Domů
Plynárenství
Tisk: Rusko v prvním čtvrtletí zvýšilo export LNG do EU
LNG terminál

Tisk: Rusko v prvním čtvrtletí zvýšilo export LNG do EU

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,3 procenta na 8,7 milionu tun. Dodávky do Evropské unie v tomto období vzrostly o čtyři procenta, zatímco export do asijských zemí klesl o sedm procent. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje analytické společnosti Kpler.

Rusko se snaží zvyšovat export LNG po moři, aby tak kompenzovalo pokles vývozu zemního plynu prostřednictvím plynovodů do Evropy, který je důsledkem útoku ruských vojsk na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Rusko v prvním čtvrtletí vyvezlo do Evropské unie téměř pět milionů tun LNG, export do asijských zemí pak činil 3,16 milionu tun. V samotném březnu se vývoz ruského LNG do asijských zemí propadl o 30 procent, zatímco dodávky do EU vzrostly o tři procenta.

Dřívější údaje burzovní společnosti London Stock Exchange Group (LSEG) ukázaly, že v celém loňském roce se vývoz LNG z Ruska snížil o šest procent na 31 milionů tun. Za tímto poklesem stály plánované letní opravy v závodech produkujících LNG. Dodávky do Evropy loni podle těchto údajů klesly o 1,9 procenta na 15,8 milionu tun a dodávky do Asie se propadly o 11 procent na 14,9 milionu tun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Nefi
8. duben 2024, 20:01

Kdy už to konečně přestaneme nakupovat?

Kamil Regent
9. duben 2024, 15:14

Je nutné se podívat na celková čísla: https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/eu-gas-supply/

Ze 40% to spadlo na 8%.

Taky si přeji, aby to konečně byla 0, ale to by muselo Maďarsko, Rakousko a Slovensko také přestat odebírat plyn od těch ruských teroristů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se