosto nedůvěryhodná. Tato a většina podobných organizací jsou poplatní nějakým zájmům a/nebo politikům, většina má určitou agendu ze které mají i prachy, takže většinou mají sklony přihřívat svoji polívčičku (když si zrovna neplatí prostitutky jako ta britská charita, nebo nemají styk s dětmi jako mírové síly OSN...)

PetrV
22. leden 2021, 22:02

Takže tohoto paksvilu jsou na úrovni rudého práva. Proč to tento web vůbec kopíruje? Komouší?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se