Domů
Plynárenství
Tok ruského plynu do EU přes Ukrajinu se podle Kyjeva může příští rok zastavit
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Tok ruského plynu do EU přes Ukrajinu se podle Kyjeva může příští rok zastavit

Plynárenství
9 komentářů
22. červen 2023, 09:34
ČTK

Rusko by mohlo do konce příštího roku uzavřít jednu z posledních tepen, kterou proudí ruský plyn do Evropy. V příštím roce totiž vyprší smlouva Ukrajiny s Gazpromem o tranzitu plynu a šance, že se Kyjev a Moskva dohodnou na prodloužení pětileté tranzitní smlouvy podepsané v roce 2019 jsou malé. Řekl to v rozhovoru s listem Financial Times (FT) ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Trasa přes Ukrajinu představuje téměř pět procent celkového dovozu plynu do Evropy.

„Opravdu si neumím představit, jak by to mohlo být bilaterálně,“ řekl Haluščeno na otázku, zda by Ukrajina po loňské invazi byla připravena dohodu s Moskvou znovu projednat.

Dodal, že Ukrajina se připravuje na omezení dodávek.

Loňské rozhodnutí Moskvy snížit dodávky do Evropy vyvolalo energetickou krizi, zvýšilo inflaci a náklady na život po celém kontinentu. Plynovod přes Ukrajinu je jednou ze dvou tras, kterými nadále ruský plyn teče, i když v omezeném objemu. Podle údajů konzultační společnosti ICIS tvořily v květnu dodávky ruského plynu přes Ukrajinu zhruba polovinu rakouského dovozu plynu a v případě Slovenska dokonce 95 procent dovozu.

Evropa by měla být relativně připravena na další snížení dodávek, když se v minulosti na podobné snížení adaptovala omezením poptávky a nalezením alternativních cest dovozu, jako jsou dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), dodal ministr.

EU loni výrazně investovala do dovozu LNG a přijala nařízení na zvýšení skladovacích kapacit, aby odvrátila případný nedostatek plynu poté, co se dodávky ruského plynu do Evropy po invazi Moskvy na Ukrajinu snížily.

Bez tranzitní trasy přes Ukrajinu bude ruský plyn možné dodávat do Evropy pouze plynovodem TurkStream. Ten využívají země na jihovýchodě Evropy a v květnu se na dodávkách plynu do Evropy podílel třemi procenty.

Haluščenko naznačil, že evropští politici si možná budou přát projednání dohody o dodávkách. V roce 2019 evropská delegace zprostředkovala trojstranné rozhovoru s Ruskem a Ukrajinou. Podle analytiků však tentokrát není pravděpodobné, že by se stalo něco podobného, protože je obtížné si představit jednání s Moskvou.

Současný kontrakt byl podepsán na poslední chvíli v prosinci 2019, zhruba 24 hodin před vypršením předchozí dohody. Kontrakt zajistil tok ruského plynu přes Ukrajinu do konce roku 2024. Gazprom souhlasil, že v roce 2020 pošle přes Ukrajinu minimálně 65 miliard metrů krychlových plynu a v období let 2021 až 2024 nejméně 40 miliard metrů krychlových plynu ročně. Ukrajině to zajistilo příjmy z tranzitu sedm miliard USD (151,3 miliardy Kč). Rusko však posílá v současnosti přes Ukrajinu jen zhruba 12 miliard metrů krychlových ročně a Kyjev si stěžuje, že dostává méně peněz, přestože je ve smlouvě dohodnuto, že dostane zaplaceno za plný tranzit bez ohledu na to, zda bude dohodnutý objem odeslán.

irl ank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Anton Meško
22. červen 2023, 12:27

To je vďaka Ukrajiny za reverz plynu cez plynovod Vojany Užhorod spustený 2.9.2014, čím sme ich zachránili v nastávajúcej zime 2014/2015. Výzbroj, ktorú Slovensko poskytlo Ukrajine nebudem uvádzať.

Dpetr
22. červen 2023, 14:32

No, nikde jsem v článku nečetl, že nějaký evropský stát o to Ukrajinu požádal. A nějak jste selektivně přehlédl, že RF neplní svoji část smlouvy, takže to určitě dále snižuje ochotu UA k jednání.

Roman Kosařík
22. červen 2023, 15:49

Jakákoliv smlouva s Ruskem nemá cenu ani toho papíru, na kterém je napsaná. Bohužel, Ukrajina peníze za tranzit potřebuje a rusák by neměl svůj plyn kam cpát, takže k nějaké dohodě dojde nejspíše podobně jako posledně.

Anton Meško
22. červen 2023, 16:53

Dpetr

Vy ste si všimol, že na Ukrajine je v prevádzke len jedna kompresorová stanica, že v máji tvorili dodávky plynu cez Ukrajinu na Slovensko až 95% dovozu? Chcete povedať, že Ukrajina nemá byť Slovensku za čo vďačná?

Dpetr
22. červen 2023, 18:37

Nechci to říct, proč? A co má být, že UA může být Slovensku vděčná? Jedná snad Slovensko s Ukrajinou o zachování transitu? Nevíme, nebo to nebylo v článku uvedeno. Chce i nadále Slovensko nakupovat po roce 2024 ruský plyn? Opět nevím, neuvedeno. Česko už Ruský plyn nechce.

miro novak
24. červen 2023, 12:55

a preco ho teda Cesko berie a dokonca za ten rusky plyn plati? Aha, lebo rusky plyn z tretej ruky uz plynom ruskym nie je. Schiza.

Dpetr
27. červen 2023, 11:43

Děkuji za potvrzení toho, co jsem psal. Česko ruský plyn nechce, a jediná metoda, jak ho sem Rusové mohli dostat, je na tajňačku. Nicméně, ani pro tohle tvrzení nemáte důkazy.

energetik
23. červen 2023, 23:57

Pozdě, to mělo být už v roce 2014.

miro novak
25. červen 2023, 23:30

ale v 2014 predsa ziadna vojna nebola. Schiza?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se